رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
  • الأحد ۲۳ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 7 March
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  تقاضای بررسی اولویت دار طرح شفافیت آرا در دستور کار مجلس قرار گرفت به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس جمعی از نمایندگان مجلس اجرای تبصره ۱ ماده ۱۰۰ در خصوص گزارش کمیسیون آیین نامه داخلی درباره شفافیت آراء نمایندگان را خواستار شده‌اند و این تقاضا در دستور کار امروز مجلس قرار […]

به گزارش جامعه نیوز:

 تقاضای بررسی اولویت دار طرح شفافیت آرا در دستور کار مجلس قرار گرفت

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس جمعی از نمایندگان مجلس اجرای تبصره ۱ ماده ۱۰۰ در خصوص گزارش کمیسیون آیین نامه داخلی درباره شفافیت آراء نمایندگان را خواستار شده‌اند و این تقاضا در دستور کار امروز مجلس قرار دارد.

ماده ۱۰۰ آیین نامه داخلی مجلس می‌گوید: دستور هفتگى مجلس باید به‌ترتیب وصول طرح‌ها و لوایح از کمیسیون‏ها و سایر موضوعات طبق این آیین‌نامه توسط هیأت رئیسه مجلس تهیه و پس از چاپ و توزیع بر تابلو مخصوص نصب شود. رعایت ترتیب مذکور الزامى است. طرح‌ها و لوایحى که داراى اولویت باشند ممکن است بنا به تقاضاى دولت و یا پانزده نفر از نمایندگان و با موافقت هیأت رئیسه خارج از ترتیب وصول، در دستور هفتگى مجلس قرارگیرد. گزارش‌های تحقیق و تفحص، تفریغ بودجه و کمیسیون‌ها به‌جز گزارش طرح‌ها و لوایح، خارج از نوبت در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد. این گزارش‌ها باید حداقل چهل و هشت ساعت قبل از طرح در مجلس چاپ و در اختیار نمایندگان قرارگیرد وخلاصه آن حداکثر به مدت نیم‌ ساعت درجلسه قرائت و متن‌ کامل‌ گزارش در مشروح مذاکرات چاپ ‌شود.

بر اساس تبصره ۱ این ماده حداقل پنجاه نفر از نمایندگان می‌توانند از رئیس جلسه مجلس تقاضا نمایند گزارش چاپ شده کمیسیون خارج از نوبت در دستور کار جلسه علنی قرار گیرد و رئیس درخواست متقاضیان را پس از صحبت یکی از متقاضیان و یک مخالف و یک موافق هرکدام به مدت پنج دقیقه، به رأی می‌گذارد. درصورت تصویب، رسیدگی به گزارش مورد تقاضا در همان جلسه یا جلسه بعد شروع می‌شود و با اعمال مجدد این تبصره نمی‌توان آن را متوقف نمود.

این خبر را هم ببینید:  دهه فجر، فرصتی برای شکرگزاری

تبصره ۲ این ماده همچنین می‌گوید: در صورتی‌ که پنجاه نفر از نمایندگان برای طرح یا لایحه‌ای تقاضای اولویت کنند هیأت رئیسه موظف است آن را در دستور هفتگی مجلس قرار دهد.

اخیرا جمعی از نمایندگان در نامه‌ای به رئیس مجلس این تقاضا درباره طرح شفافیت آرا مطرح کرده‌اند؛ در این نامه تصریح شده بود: طرح شفافیت آراء نمایندگان نخستین طرحی که در مجلس یازدهم با امضاء ۱۷۶ تن از نمایندگان تهیه شد، همچنان در نوبت رسیدگی صحن علنی قرار دارد و به دلیل اولویت موارد اعاده شده از شورای نگهبان یا طرح‌ها و لوایح فوریتی متفاوت و متعدد فرصت مطرح شدن نیافته است.

در این نامه همچنین تاکید شده بود: با عنایت به وعده انتخاباتی اکثر نمایندگان انقلابی به مردم درباره شفافیت آراء و نیز مطالبه اکثریت بدنه انقلابی مردم از مجلس یازدهم، مستند به تبصره ۱ ماده ۱۰۰ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، خواهشمند است رسیدگی به گزارش کمیسیون آیین نامه داخلی در مورد این طرح را در اولویت رسیدگی صحن علنی قرار دهید.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها