پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه سرخط اخبار روز

تمام اقیانوس­ها زیر عرشه شناورهای ایرانی/ امتداد «مکران» تا سواحل اروپا

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه ایران، به‌تازگی ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از مأموریت بازگشت ؛ مأموریتی که از سواحل جنوبی ایران آغاز شد. ناوگروه قاره آفریقا را دور زد و از راه اقیانوس اطلس و در نهایت کرانه‌های اروپای شمالی، به بندر سن پترزبورگ در خلیج فنلاند رسید. در اهمیت این مأموریت همین بس که رهبر معظم انقلاب با صدور پیامی «بازگشت مقتدرانه و عزت‌آفرین از این مأموریت خطیر را تبریک» گفتند.

روز گذشته امیر دریادار سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش که خود پیشتر فرمانده نیروی دریایی ارتش نیز بود، اهمیت و جزئیات بیشتری از این مأموریت را در حاشیه نشست هم‌اندیشی ارتش و کمیسیون آموزش مجلس مطرح کرد.

بیش از ۱۲ سال است که از اعزام اولین ناوگروه ایرانی به آبهای آزاد می­گذرد و در طی این سالها ۷۵ ناوگروه عملیاتی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی برای مقابله با دزدان دریایی و ماموریتهای دیگر به آبهای بین المللی رفته و پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی ایران را به اهتزاز درآوردند.

همانطور که می­دانید بیش از سه چهارم کره زمین را دریاها و اقیانوس­ها تشکیل داده­اند که این نشان از وسعت میدان عمل شناورها در جهان است و بی شک با اینتفاسیر در همه کشورهایی که دسترسی به دریا و اقیانوس دارند، نیروی دریایی یکی از ارکان قدرت آن کشورها محسوب می­شود.

از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران از طریق دریای عمان به ۲۰ درصد اقیانوس‌های دنیا اشراف دارد و میتواند از این طریق ارتباط گسترده­ای با دیگر کشورهای جهان برقرار کند که این مستلزم این است که توسعه توان دریایی و بنادر مورد توجه قرار گیرد.

در همین راستا نیروی راهبردی دریایی ماموریت یافته بود تا گستره عملیاتی خود را تا مدار ۱۰درجه شمالی افزایش دهد از طرفی ظهور و بروز پدیده دزدی دریایی در خلیج عدن و دریای سرخ موجب شد تا نیروی دریایی ارتش کشورمان از سال ۸۷ مقابله با این پدیده نوظهور را در دستور کار قرار دهد و پس از آماده کردن مقدمات، اولین ناوگروه نیروی دریایی ارتش در تاریخ ۲۰ اردیبهشت سال ۸۸ به منظور حفاظت از خطوط مواصلاتی تجاری ایران در آبهای آزاد، به این منطقه اعزام شد.

منطقه خلیج عدن و دریای سرخ یکی از مهمترین خطوط مواصلاتی کشتی‌های نفتکش و باری ایرانی بود که با شیوع پدیده دزدی دریایی با مشکلاتی مواجه شده بود لذا نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با این موضوع وارد میدان و فاز عملیاتی شد.

این موضوع باعث شد تا شناورهای نیروی دریایی ارتش هزاران مایل دریانوردی کردی تا در منطقه شمال اقیانوس هند، خلیج عدن و دریای سرخ حاضر شوند و از کشتی­های ایرانی و حتی خارجی در برابر حمله دزدان دریایی حفاظت کنند.

نیروی دریایی راهبردی ارتش تاکنون با اعزام ۷۵ ناوگروه به آب‌های بین‌المللی توانسته حدود ۴ هزار و ۷۰۰ نفتکش و کشتی باری و تجاری را اسکورت کند و از آنها در برابر دزدان دریایی محافظت به عمل آورد که این موضوع تاثیر بسزایی در امنیت دریایی و اقتصادی ایران و دیگر کشورها داشته است.

این خبر را هم ببینید:  طراحی برای مقابله با تحریم‌ها تنها در سایه فهم دقیق از این مسئله میسر است

البته اهمیت ماموریتهای دریایی ارتش کشورمان وقتی خود را بیشتر نشان می­دهد که بدانید ناوگان حدود ۳۰ کشور جهان، به نوعی مشغول حراست از منطقه خلیج عدن هستند و شناورهای نداجا با این وجود توانستند بیش از ۴ هزار کشتی تجاری را اسکورت کنند.

بی شک این حضور مقتدرانه نیروی دریایی ارتش تعجب و حتی تحسین کشورهای قدرتمند دریایی را نیز در پی داشت زیرا آنان می­دانند که این حضور شناورها و سامانه های ایرانی در آبهای دوردست علی رغم تحریم‌های سنگین در حوزه نظامی، نشان از توانمندی و قدرت دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران دارد.

از طرفی شایان ذکر است که اکثر ناوگان دریایی کشورهای خارجی در خلیج عدن تحت فرماندهی واحد ارتش آمریکا به فعالیت می­پردازند و تنها برخی کشورهای معدود مانند ایران، روسیه و چین به صورت مستقل عمل می­کنند.

در طول این ۱۲ سال و اعزام ۷۵ ناوگروه، شناورهای ارتش جمهوری اسلامی ایران علاوه بر دریانوردی در همه اقیانوس­های کره زمین از جمله اقیانوس­های هند، آرام و اطلس، در مهمترین گذرگاه­های آبی جهان نیز از جمله تنگه باب‌ المندب، مالاکا، کانال سوئز، دماغه امید نیک و … نیز حضور یافته و توانستند قدرت دریایی ایران را به رخ جهانیان بکشند.

*ناوگروه ۷۵؛ پرچمدار طولانی‌­ترین دریانوردی

بی شک ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش را میتوان مهمترین ناوگروه در میان دیگر ناوگروه‌­ها نامید، ناوگروهی کاملا ایرانی که متشکل از ناوشکن سهند و ناو پشتیبان مکران است. این ناوگروه با طی مسافت حدود ۳۰ هزار مایل(بیش از ۶۰ هزار کیلومتر) توانست رکورد طولانی ترین ماموریت دریایی را به خود اختصاص دهد. میزان دریانوردی این ناوگروه بیش از یک دور، گرد زمین گشتن بشمار می­رود.

این ناوگروه متشکل به منظور شرکت در رژه به مناسبت سالروز تشکیل نیروی دریایی روسیه در سنت پترزبورگ اواسط اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ ماموریت خود را آغاز کرد.

سهند و مکران برای اولین بار با دور زدن قاره آفریقا وارد اقیانوس اطلس جنوبی و سپس شمالی شدند و از دریای بالتیک، کانال مانش و سواحل کشورهایی چون آلمان، دانمارک و انگلیس عبور کرده و به سواحل سنت پترزبورگ روسیه رسیدند.

حضور بی نقص شناورهای ایرانی در این آبها که برای نخستین بار صورت میگرفت مورد توجه رسانه های جهان قرار گرفت و پیام روشنی به دوستان و دشمنان جمهوری اسلامی ایران بود و دست بلند و توانمند ارتش را در آبهای دوردست نمایان کرد بگونه ای که ناوهای ایرانی در این مسیر مورد عکس برداری واحدهای نظامی چندین کشور قرار گرفتند و مورد بحث کارشناسان نظامی قرار گرفتند.

در رژه سنت پترزبورگ تنها ۳ کشور خارجی از جمله ایران، هند و پاکستان شرکت داشتند و همانطور که میدانید هند و پاکستان ارتباط نظامی بسیار قوی با روسیه دارند و لذا حضور ایران در این رژه نشان از جایگه و اهمیت روابط دریایی تهران و مسکو دارد.

البته همانگونه که مشاهده کردیم ناو عظیم مکران به دلیل حجم بسیار بزرگ به صورت مستقیم در رژه شرکت نکرد و در نزدیکی شهر سنت پترزبورگ روسیه حاضر شد.

نکته دیگر این مراسم حضور امیر خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در این مراسم در کنار ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بود و برای بازدید از ناو مکران از شناور تشریفاتی پوتین استفاده کرد.

این خبر را هم ببینید:  مدیران ادارات مالیاتی مراقب نحوه برخورد با مردم باشند

* جماران، سهند، مکران؛ اولین شناورهای ایرانی در آبهای آزاد

ناوشکن های جماران و سهند و ناو پشتیبان مکران اولین شناورهای ایرانی بودند که در قالب ناوگروه های ارتش در آبهای آزاد حضور یافتند.

جماران بعنوان اولین ناوشکن ساخت جمهوری اسلامی ایران، در ۳۰ بهمن ۱۳۸۸ با حضور فرماندهی معظم کل قوا به ناوگان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پیوست. این ناوشکن ۱۴۰۰تُنی با طول طول ۹۴ متر، عرض ۱۰ متر و سرعت ۲۸ گره دریایی، مجهز به انواع سامانه‌های پیشرفته موشکی و توپخانه‌ای است.

ناوشکن جماران در ۵ ماموریت ناوگروهای نیروی دریایی ارتش شرکت کرده است.

سهند ناوشکن دیگر ساخت متخصصین جمهوری اسلامی در کلاس موج است که بسیار پیشرفته تر و با تجهیزات بروز نسبت به جماران توانست طی مدت کوتاهی در ۴ ماموریت شرکت کند که آخرین و مهمترین آنها دریانوردی طولانی و حضور در سواحل سنپترزبورگ است.

سهند با طولی حدود ۹۷ متر و وزن ۱۳۰۰ تن، میتواند به سرعتی معادل ۲۵ گره دریایی برسد و دارای سامانه های موشکی، ضدهوایی، ضد زیردریایی و راداری پیشرفته است.

و اما ناو بندر مکران، این شناور با قابلیت حمل ۵ بالگرد، ۶ قایق تندرو و انواع پهپاد ظرفیت پشتیبانی از ناوگروه‌های اعزامی ارتش به آب‌های آزاد را به شکل زیادی افزایش داد.

مکران با طول حدود ۲۲۸ متر قابلیت سه بار دور زمین گشتن بدون توقف را دارد و مخازن عظیم آن قابلیت پشتیبانی از ۵ ناوشکن را دارد.

مکران نیز در قالب ناوگروه ۷۵ در کنار سهند به آبهای روسیه رفت و نماینده شایسته ای از سوی ارتش کشورمان بود.

* بندرعباس؛ سرباز خستگی ناپذیر نداجا با ۲۰ ماموریت

در میان ناوهای پشتیبانی رزمی (لجستیک)، ناو جمهوری اسلامی «بندرعباس» با ۲۰ ماموریت، بیشترین ماموریت را در میان شناورهای نداجا از آن خود کرد.

این شناور لجستیک ۴۶۷۰ تُنی با شماره بدنه۴۲۱ که در سال ۱۳۵۱ در کشور آلمان ساخته و اندکی بعد تحویل ناوگان دریایی ایران شد، این شناور ۱۰۸ متری با ۱۶.۶ متر عرض و سرعت ۳۷ کیلومتر بر ساعت، دارای تُناژ جابجایی ۳۷۸۶ تُن در حالت استاندارد و ۴۶۷۳ تُن در حالت بارگیری کامل است.

بندرعباس علاوه بر مخازن بزرگ سوخت و آب و انبارهایی جهت حمل کالا، مهمات، آذوقه و قطعات یدکی، دارای پد و آشیانه بالگرد نیز هست که برای سفرهای اقیانوسی یک ویژگی مهم به شمار می رود و می‌تواند بالگردهای AB212 را با خود حمل کند.

۳ قبضه توپ ۲۰ م.م تک لول و ۲ قبضه تیربار ۱۲.۷ م.م ازجمله تجهیزاتی است که بر روی بندرعباس نصب شده است.

14000623000331 Test NewPhotoFree - تمام اقیانوس­ها زیر عرشه شناورهای ایرانی/ امتداد «مکران» تا سواحل اروپا

*البته قابل ذکر است که علاوه بر این شناورها، زیردریایی یونس در ۲ ماموریت و بالگرد SH در ۳ ماموریت و بالگرد ۲۱۲ AB در ۶ ماموریت شناورها را همراهی کرده است.

* الوند؛ رکورد دار میان رزم‌ناوها

ناو رزمی «الوند» با شماره بدنه ۷۱، نیز با ۱۶ ماموریت برون مرزی نداجا، رکورددار ناوهای رزمی ایران است. شناورهای کلاس الوند معروف‌ترین شناورهای نیروی دریایی کشورمان هستند که در گذشته، از آنها تحت عنوان ناوهای کلاس «سام» نیز یاد می‌شد.

این خبر را هم ببینید:  تصمیم‌گیری درباره نقض برجام با شورای عالی امنیت ملی است البته حق مجلس در این باره محفوظ است

«الوند» با ۹۴.۵ متر طول، ۱۱.۰۷ متر عرض و سرعت ۳۹ گرده دریایی، توانایی حمل ۱۵۴۰ تُن بار را دارد. انواع سامانه‌های توپخانه‌ای، تیربار و موشک‌ها و سامانه‌های ضدهوایی و ضدسطحی و ضدزیرسطحی مدرن، بر روی این ناو نصب شده است.

* ناوگروه ۴۴؛ طولانی ترین مدت ماموریت

ناوگروه ۴۴ متشکل از ناوشکن الوند و ناو پشتیبانی بوشهر با ۱۴۵ روز ماموریت رکورددار طولانی ترین زمان در میان دیگر ناوگروه ها هستند.

این ناوگروه در سال ۹۵ به ماموریت رفت و در علاوه بر بندر دارالسلام، به سواحل آفریقای جنوبی رفت و در بندر دوربان پهلو گرفت.

14000623000338 Test NewPhotoFree - تمام اقیانوس­ها زیر عرشه شناورهای ایرانی/ امتداد «مکران» تا سواحل اروپا

*پهلوگیری در ۲۰ بندر؛ صلاله بیشترین میزبان ایران

در طول این ۱۲ سال و اعزام ۷۵ ناوگروه، طبیعی است که در برخی ماموریتها و در راستای تقویت دیپلماسی نظامی و آشنایی و همکاری با دیگر کشورها، شناورهای نیروی دریایی ارتش کشورمان در بنادر کشورهای مختلف پهلو گرفته اند.

در این راستا ناوگروه های اعزامی در ۲۰ بندر خارجی پهلو گرفتند که بیشترین آنها بندر صلاله با ۴۱ بار پهلوگیری است و در کل کشور عمان با بنادر صلاله، مسقط و دقم بیشترین میزبانی را از شنائرهای ایرانی داشته است.

* ناوگروه ۱۲؛ اولین حضور در مدیترانه

اولین ناو رزمی جمهوری اسلامی ایران که به دریای مدیترانه وارد شد، ناوشکن «الوند» بود، این ناوشکن به همراه «خارک» بزرگترین ناو لجستیک غرب آسیا در سال ۸۹ در قالب ناوگروه ۱۲ با عبور از کانال سوئز وارد دریای مدیترانه شدند.

این ناوگروه ابتدا وارد دریای سرخ شد و در بندر جده عربستان پهلو گرفت و سپس به سمت کانال سوئز حرکت کرد.

عبور از کانال سوئز و حضور در دریای مدیترانه بعد از ۳۲ سال صورت گرفت. ناوگروه دوازدهم نیروی دریایی ارتش همچنین در دریای مدیترانه، به بندر لاذقیه سوریه رفت و پس از مدتی توقف در این بندر، در مسیر بازگشت به سمت ایران در بندر مسقط (عمان) نیز پهلوگیری کرد.

در جمع بندی این گزارش جا دارد که به موضوعاتی چون مواجهه با ناوگان دریایی اسرائیل در مدیترانه، مواجهه با ناو امریکایی، دستگیری ۱۳ دزد دریایی پس از ۴۸ ساعت درگیری، درگیری برای آزادسازی کشتی چینی، نجات کشتی ایرانی در دریای سرخ، نجات کشتی خارجی در شمال اقیانوس هند، مقابله با دزدان دریایی در ربایش کشتی گازبر ایرانی، نجات کشتی آمریکایی توسط ناوگروه نیروی دریایی ایران و موارد بسیاری از این دست اشاره کنیم که توسط نیروهای شجاع نیروی راهبردی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در قالب این ۷۵ ناوگروه صورت گرفته است.

و البته باید اشاره کرد که علاوه بر این ۷۵ ناوگروه، نیروی دریایی ارتش ۱۵ ناوگروه دیگر در قالب ناوگروه­های صلح و دوستی و عملیاتی نیز به آبهای آزاد اعزام کرده است که از جمله آن شرکت در مسابقات باکو جام دریا بود.

در پایان طی جدولی به آمار کلی اعزام ۷۵ ناوگروه نیروی راهبردی دریایی ارتش به اقصی نقاط جهان اشاره می­کنیم:

14000623000343 Test NewPhotoFree - تمام اقیانوس­ها زیر عرشه شناورهای ایرانی/ امتداد «مکران» تا سواحل اروپا

انتهای پیام/


LEAVE A RESPONSE

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *