رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 12 April
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  تفاهم‌نامه بسیج اساتید و مجمع تشخیص مصلحت نظام | اساتید دانشگاه ضابط پایش و ارزیابی سیاست‌های کلی نظام شدند به گزارش خبرگزاری فارس، تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام  جمهوری اسلامی ایران و  سازمان بسیج اساتید دانشگاه­ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور امضا شد. متن این تفاهم‌نامه به […]

به گزارش جامعه نیوز:

 تفاهم‌نامه بسیج اساتید و مجمع تشخیص مصلحت نظام | اساتید دانشگاه ضابط پایش و ارزیابی سیاست‌های کلی نظام شدند

به گزارش خبرگزاری فارس، تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام  جمهوری اسلامی ایران و  سازمان بسیج اساتید دانشگاه­ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور امضا شد.

متن این تفاهم‌نامه به شرح زیر است:

مقدمه

بر اساس بند دوم اصل ۱۱۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام از سوی  رهبر فرزانه انقلاب اسلامی ؛ حضرت آیت الله العظمی خامنه ای  (مدظله العالی) به هیأت عالی نظارت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام تفویض شده است. با توجه به ضرورت رصد، پایش و ارزیابی سیاست­های کلی نظام و تدارک ساختاری آن از سوی دبیرخانه مذکور و از طرفی نظر به  جایگاه سازمان بسیج اساتید دانشگاه­ها، مراکز آموزش عالی ،  پژوهشی ، مهارتی و کاربردی  کشور به عنوان تشکلی؛ حاکمیتی – مدنی، علمی، نخبگانی  و گستردگی شبکه­ ای آن در قالب اندیشکده­های عرصه­ ای و موضوعی و گروه­های علمی مسأله­ محور در قالب  نهضت استادی بسیج سراسر کشور، تفاهم­نامه همکاری مشترک به منظور مشارکت میدانی در حسن انجام فرمان مبارک معظم له، فی مابین دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام ( که در ادامه به اختصار دبیرخانه نوشته می شود ) به نمایندگی جناب آقای دکتر محسن رضایی؛  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و سازمان بسیج اساتید دانشگاه­ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور ( که در به اختصار سازمان بسیج اساتید کشور نوشته می شود ) به نمایندگی جناب آقای دکتر مجتبی زارعی ؛ رییس سازمان بسیج اساتید دانشگاه­ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور به امضاء می­رسد.

ماده ۱- موضوع همکاری

موضوع تفاهم­نامه ؛ «نظارت ، پایش محیطی و ارزیابی تحقق سیاست­های کلی نظام ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله­ العالی)»می باشد.

این خبر را هم ببینید:  نوبخت: پول حاصل از فروش نفت را در 1400 صرف هزینه‌های جاری نمی‌کنیم

ماده ۲- اهداف

۱-    اجرای فرامین و رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله­ العالی) در نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام در سطوح محلی ، استانی ، ملی  و بین المللی

۲-    سامان بخشیدن به مسأله نظارت مؤثر  مدنی  – علمی  بر حسن اجرای سیاست­های کلی از سوی دستگاه­های اجرایی ذی­ربط و ایجاد سازوکار لازم برای ارزیابی کارآمدی و اثربخشی این سیاست­ها در ابعاد راهبردی و اجرایی در سطوح مختلف محلی ،  استانی ، منطقه ای ،  ملی،  بین المللی

۳-    گفتمان­ سازی سیاستی، اجتماعی و ملموس شدن سیاست­های کلی نظام در سطوح  یاد شده با رویکرد ظرفیت – راه حل 

ماده ۳- تعهدات دبیرخانه 

۱-    طراحی الگوی ارزیابی  مشاهدات میدانی و مدل فرایند تحلیل محتوای  سیاستی پایش و سنجش  تحقق سیاست­های کلی از سوی دبیرخانه خواهد بود.  

۲-    تبیین ساختار، شاخص­ها و نتایج موردانتظار گزارش­های سیاستی بررسی پایش و تحقق سیاست­های کلی نظام از سوی دبیرخانه خواهد شد.  

۳-    اولویت­ بندی رصد و پایش احکام سیاستی سیاست­های کلی و سطوح مداخلات سیاستی دستگاه­های اجرایی متناسب با احکام و بندهای سیاستی بر عهده دبیرخانه خواهد بود.   
 
ماده ۴- تعهدات سازمان 

۱-    سازمان به  کمیسیون­های تخصصی هیأت عالی نظارت دبیرخانه مجمع در بررسی مصوبات دولت، مجلس و قوه قضاییه برای تطبیق با سیاست­های کلی نظام کمک خواهد کرد. 

۲-    گزارش­های ارزیابی حاوی بسته سیاستی، موضوعی، بخشی و کلان پایش و گزارش رصد تحقق سیاست­های کلی نظام از سوی شبکه اندیشگاهی و استادان سیاست­ پژوه سازمان در قالب اندیشکده­ های عرصه­ ای ،  موضوعی و گروه­های علمی مسأله­ محور بسیج استادان سراسر کشور با تمهیدات سازمان در مرکزیت به دبرخانه ارائه  خواهد شد. 

این خبر را هم ببینید:  دریافت حق جلسه توسط رئیس دادگستری‌های شهرستان از شهرداری

۳-    به منظور تجمیع و نظارت  عملیات ارزیابی تحقق سیاست­های کلی،  متناسب با کمیسیون­های تخصصی هیأت عالی نظارت در  دبیرخانه، سازمان نیز با توجه به وجود نظامات و شبکه اندیشگاهی در کشور ، کمیسیون­ های مرکزی تخصصی متناظر را در مرکزیت  تشکیل خواهد داد.

ماده ۵- تعهدات مشترک

۱-    شبکه نخبگی بسیج استادان  به عنوان ضابط رسمی علمی – مدنی در   استخراج نظام مسایل کشور( با رویکرد ظرفیت – راه حل )  و اندازه­ گیری میزان تحقق  سرمایه های سیاستی نظام در قالب سیاست­های کلی ۴۶ گانه نظام در تعامل با قوای سه گانه به نمایندگی از مردم و جامعه دانشگاهی و نخبگانی کشور  ایفای وظیفه خواهد کرد. 

۲-    به منظور تعیین  سازوکار نحوه اجرای رصد و پیمایش میدانی، ارزیابی، تلفیق و اعتباربخشی گزارش­های واصله از شبکه اندیشگاهی سازمان در سراسر کشور و همچنین برای  سنجش  مدنی راهبرد های سیاستی در خصوص میزان تحقق سیاست­های کلی، هیأتی با عنوان کمیسیون­ تخصصی تلفیق با حضور کمسیون های متناظر طرفین  ایجاد می­ شود که دبیر مجمع ریاست هیأت مذکور و رییس سازمان دبیری آن را بر عهده خواهد داشت.  

۳-    پایش و ارزیابی تحقق سیاست­های کلی نظام و تدوین بروندادهای آن  از سوی شبکه اندیشگاهی بسیج استادان سراسر کشور در قالب قراردادهای پژوهشی فی مابین اندیشگاه سیاست­ پژوهی و راهبردنگاری سازمان و مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی سیاست­های کلی و دیگر حوزه های ذیربط  دبیرخانه انجام می­ گیرد.

ماده ۶- روش اجرایی  

۱-    کارگروه مشترک فی مابین دبیرخانه و سازمان برای عملیاتی کردن تفاهم­نامه تشکیل می­گردد و از همه ظرفیت­های دبیرخانه و سازمان جهت اهداف تفاهم­نامه استفاده خواهد کرد.  

این خبر را هم ببینید:  قالیباف درگذشت نماینده سابق تهران در مجلس را تسلیت گفت

۲-    اندیشگاه سیاست­ پژوهی و راهبردنگاری سازمان و مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی سیاست­های کلی دبیرخانه به عنوان نماینده و مرجع هماهنگ کننده طرفین در کارگروه مشترک  ایفای نقش خواهند کرد .    

۳-    هر یک از طرفین متعهد می­ شوند  اطلاعات اخذ شده از طرف مقابل را محرمانه قلمداد نموده و به صورت مستقیم و غیرمستقیم در اختیار شخص دیگری قرار ندهند.    

۴-    امضای این تفاهم­نامه بدوا ،‌ تعهد مالی خاصی برای دبیرخانه و سازمان ایجاد نمی­کند و تمامی تعهدات مالی و پایش های محیطی  پس از بررسی در کارگروه مشترک و توافقات قبلی تدوین و اجرا می­شود.    

۵-    مالکیت مادی و معنوی تولیدات علمی و سیاستی حاصل از این تفاهم­نامه­ به طور مشترک به دبیرخانه و سازمان تعلق دارد.

ماده ۷- مدت تفاهم­نامه

۱-    این تفاهم­نامه از تاریخ امضاء به مدت ۵ سال معتبر است و مبنای کلیه توافقات بعدی و اجرایی طرح­های مشترک خواهد بود و در صورت توافق طرفین قابل تمدید خواهد بود.

۲-    در صورت اتمام مدت اعتبار و عدم تمدید تفاهم­نامه، انجام کلیه تعهدات ناتمام هر یک از طرفین الزامی می­باشد.

این تفاهم­نامه در دو نسخه و ۷ ماده در تاریخ ۳۰/۹/۱۳۹۹ به امضای طرفین رسیده و هر یک به منزله نسخه اصلی است و از تاریخ امضاء معتبر می­باشد و طرفین با اتکاء به ذات باریتعالی و استعانت از  حضرت ولی­عصر (عج) و تحت زعامت مقام معظم رهبری (مدظله­ العالی) تمام تلاش خویش را در جهت اجرای موضوع تفاهم­نامه مبذول خواهند داشت.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها