پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
تردد قانونی اتباع افغانستانی به ایران تسهیل می‌شود/ قدردانی از همکاری کشورمان با افغانستان - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

تردد قانونی اتباع افغانستانی به ایران تسهیل می‌شود/ قدردانی از همکاری کشورمان با افغانستان

به گزارش جامعه نیوز:

 تردد قانونی اتباع افغانستانی به ایران تسهیل می‌شود/ قدردانی از همکاری کشورمان با افغانستان

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، عبدالرضا رحمانی‌فضلی روز دوشنبه در دیدار با محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه جمهوری اسلامی افغانستان گفت: موضوعات بسیار مهم در جهت افزایش همکاری ها و تقویت رابطه بین دو کشور در حوزه های مطرح شد.

وی ادامه داد: یکی از مباحث و موضوعات مطرح مرزی است و درباره آنچه که در مناطق مرزی اتفاق می‌افتد با یکدیگر موافقت نامه امنیتی داریم و مقرر شد کمیسیونهای مشترک مرزی و کمیساریای رویایی مرزی را به صورت مستمر و در زمان بندی های مشخص بگذاریم و مسائل مان را آنجا مطرح کنیم.

وی ادامه داد: یکی از مسائل بسیار مهم بین ما و افغانستان سند همکاری جامع است که این سند جامع همکاری در سفر رییس جمهور افغانستان که آن زمان آقای اتمر مسئول شورای امنیت افغانستان بودند مطرح شد و حدود ۵ سال است که روی این سند کار بسیار جدی و خوبی شده است.

وزیر کشور اضافه کرد: خبر خوشی که آقای اتمر به ما دادند این است که ظرف ۳ ماه بتوانیم این سند همکاری جامع را با هم یک پارچه کنیم و بتوانیم در دو کشور مصوب و اجرایی کنیم که حتما تحول بسیار زیادی خواهد بود.

وزیر کشور گفت: مسئله دیگر بحث اتباع افغانستانی و نحوه تردد آنها به داخل کشور بود؛ آقای اتمر هم متذکر شدند و تشکر کردند و یادآور شدند که جمهوری اسلامی ایران ظرف ۴۰ سال همکاری های خوبی در این زمینه داشته و مقرر شد دولت های هر دو کشور تلاش کنند همه موانعی که در مسیر تردد قانونی است برداشته شود و تردد قانونی تسهیل شود که بتوانیم برادران افغانستانی خود را از طریق مسیرهای کاملاً قانونی و حمایت شده در کشورمان حضور یابند و آنها با اعتماد و اطمینان بیشتری بتوانند کارهای خود را انجام دهند.

این خبر را هم ببینید:  بیانیه تقدیر 240 نماینده مجلس از اقدام وحدت‌آفرین قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری

رحمانی فضلی اظهار داشت: همچنین مقرر شد در بحث توسعه منطقه‌ای بین ایران و افغانستان همکاری بین استان های همجوار و همچنین سرمایه گذاران در مناطق مرزی همان استانها و نشست‌های مشترک داشته باشیم که ایران آمادگی لازم را برای این نشست ها دارد و امیدواریم که در یک زمانبندی مشخص همکاران بنده در حوزه اقتصادی و امنیتی و همکاران جناب آقای اتمر در حوزه اقتصادی و امنیتی افغانستان به ما بدهند تا این کار هم انجام شود.

وی بیان داشت: امیدواریم این نشست ها و جلسات و این تبادل افکار و نظرات موجب خیر و برکت برای دو کشور همسایه که زبان مشترک، تاریخ مشترک دارند و فرهنگ مشترک دارند داشته باشیم و همچنین امیدوارم که این نشست ها ادامه داشته باشد تا نتایجی که الان به دست آمد در عمل هم محقق شود.

انتهای پیام/