رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹
  • الأحد ۳ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 17 January
اوقات شرعی

جامعه نیوز

به گزارش جامعه نیوز: تقابل یک مرد و یک نامرد/ بگومگوی رضاخان با آیت‌الله مدرس به گزارش خبرگزاری فارس،‌کتاب «تقابل یک مرد و یک نامرد» به مناسبت روز شهادت آیت‌الله مدرس منتشر شد. هیچ مورخی، هرچند مغرض، نتوانسته است دست انگلیس و برنامه‌ریزی او را در پشت کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ و منافعی که از این […]

به گزارش جامعه نیوز:

تقابل یک مرد و یک نامرد/ بگومگوی رضاخان با آیت‌الله مدرس

به گزارش خبرگزاری فارس،‌کتاب «تقابل یک مرد و یک نامرد» به مناسبت روز شهادت آیت‌الله مدرس منتشر شد.

هیچ مورخی، هرچند مغرض، نتوانسته است دست انگلیس و برنامه‌ریزی او را در پشت کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ و منافعی که از این رهگذر عایدش شده است را نفی و نادیده بگیرد.

در برابر تحرکات رضاخان و منورالفکران غرب‌گرا و صاحب‌منصبان ارتش و شهربانی و جمعی از درباریان و نمایندگان مجلس شورای ملی که هر لحظه و هر روز نقشه‌ای تازه به صحنه می‌آوردند تا ملت و شخصیت‌های اثرگذار را فریب دهند و مقهور سازند، اشخاص قلیلی بودند که با شناخت این نقشه‌ها و سیاست پشت سر آن، به افشاگری، مقاومت و مقابله برخاستند. آنان کوشیدند تا جلوی اضافه شدن وابستگی به بیگانگان را بر فساد دوره قاجار بگیرند و اجازه ندهند آزادی و استقلال و هویت ملی‌اسلامی کشور پایمال منافع استعماری بیگانگان و استبداد رضاخان شود.

اگرچه این اشخاص در تقابل با تحرکات سازماندهی‌شده رضاخان و حامیانش از داخلی و بیگانه موفق نشدند، اما صحنه‌هایی را در تاریخ به ثبت رساندند که رجوع به آنها، بسیاری از واقعیت‌ها را آشکار می‌کند و عبرت‌ها و درس‌هایی برای ملت خواهان عزتمندی و پیشرفت و دیانت در خود دارد.

یکی از این مردان در اقلیتکه تا لحظه آخر حیات دنیایی خود، دست از افشاگری و مبارزه و مقاومت برنداشت و هرگز نترسید و تسلیم نشد، به اذعان عموم مورخان و اندیشمندان، شخصیتی استثنایی و کم‌نظیر به نام «آیت‌الله سیدحسن مدرس» بود.

این خبر را هم ببینید:  سپاه پاسداران: اسلام‌ستیزی پروژه‌ای شکست خورده است

13990910000498 Test NewPhotoFree - تقابل یک مرد و یک نامرد/ بگومگوی رضاخان با آیت‌الله مدرس

توجه به شاخص‌های فکری، رفتاری و اقدامات رضاخان و مدرس بسیار عبرت‌آموز است، یعنی فهم این که چه کسی در برابر چه کسی ایستاده و تسلیم نشده و از جانش گذشته است ملت را به شناخت دوست و دشمن و صحنه‌های کارزار و شیوه‌های روانی و اقتصادی و فرهنگی دشمنان، کمک می‌کند تا مراقبت کند که دشمن شرور و مستکبر و جهان‌خواری که از در بیرون کرده‌اند از پنجره باز نگردد و هرگز آن روزگاران تلخ، ماتم‌نشان، عقب‌ماندگی، نوکرمآبی و تحقیرزدگی تکرار نشود.

این کتاب تقابل این دو را و اهداف چنین تقابلی را بخوبی در قالب صحنه‌های مقابله و مبارزه به تصویر کشیده و خصوصیات این دو جبهه که در دو شخص، یکی مرد و یکی نامرد جلوه کرده بود را ترسیم و بازگو کرده است.

نام کتاب از یک صحنه گفت‌وگوی چالشی رضاخان با شهید مدرس گرفته شده است. این کتاب توسط گروه تحقیق مؤسسه فرهنگی هنری قدرولایت گردآوری و تدوین و در ۱۶۴ صفحه رقعی و قیمت ۲۰۰۰۰ تومان منتشر شده است.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها