پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
تاکید ویژه ای سالهای اخیر بر حقوق عامه شده است - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

تاکید ویژه ای سالهای اخیر بر حقوق عامه شده است

به گزارش جامعه نیوز:

 تاکید ویژه ای سالهای اخیر بر حقوق عامه شده است

به گزارش خبرنگار قضایی فارس حجت الاسلام محمد جعفر منتظری در گفت و گوی ویژه خبری گفت: رهبر معظم انقلاب در حکم ریاست قوه قضاییه بر روی موضوع حفظ حقوق عامه تاکید کردند.

وی افزود: با سیاست های که رهبری برای دستگاه قضایی تبیین کرده اند و همچنین براساس مواد قانونی مسوولیت های زیادی بر عهده قوه قضاییه و به خصوص دادستانی کل کشور قرار گرفته است.

مننظری گفت: در سالهای اخیر نگاه ویژه ای به مسیله حقوق عامه شده است زیرا در گذشته یعنی در سی و چند سال قبل به خوبی به این وسیله پرداخته نشده بود.

دادستان کل کشور در بخش دیگری از سخنانش گفت: هر کسی دلسوزانه و برای دفع فساد با قوه قضاییه همکاری کند ما از وی حمایت می کنیم.

وی ادامه داد: از چندی قبل در سایت دادستانی کل کشور درگاهی باز شده است تا هر کسی می خواهد بیاید و هر شکایتی دارد به ثبت برساند.

منتظری گفت: مردم مطمئنم باشند هر شکایتی داشته باشند حتی اگر بخشی از قوه قضاییه باشد ما آن را پیگیری کرده و نخواهیم گذاشت که حقی ضایع شود.

دادستان کل کشور تصریح کرد البته این موضوع با تهمت و شایعه و پخش کردن خبر در فضای مجازی متفاوت است و این موضوع پذیرفته نیست.

وی همچنین درخصوص برخی گلوگاه های فساد زا نیز گفت: ما اولا از خود دستگاه ها توقع داریم تا این گونه قوانینی که احتمال تفاسیر مختلف در آنها وجود دارد و امکان تبدیل به فساد شدن را دارد اطلاع داده و در صدد رفع آنها باشند.

این خبر را هم ببینید:  استفاده از ۱۷ هزار گروه جهادی در ساخت مسکن محرومان/ سازمان بسیج به کمک وزارت راه آمد

منتظری گفت: در حوزه شهرداری ها قوانین متعددی داریم که خیلی از اینها نیاز نبوده و فسادزا هستند. بعضی از قوانین در کل دستگاه ها منافذی دارد که اگر به دست سودجویان بیافتد باعث می شود تا از آن برای فساد استفا ه شود.

دادستان کل کشور تصریح کرد: زمانی که در دیوان عدالت اداری بودم نسبت به قوانین ماده صد بارها تذکر دادم. شوراهای شهر بخش سرزنده و شادابی است اما برخی قوانین موجود در این حوزه فسادزاست.

وی ادامه داد: ما درخواست مان از دستگاه ها این است که در راستای پیشگیری از وقوع جرم اقدامات ضد فساد انجام داده و اجازه ندهند این منافذ به دست سودجویان بیافتد.

منتظری درخصوص فساد در قراردادهای خارجی مربیان فوتبال و بازیکنان خارجی و حیف و میل شدن بیت المال گفت: بالای سر این مراکز ورزشی وزارتخانه ای وجود دارد.

وی افزود: وزارت ورزش باید بر این قراردادها نظارت کند. جایی شنیدم می گفتند یکی از این قراردادها محرمانه است. مگر می شود قراردادی برای یک مربی فوتبالی محرمانه باشد؟ وزارت ورزش پیش از دستگاه قضایی باید بر این قرارداد نظارت کند.

دادستان کل کشور گفت: اگر وزیر ورزش می بیند فسادی رخ داده است یا باید خودش ورود کند و با فساد مبارزه کند یا اگر توانش را ندارد باید از قوه قضاییه کمک بگیرد. دستگاه های اجرایی باید به تکلیف خود در حوزه نظارت عمل کنند.

منتظری ادامه داد: ما از وزیر ورزش می خواهیم که موضوع این قراردادها را اطلاع دهد و از سوی دیگر سازمان بازرسی ما به این موضوع ورود خواهد کرد. البته مردم از قوه قضاییه توقع بررسی دارند اما درست این است که خود دستگاه ها بعد نظارتی خود را تقویت کنند.

این خبر را هم ببینید:  مجلس پرونده متخلفان بورس را به قوه قضائیه ارجاع ‌دهد

وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی درباره پرونده اکبر طبری و ایرادات سیستم حفاظتی قوه قضاییه و عدم مطلع شدن از این پرونده گفت: اولا یک توضیحی بدهم که قوه قضاییه در این سالها با عناصر فساد و قضات فاسد برخورد کرده است.

منتظری گفت: آمار برخوردها و پرونده های مطروحه را داریم و حتی از سوی سخنگوی قوه قضاییه اعلام شده است. در دستگاه قضایی بیش از ۱۲ هزار قاضی داریم که اکثر آنها سالم و صالح بوده اند.

وی افزود: جلسات متعددی در رابطه با پرونده طبری برگزار شده است و انتظارمان این است که ابعاد مختلف این پرونده مشخص شود و دادگاه بتواند به ابهامات مردم پاسخ بدهد.

دادستان کل کشور تصریح کرد: دادگاه باید از این پس بتواند به ابهامات مردم پاسخ دهد و در مقدمه رای صادر شده برای روشن شدن اذهان مردم نکات لازم نوشته شود.

ادامه دارد..