رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 47 خبر


  • شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
  • السبت ۱۴ ربيع أول ۱۴۴۲
  • 2020 Saturday 31 October
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز: تأمین آب شرب ۳۲ هزار روستایی سیستان و بلوچستان/ هر سهم ۵۵ هزار تومان هادی شعبانی، مسئول خیمه میاندار خدمت جامعه ایمانی مشعر در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس با بیان اینکه این خیمه با محوریت هیأت‌های مذهبی پویش «یا ساقی العطاشی ۱» را برای رفع بحران […]

به گزارش جامعه نیوز:

تأمین آب شرب ۳۲ هزار روستایی سیستان و بلوچستان/ هر سهم ۵۵ هزار تومان

هادی شعبانی، مسئول خیمه میاندار خدمت جامعه ایمانی مشعر در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس با بیان اینکه این خیمه با محوریت هیأت‌های مذهبی پویش «یا ساقی العطاشی ۱» را برای رفع بحران آب آبادان در سال ۹۷ دنبال کرد، اظهار داشت: روستاهای آبادان با مشکل جدی کمبود آب روبرو بودند و رفع این بحران با نامه‌نگاری‌های معمول اداری حداقل دو ماه زمان نیاز داشت، اما به همت نیروهای هیأتی، دو هفته‌ای به صورت جهادی مشکل مردم این روستاها رفع شد. 

وی اضافه کرد: مخازن مورد نیاز آب تأمین و با کمک مردم روستاها جای‌گذاری آن‌ها در کم‌ترین زمان ممکن انجام و بحران شکل گرفته تا زمان اتصال خط لوله اصلی آب رفع شد؛ بعد از آن هیأتی‌ها تصمیم گرفتند تا آب‌رسانی به مردم مناطق محروم را در دیگر نقاط کشور نیز دنبال کنند.

سیل سیستان فرصتی برای محرومیت‌زدایی شد

مسئول خیمه میاندار خدمت با اشاره به اینکه سیل سال گذشته در سیستان و بلوچستان نقطه آغازی برای حضور هیأتی‌ها در این منطقه بود، عنوان کرد: این سیل، چهره نیازهای حقیقی مردم را به نمایش گذاشت و نیروهای جهادی هنگامی که در منازل حضور می‌یافتند، فقر واقعی را مشاهده می‌کردند. به همین علت یک عملیات اساسی و گسترده‌ای را برای محرومیت‌زدایی در سیستان و بلوچستان آغاز کردند.

13990712000370 Test NewPhotoFree - تأمین آب شرب ۳۲ هزار روستایی سیستان و بلوچستان/ هر سهم ۵۵ هزار تومان

کمبود آب مهم‌ترین مسأله سیستان و بلوچستان

وی ادامه داد: براساس جمع‌بندی که صورت گرفت نخستین مسئله سیستان و بلوچستان موضوع کمبود آب است و تا زمانی که این مشکل رفع نشود دیگر مشکلات رفع نخواهد شد، هر چند باید یادآور شویم که وقتی از سیل در سیستان و بلوچستان صحبت می‌کنیم یعنی در این منطقه بارندگی وجود دارد و براساس نظر کارشناسان اگر این آب به درستی مدیریت شود برای آب کشاورزی روستاها هم به آب جای دیگری نیاز نخواهیم داشت چه برسد به آب شرب؛ اگر مدیریت صحیحی نسبت به آب باران صورت می‌گرفت مشکل این روستاها رفع می‌شد.

 

 

موشن‌گرافیکی از اجرای طرح یا ساقی‌العطاشا ۲ در سیستان و بلوچستان

۱۳۰۰ روستای سیستان فاقد آب شرب هستند​

شعبانی عنوان کرد: در سیستان و بلوچستان نزدیک هزار و ۳۰۰ روستا داریم که از آب شرب محروم هستند هر چند گاهی با استفاده از تانکرهای حمل آب، به مردم آب‌رسانی می‌شود اما با توجه به طولانی بودن و ناهموار بودن مسیر بسیاری از اوقات به این مردم آبی نمی‌رسد.

بیماری‌های پوستی واگیردار مردم به دلیل آب ناسالم

وی خاطرنشان کرد: مردم این روستاها، حفره‌ها و چاله‌هایی را ایجاد و در طول سال آب باران گل آلود و پر از باکتری و بیماری را جمع می‌کنند و از آن به عنوان آب شرب استفاده می‌کنند، به همین علت دچار بیماری‌های پوستی واگیردار شده‌اند، آلودگی آب به حدی با چشم قابل رؤیت است که قطعا برخی از مردم کلان‌شهرها حتی حاضر نیستند این آب را بو کنند چه برسد به اینکه آن را به عنوان آب شرب مصرف کنند.

مسئول دفتر خدمات اجتماعی جامعه ایمانی مشعر  اظهار کرد: کودکان این روستاها در آب‌های کثیف، آب بازی می‌کنند و گاهی هم در چاله‌های عمیق افتاده و جان خود را از دست می‌دهند اما هیچ شخصی از داغدار شدن خانواده‌های آن‌ها خبردار نمی‌شود.

آب به ۷۲ روستای سیستان با پویش «یا ساقی العطاشی ۲» می‌رسد

وی تصریح کرد: در پویش «یا ساقی العطاشی ۲» قرار است ۷۲ روستا از این هزار و ۳۰۰ روستا را مورد حمایت قرار داده و مشکل آب آن‌ها را به صورت ریشه‌ای رفع کنیم و در دوره‌های بعدی این پویش رفع مشکلات دیگر روستاهای باقیمانده را هدف‌گذاری کنیم.

شعبانی عنوان کرد: در مرحله نخست به دنبال انجام کارهای ریشه‌ای هستیم و ایجاد خطوط انتقال آب از سدهای منطقه سیستان و بلوچستان به روستاها را دنبال می‌کنیم که اگر لوله‌کشی صورت گیرد می‌توانند به صورت دائمی از آب شرب مناسب بهره‌مند شوند.

13990712000368 Test NewPhotoFree - تأمین آب شرب ۳۲ هزار روستایی سیستان و بلوچستان/ هر سهم ۵۵ هزار تومان

۳۲ هزار نفر ساکن آن ۷۲ روستا هستند

وی از سکونت ۳۲ هزار نفر در ۷۲ روستای هدف یاد کرد و گفت: به صورت میانگین با هر ۵۵ هزار تومان کمک مردمی، یک متر آب سالم به این روستاها نزدیک‌تر می‌شود و در فاز نخست خدمت‌رسانی در پویش «یا ساقی‌العطاشی ۲» باید یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه کنیم. 

مسئول خیمه میاندار خدمت ادامه داد: علاقه‌مندان می‌توانند کد دستوری #۴۴۳۳۲۲۱*۶۶۵۵* را با تلفن همراه خود شماره‌گیری کرده و یا با واریز هر مبلغی به شماره کارت میاندار خدمت، به شماره ۶۰۳۷۹۹۷۹۵۰۰۴۴۷۷۷ در این امر خیر سهیم شوند.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها