پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
بیگی‌نژاد:‌ نباید برای دل کندن دولت از تصدی‌گری در نفت و گاز ترس داشته باشیم - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

بیگی‌نژاد:‌ نباید برای دل کندن دولت از تصدی‌گری در نفت و گاز ترس داشته باشیم

به گزارش جامعه نیوز:

 بیگی‌نژاد:‌ نباید برای دل کندن دولت از تصدی‌گری در نفت و گاز ترس داشته باشیم

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، هادی بیگی‌نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی امروز (سه‌شنبه) ۲۲ مهر در جلسه نخبگانی بررسی وضعیت عدم خام‌فروشی با محوریت قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات انرژی اظهار داشت: شرکت ملی نفت طبق قانون باید ۱۴.۵ درصد از درآمد فروش نفت را بگیرد ولی اگر این بخش سهم را از آنان بگیریم آنها برای سرمایه‌گذاری دچار مشکل خواهند شد؛ تولید نفت برای شرکت ملی نفت هزینه دارد و نمی‌توانیم این هزینه را به آنها ندهیم اما پیشنهاد می‌شود سهم وزارت نفت از فروش دیگر میعانات را افزایش دهیم تا پوشش دیگر هزینه‌های‌شان را بدهد تا آنها بتوانند برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های پالایشی کشور اقدامات لازم را انجام دهند.

وی افزود: اگر یک بخش خصوصی قوی در کشور پیدا شود که با مجوز لازم بتواند پالایشگاه بسازد و امکان صادرات فرآورده را داشته باشد حتی اگر با این شرط که هزینه‌های استحصال نفت را به شرکت نفت بدهد و مالیاتش را هم تقدیم دولت کند می‌تواند در زمینه توسعه صنایع پالایشگاهی در کشور نقش خوبی را ایفا کند اما نباید دولت از آن سهمی را مطالبه کند. 

عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: به نظر می‌رسد برای دل کندن دولت از تصدی‌گری در بخش‌های نفت و گاز کشور ترس وجود دارد. 

نماینده ملایر در مجلس گفت: اختلاف اصلی در قانون توسعه پتروپالایشگاه‌ها مربوط به بخش خصوصی است که باید مشخص شود آیا دولت بنا دارد به بخش خصوصی کمک کند یا خیر و اگر دولت به این بخش کمک کرد در آن صورت درخواست و مطالبه سهمش را هم دارد چرا که ممکن است بگوید چون به بخش خصوصی کمک کرده‌ام و اعتبار داده‌ام بایستی از این کار سهمی ببرم. 

این خبر را هم ببینید:  مخبر: حضور آمریکایی‌ها هیچ منفعتی برای منطقه ندارد/ الکاظمی: ظرفیت زائرین ایرانی را برای مراسم اربعین افزایش می‌دهیم

وی افزود: پالایشگاه‌های واگذار شده به بخش خصوصی به معنی واقعی واگذار نشده‌اند چرا که دولت هم‌اکنون ادعا داشته و سهم از آنها می‌خواهد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: به نظر می‌رسد دولت تاکنون فکری برای شفاف‌سازی نقش خودش در نفت و گاز و صنایع مرتبط با آن نکرده و عملاً‌ مسائل مرتبط با آن روشن نیست. 

بیگی‌نژاد اضافه کرد: اگر می‌خواهیم واقعاً بخش خصوصی حقیقی به توسعه پالایشگاه‌ها در کشور اقدام کرده و به این میدان ورود کند باید بگوییم که خوراک اعطایی به آنان به قیمت واقعی واگذار شود و آنان در زمینه فروش فرآورده‌شان به داخل و خارج از کشور آزادانه عمل کنند. ضمن اینکه باید این بخش از نقدینگی بازار استفاده کند نه از اعتبارات دولتی.

وی افزود: تا زمانی که نقش وزارت نفت در حوزه نفت و گاز مشخص نشده و درباره عملکردش شفاف نباشد نمی‌توانیم برای توسعه بیشتر امیدوار باشیم به همین جهت بایستی حساب‌های قبلی و بعدی این وزارتخانه با پروژه‌های مختلف نفت و گاز اعم از پتروشیمی و پالایشگاه روشن شود.

انتهای پیام/