رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۶ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 18 May

به گزارش جامعه نیوز:  توصیه سازمان ملل متحد به ترکیه و قبرس در حل اختلافات دیرینه به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دبیرکل سازمان ملل متحد به ترکیه و قبرس توصیه کرده تا گفت‌وگوهای سازنده‌ای انجام دهند. به نوشته خبرگزاری «رویترز» «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد سه شنبه ساعاتی قبل از برگزاری مذاکرات غیررسمی […]

به گزارش جامعه نیوز:

 توصیه سازمان ملل متحد به ترکیه و قبرس در حل اختلافات دیرینه

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دبیرکل سازمان ملل متحد به ترکیه و قبرس توصیه کرده تا گفت‌وگوهای سازنده‌ای انجام دهند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد سه شنبه ساعاتی قبل از برگزاری مذاکرات غیررسمی بین ترکیه و قرس به طرفین توصیه کرد تا رویکرد سازنده اتخاذ کنند. دبیرکل سازمان ملل مقام‌هایی از قبرس و وزرای خارجه ترکیه، یونان وانگلیس را به ژنو دعوت کرده تا مذاکرات صلح شکست خورده در سال ۲۰۱۷ را از سرگیرند.

سخنگوی سازمان ملل متحد نیز در این زمینه گفت: «طرف‌های درگیر به استفاده از رویکرد خلاقانه در مذاکرات دعوت شده‌اند و دبیرکل سازمان ملل نیز  از آن‌ها خواسته از زبان دیپلماتیک در مذاکرات استفاده کنند.»

در همین زمینه یک مقام قبرس ترک نشین نیز گفته که نسبت به مذاکرات امیدوار است و راه حل ایجاد دو کشور برای طرفین همراه با دسترسی به حریم هوایی و بنادر ترکیه مناسب است.

این مقام قبرس ترک نشین به رویترز گفت: «ما همسایگان یونانی خود را به عنوان شریک زندگی خود می‌بینیم و آنها را دشمن خود نمی دانیم.تمام آنچه ما می‌خواهیم یک راه حل برای این جزیره است که به نفع هر دو جامعه باشد.»

این در حالی است که سخنگوی دولت قبرس از هرگونه اظهار نظر در این زمینه و خواسته‌های نیکوزیا در این مذاکرات خودداری کرد.

 ترکیه در سال ۱۹۷۴ وارد بخش شمالی جزیره قبرس شد و این بحش را به اشغال خود در آورد. در آن سال دولت سراسقف «ماکاریوس»، رئیس جمهور وقت قبرس، در کودتای نظامیان سرنگون شد و ترکیه با استناد به موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین کنندگان حق حاکمیت قبرس، واحدهای ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد.

این خبر را هم ببینید:  ظرفیت عظیم کهگیلویه و بویراحمد در حوزه کشاورزی

همین مسئله منجر به تقسیم جزیره قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی و در حقیقت ترک نشین و یونانی نشین شد. هم اکنون بحران مالکیت اراضی یکی از اصلی ترین بحرانهای میان دو طرف محسوب می‌شود. حتی برگزاری نشستهای متعدد در سازمان ملل نیز تاکنون نتوانسته تاثیری در حل بحران قبرس داشته باشد . معضل تاثیرگذار دیگر در مذاکرات میان دو قبرس به نحوه تقسیم قدرت سیاسی باز می گردد. در این میان دو بخش یونانی نشین و ترک نشین بر سر نحوه تقسیم قدرت در پارلمان د دولت با یکدیگر اختلاف دارند. 

انتهای پیام/م


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها