پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
ترامپ، اشتباه در سیستم آمریکا یا نتیجه آن؟ - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

ترامپ، اشتباه در سیستم آمریکا یا نتیجه آن؟

به گزارش جامعه نیوز:

 ترامپ، اشتباه در سیستم آمریکا یا نتیجه آن؟

به گزارش خبرگزاری فارس، مهدی فضائلی نوشت:
این روزها که به واپسین روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک می شویم سوالی مهم قابل توجه است و آن اینکه آیا ترامپ اشتباه و اصطلاحاً Error سیستم و نظام مدنی_سیاسی آمریکاست یا نتیجه و Output این سیستم؟
برخی یا واقعاً اینگونه فکر می کنند یا از ترس تبعاتش برای جریان غرب زده ترجیح می دهند اینگونه بیاندیشند که ترامپ را یک استثناء و اشتباه سیستم معرفی کنند و نظام آمریکا را از انحطاط برهانند.
اما به باور بسیاری،ترامپ نشانه و نتیجه انحطاط و یک علامت و نماد بدون روتوش برای نظام لیبرال دموکراسی است و نه یک استثناء.
در این یادداشت دودلیل از دهها دلیل انحطاط نظام مدنی_سیاسی آمریکا را مورد توجه قرار می دهم.
ابتدا در این نکته به توافق برسیم که ترامپ به اذعان چندین کتابی که طی چهار سال اخیر توسط هم حزبی ها و رقبایش در باره او نوشته شده است فردی فاسد،منحط،متزلزل و غیرقابل اعتماد است.
جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی ترامپ و هم حزبی او در فصل پایانی(ختم کلام) کتاب جنجالی اش،اتاقی که در آن اتفاق افتاد،که به گفته خود او توسط شورای امنیت ملی آمریکا بازبینی پیش از انتشار هم شده،با اشاره به ماجرای استیضاح ترامپ می نویسد: ترامپ در موارد متعددی دچار اختلاط منافع شخصی اش(خواه سیاسی یا اقتصادی)با منافع ملی شده بود و اگر مجلس نمایندگان به جای اینکه منحصراً روی ماجرای اوکراین دست بگذارد سراغ روند گسترده تر رفتارهای او می رفت…شاید شانس بیشتری داشت که دیگران را قانع کندترامپ مرتکب «جرم ها و بزه های عظیم » شده است.
وودوارد روزنامه نگار مشهور آمریکایی نیز در صفحه ۱۰۷ کتاب «ترس،ترامپ در کاخ سفید » به پرونده ای اشاره می کند که یکی از موارد آن فیلمبرداری روس ها از صحنه ادرار فاحشه ها روی یکدیگر به دستور ترامپ در سال ۲۰۱۳ بر روی تخت اوباما و همسرش در هتلی در روسیه است!
پس از این مقدمه کوتاه،
اما دلیل اول مبنی بر انحطاط نظام مدنی_سیاسی آمریکا اینکه فردی با مختصات ترامپ از طرف یکی از دو حزب اصلی آمریکا یعنی حزب جمهوری خواه در سال ۲۰۱۶ به عنوان نامزد ریاست جمهوری مطرح می شود و پس از یک دوره با همه آنچه اتفاق افتاد،مجدداً برای دور دوم نیز به صحنه رقابت ها می آید!
حضور فردی چون ترامپ در صحنه رقابت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای دو دوره اگر دلیل روشن انحطاط نظام سیاسی این کشور نیست،پس چیست؟
اگر ترامپ یک اشتباه یا به عبارتی Error در سیستم  بود باید برطرف و اجازه مجدد به او داده نمی شد.
وقتی توسط یک سیستم، اشتباهی در این سطح مجدداً و عامدانه تکرار می‌شود دیگر خطای سیستم نیست بلکه خود سیستم اشتباه و خطاست!
ضمن اینکه چنین فردی همچنان مورد حمایت حدود نیمی از رای دهندگان آمریکاست و برخی در حمایت از او خود را برای درگیری‌های مسلحانه هم آماده کرده اند!
دلیل دوم انحطاط جامعه آمریکا،مناظره های دور قبل بین ترامپ و کلینتون و مناظره های این دوره بین ترامپ و بایدن است.
مناظره هایی که به گفته تحلیلگران خود آمریکا،بازنده اصلی اش مردم آمریکا بودند و حیثیت آمریکا را در جهان برد.
فراموش نکرده ایم که در مناظره های انتخابات قبل آمریکا وقتی هیلاری کلینتون رفتار نامناسب ترامپ با زنان را به رخش کشید،ترامپ هم ماجرای شرم آور همسر او با منشی اش را یادآور شد و اینگونه معلوم شد هر دو طرف ید طولایی در فساد اخلاقی دارند.
و یا زمانی که کلینتون به تخلفات مالی ترامپ اشاره و نبودن چون اویی در رأس نظام آمریکا را موجب خشنودی دانست،ترامپ با آرامش گفت:بله چون تو در زندان می‌بودی و اینگونه بصورت تلویحی کلینتون را مرتکب فساد مالی معرفی کرد.
اینبار نیز حرف های ترامپ و بایدن را خصوصاً در مناظره اول دیدیم و شنیدیم.
…کلینتون،ترامپ و بایدن برگزیده های دو حزب اصلی آمریکا و در حقیقت کل نظام لیبرال دموکراسی آمریکایی هستند.اینها هر کدام دیگری را فاسد،متقلب،احمق،ناکارآمد،اهل تبانی و مخالف حقوق بشر معرفی می‌کند و نتیجه آن اجماع مرکبی است که کل نظام آمریکا را به تصویر می‌کشد.
حال اگرچه خشنودی از شکست فردی چون ترامپ طبیعی است اما باید به حال آنهایی که آرزوی پیروزی بایدن را دارند و از آمدن چون اویی خرسندند و حتی بالاتر، پیروزی فردی چون بایدن را زمینه ساز احیای جریان خود در داخل می دانند حقیقتاً تأسف خورد!
نظام مدنی_سیاسی آمریکا نظامی منحط و رو به اضمحلال است چه ترامپ رئیس جمهور آن باشد و چه بایدن.

این خبر را هم ببینید:  جهانگیری گفته برای 1400 نامزد نمی‌شود/ تدوین راهبرد انتخاباتی حزب کارگزاران

 

انتهای پیام/