رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۷ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 19 May

به گزارش جامعه نیوز:  تحقیقات بین‌المللی؛ کشتار سیاه‌پوستان به دست پلیس آمریکا مصداق جنایت علیه بشریت است به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، تحقیقات درباره خشونت پلیس که از سوی وکلای برجسته حقوق بشر از سراسر جهان انجام شده، نشان داده کشتار سیستماتیک و نقص عضو شهروندان سیاه‌پوست غیرمسلح به دست پلیس آمریکا به مثابه […]

به گزارش جامعه نیوز:

 تحقیقات بین‌المللی؛ کشتار سیاه‌پوستان به دست پلیس آمریکا مصداق جنایت علیه بشریت است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، تحقیقات درباره خشونت پلیس که از سوی وکلای برجسته حقوق بشر از سراسر جهان انجام شده، نشان داده کشتار سیستماتیک و نقص عضو شهروندان سیاه‌پوست غیرمسلح به دست پلیس آمریکا به مثابه جنایت علیه بشریت است که باید تحت قوانین بین‌المللی مورد تحقیق و پیگرد قرار گیرد.

به گزارش روزنامه انگلیس «گاردین»، یک هفته بعد از گناهکار شناخته شدن «درک شووین» به دلیل قتل «جورج فلوید» شهروند سیاه‌‌پوست آمریکایی، اپیدمی بی‌وقفه کشتار مردان و زنان رنگین‌پوست به دست پلیس آمریکا توجهات بین‌المللی را به خود جلب کرده است.

در یک گزارش ۱۱۸ صفحه‌ای، کارشناسان حقوق بشر از ۱۱ کشور جهان، آمریکا را به دلیل آنچه سابقه طولانی از نقض قوانین بین‌المللی که در برخی موارد برابر با جنایت علیه بشریت است، مسئول شناختند.

آن‌ها در گزارش مذکور به قتل‌های انجام شده به دست پلیس و همچنین محرومیت از سلامت جسمانی، شکنجه، آزار و اذیت و سایر اقدامات غیرانسانی به عنوان حملات سیستماتیک به جامعه سیاه‌پوستان اشاره کرده‌اند. این کارشناسان از دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) در لاهه خواستند تحقیقاتی فوری را با هدف پیگرد قانونی ماموران خاطی آغاز کند.

«هینا جیلانی» یکی از ۱۲ کمیسیونری که این تحقیقات را هدایت کرده است، به گاردین گفت: این یافته‌ها در خصوص جنایت علیه بشریت به سادگی ارائه نشده ما با ذهنی باز آن‌ها را اعلام کردیم. ما همه حقایق را بررسی کردیم و نتیجه‌گیری کردیم که شرایطی در آمریکا وجود دارد که بررسی فوری را الزامی می‌کند.

این خبر را هم ببینید:  بیانیه سازمان همکاری‌های اسلامی علیه رژیم صهیونیستی

در این تحقیقات آمریکا همچنین به دلیل: نقض تعهدات بین‌المللی حقوق بشری خود، هم از نظر قوانین حاکم بر اجرای قانون و هم از نظر عملکرد ماموران اجرای قانون از جمله متوقف کردن خودروها و هدف قرار دادن شهروندان سیاه‌پوست و توقف و تفتیش مبتنی بر نژاد؛ ادامه الگوی نگران کننده ملی استفاده نامتناسب از نیروی مرگبار نه تنها با استفاده از سلاح گرم بلکه با شوکر الکتریکی علیه سیاه‌پوستان؛ اجرای فرهنگ مصونیت از مجازات که در آن ماموران پلیس به ندرت گناهکار شناخته می‌شوند در حالی که اقدامات مرگبار آن‌ها به عنوان «چند مورد معدود» مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد، مسئول شناخته شد.

این کارشناسان حقوق بشری همچنین گفتند که شهروندان آفریقایی آمریکایی تبار ایالات متحده اغلب تحت شکنجه پلیس قرار می‌گیرند.

جیلانی که رئیس سازمان جهانی مباره با شکنجه است، در خصوص پرونده فلوید گفت: برای ما روشن شده که استفاده از زور هنگام بازداشت یک فرد فقط غیر انسانی نیست بلکه به وضوح برابر با شکنجه و احتمال از دست دادن جان است.

بر اساس این گزارش، بعد از قتل فلوید در ماه مه سال ۲۰۲۰ که آمریکا را تکان داد و اعتراضاتی را در سراسر این کشور و بخش‌های مختلف جهان در پی داشت، خانواده وی و سایر افراد سیاهپوستی که در سال‌های اخیر به دست پلیس آمریکا به قتل رسیده‌اند، از سازمان ملل خواستند تحقیقاتی رسمی را درباره تیراندازی‌های مرگبار پلیس آغاز کند. گرچه تحت فشار دولت ترامپ، سازمان ملل، از درگیر شدن با این مسئله اجتناب کرد، بعد از آن ائتلافی از سه نهاد حقوقی  برای انجام تحقیق مستقل در این خصوص وارد عمل شد. هیأتی از آفریقا، آسیا، اروپا، آمریکای لاتین و منطقه کارائیب گرد هم آمدند تا خشونت پلیس و نژادپرستی ساختاری در آمریکا را که زیربنای آن است، مورد بررسی قرار دهند.

این خبر را هم ببینید:  دریافت پروانه احداث نیروگاه خورشیدی توسط ۱۰ شرکت در همدان

این در حالی است که پیشتر «کیت الیسون» دادستان کل ایالت «مینه‌سوتا» مدعی شد، قتل جورج فلوید توسط پلیس شهر مینیاپولیس، مصداق جرائم متعصبانه نیست.

جورج فلوید شهروند ۴۶ ساله سیاهپوست، اوایل خرداد سال گذشته از طریق فشردن زانو بر روی گردنش به مدت حدود ۹ دقیقه، حین بازداشت توسط شاوین و چند مأمور دیگر جانش را از دست داد. علت بازداشت فلوید از سوی شووین و همکارانش این بود که برای خرید در یک مغازه، بیست دلاری تقلبی به فروشنده تحویل داده بود.

صحنه به قتل رسیدن فلوید موج گسترده‌ای از اعتراضات علیه نژادپرستی و خشونت پلیس را در آمریکا به‌دنبال داشت که به دیگر کشورهای جهان نیز کشیده شد. قتل چند شهروند سیاه‌پوست دیگر توسط پلیس آمریکا نیز در شعله‌ور شدن بیش از پیش این اعتراضات موثر واقع شده است.

دادگاه رسیدگی به اتهام قتل درجه سوم توسط درک شووین، حدود سه هفته به طول انجامید و در نهایت پس از امتناع او از ارائه دفاعیات در دادگاه، سه‌شنبه گذشته گناهکار شناخته شد.

دادگاه مینیاپولیس روز شنبه اعلام کرد، دادگاه اعلام مجازات وی، ساعت ده و نیم شب شانزدهم ماه ژوئن (۲۶ خرداد) اعلام خواهد شد.

«بن کرامپ» وکیل خانواده جورج فلوید پیش از شروع جلسات دادگاه گفت: «این پرونده قتل دشواری نیست، فقط به ویدئوی شکنجه جورج فلوید نگاهی بیندازید. اگر قربانی سفیدپوست بود این پرونده دشواری محسوب نمی‌شد».

خبرگزاری «آسوشیتد پرس» اخیراً گزارش داد در حالی که گناهکار شناخته شدن شووین، مامور پلیس قاتل فلوید باعث شد عده‌ای نفس راحتی بکشند، کشته شدن شش نفر دیگر به دست پلیس در ۲۴ ساعت بعد از مجرم شناختن او، خواسته‌های جدید برای عدالت و پایان دادن به خشونت پلیس را در پی داشته است.

این خبر را هم ببینید:  پرونده انضباطی یوفا علیه یووه، بارسا و رئال / احتمال محرومیت 2 ساله

انتهای پیام/م


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها