رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 13 April
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  تعیین بایدها و نبایدهای شغلی نمایندگان مجلس/حدود هدایای متعارف و غیر متعارف مشخص می‌شود جعفر قادری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی از طراحان طرح اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس درباره جزئیات این طرح گفت: در طرحی که اعلام وصول شده به […]

به گزارش جامعه نیوز:

 تعیین بایدها و نبایدهای شغلی نمایندگان مجلس/حدود هدایای متعارف و غیر متعارف مشخص می‌شود

جعفر قادری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی از طراحان طرح اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس درباره جزئیات این طرح گفت: در طرحی که اعلام وصول شده به دنبال تعیین چارچوب‌ها و بایدها و نبایدهای کاری برای نمایندگان مجلس بوده‌ایم. 

وی تاکید کرد: تلاش شد تا مواردی که نمایندگان ممکن است عضو هیئت مدیره شرکت‌های خصوصی و یا حتی دولتی باشند و خلاف قانون است به طور مشخص روشن و به عنوان محدودیت برای نمایندگان در نظر گرفته شود.

نماینده مردم شیراز یادآور شد: برخی نبایدها را نیز برای نمایندگان مجلس مشخص کرده‌ایم ؛ از جمله اینکه نمایندگان نباید روی کارهای قبلی خود متمرکز باشند مثلاً بخش عمده وقت خود را صرف تدریس، طبابت و یا هر شغل دیگری که از پیش داشته کند بلکه اولویت برای ایشان در دوره نمایندگی صرفاً نمایندگی مجلس است هرچند که نباید از مشاغل قبلی خود فاصله بگیرند اما چارچوب برای این موارد مشخص می‌شود.

این نماینده مجلس همچنین افزود: درباره هدایای متعارف و غیرمتعارف نیز در این طرح پیش‌بینی‌های شده است چرا که پیش از این هیچ چارچوبی مشخص نبود و دریافت هدایای متعارف و غیرمتعارف هنوز مساله است که در این طرح تلاش می‌کنیم تا حدود هدایا به صورت متعارف و غیرمتعارف مشخص شود.

وی در پاسخ به اینکه یکی از نواقص قانون فعلی مشکل تعارض منافع است چرا که هیئت نظارت بر نمایندگان تماما از نمایندگان مجلس تشکیل شده و از بیرون از مجلس نظارت بر آنها صورت نمی گیرد، چرا در طرح فعلی برای رفع این ایراد تمهیدی اندیشیده نشده است گفت: در این زمینه برخی دیگر از نمایندگان از جمله آقای ابوترابی طرح دیگری تهیه کردند که می‌تواند طرح ما را تکمیل کنند و مجموعاً به صورت مکمل تمام ایرادات قانون نظارت بر رفتار نمایندگان برطرف خواهد شد.

این خبر را هم ببینید:  ترافیک نیمه سنگین در ورودی های پایتخت

وی ادامه داد: در طرح دیگری که سایر نمایندگان دنبال می کنند ساز و کارهای دیده شده تا خارج از مجلس نیز در هیات نظارت بر نمایندگان اعضایی وجود داشته و نظارت بر مجلس پیش‌بینی شود.

بر اساس این گزارش، طرح اصلاح و الحاق موادی به قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان روز چهارشنبه اول مرداد ماه با امضای ۴۸ نماینده مجلس اعلام وصول شد. 

طرح اصلاح و الحاق موادی به قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان شامل ۶ ماده و چند تبصره است که در صورت تصویب نهایی قرار است نواقص قانون قبلی نظارت بر رفتار نمایندگان که مانع از اجرای درست آن بود، اصلاح شود. 

تعیین نوع و مبلغ هدیه غیر متعارف در ابتدای هرسال توسط هیات نظارت، ممنوعیت برخی مشاغل برای نمایندگان، تعیین چارچوب مشاغلی که نمایندگان می‌توانند در دوران نمایندگی ادامه دهند از جمله مواردی است که در این طرح پیش بینی شده است. 

این طرح همچنین دریافت هرگونه مجوز واحد تجاری، واحد صنعتی، واحد کشاورزی، واحد آموزشی، و واحد آموزش عالی آموزشی و پژوهشی در دوران نمایندگی، برای نماینده مجلس ممنوع کرده و بر معاملات نمایندگان و بستگان درجه یک آنها نظارت خواهد داشت.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها