رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۱۲ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 26 January
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  بسیج دانشجویی دانشگا‌های تهران: آقای ظریف! گویا شما برجام را دقیق نخوانده‌اید به گزارش حوزه  تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، دفاتر بسیج دانشجویی در دانشکده‌های حقوق و علوم سیاسی دانشگاه‌ تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و علوم قضایی در نامه‌ای به وزیر امور خارجه، ضمن انتقاد از مصاحبه اخیر وی درباره برجام […]

به گزارش جامعه نیوز:

 بسیج دانشجویی دانشگا‌های تهران: آقای ظریف! گویا شما برجام را دقیق نخوانده‌اید

به گزارش حوزه  تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، دفاتر بسیج دانشجویی در دانشکده‌های حقوق و علوم سیاسی دانشگاه‌ تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و علوم قضایی در نامه‌ای به وزیر امور خارجه، ضمن انتقاد از مصاحبه اخیر وی درباره برجام تاکید کردند: ما دانشجویان، انتظار داریم که حال و در پایان دوران دولت تدبیر و امید و برای یک‌بار هم که شده، جنابعالی و سایر مذاکره‌کنندگان توافق برجام را در یک فضای آزاد دانشجویی ملاقات کنیم تا نه تنها درباره اظهارات اخیرتان که درباره سؤالاتی که طی چند سال متمادی در افکار عمومی نسبت به عملکرد دولت در سیاست‌خارجی وجود دارد پاسخگو باشید.

متن این نامه به شرح زیر است:

باسمه تعالی

جناب آقای دکتر محمدجواد ظریف

وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام؛

پیرو مصاحبه جناب‌عالی در باب برجام با اظهاراتی از سوی جنابعالی مواجه شدیم که تبیین آن برای افکار عمومی از سوی حضرتعالی  می‌تواند راهگشا باشد.

جنابعالی در بخشی از گفت‌وگو مذکور فرموده‌اید:

  «اینها البته مدعی هستند که ما برجام را نخوانده‌ایم. من نمی دانم چه حجتی پیش خدا دارند. استناد می کنند به یک کلمه « suspension» که روز اخر به یک پاورقی اضافه شده بود، که آن هم درمورد تحریم ها نبود، بلکه درمورد قوانین اتحادیه اروپا بود. من در جلسه‌ی مجلس هم گفتم تعلیق در برجام نیست؛ دوبار تعلیق در ضمیمۀ برجام نه درمورد اصل تحریم‌ها بلکه درمورد قانون حاکم بر آن، روز آخر اضافه شده بود.»

این خبر را هم ببینید:  چکیده| عضو شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات: عارف باید بازنشسته شود/ اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰ با امثال معین، صفایی فراهانی و رضا خاتمی بیایند

این سخنان حضرتعالی نه تنها دارای تناقض آشکار با گفته‌های پیشین شماست، بلکه با متن و محتوای برجام نیز در تضاد است که در ادامه بدان اشاره می‌شود.

اولاً در متن برجام به کلمه «تعلیق» یا « suspension»، نه دو بار بلکه چهار بار اشاره شده است.

ثانیاً هیچ‌کدام از چهار کلمه «تعلیق» در پاورقی متن برجام نیامده، بلکه در اصل متن برجام به کار برده شده‌است.

 ثالثاً هر کدام از چهار کلمه «تعلیق» به کار رفته در متن برجام که در ضمیمۀ پنج آن و در بندهای ۱-۱۶، ۳-۱۶، ۱-۲۰ و ۴-۲۰ آورده شده است، دقیقا مربوط به اصل تحریم‌های اتحادیۀ اروپا است.

 رابعاً جنابعالی در جریان جلسه علنی مجلس‌ شورای اسلامی در تاریخ ۳۰/۰۴/۱۳۹۴ با استفاده از یک گزاره کاملا مطلق درباره متن ۱۰۹ صفحه‌ای برجام فرموده‌بودید: «در هیچ جای برجام واژه تعلیق وجود ندارد!» گویا دو گانه باطل «متن‌اصلی برجام -پاورقی برجام»، پنج سال و چهار ماه بعد توسط جنابعالی خلق شده‌است!

 خامساً حتی همین دو جمله جنابعالی نیز در تناقض با یکدیگرند؛ ابتدا بیان می‌کنید که کلمه «تعلیق» یک بار در پاورقی آمده است، اما سپس بیان ‌می‌دارید که کلمه فوق دو بار تنها در ضمیمه برجام آمده است.

 در نتیجه و با استناد به گزاره‌های فوق، کلمه تعلیق نه یک‌بار و دو بار، بلکه چهار بار در متن برجام ذکر شده است و به نظر می‌رسد که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، نه تنها در گذشته، بلکه حال برای توجیه اشتباهات گذشته خود نیز  برجام را به صورت دقیق نخوانده‌است.

 ما دانشجویان، همچنین انتظار داریم که حال در پایان دوران دولت تدبیر و امید و برای یک‌بار هم که شده، جنابعالی و سایر مذاکره‌کنندگان توافق برجام را در یک فضای آزاد ( و نه گزینش‌شده!) دانشجویی ملاقات کنیم تا نه تنها درباره اظهارات اخیرتان که درباره سؤالاتی که طی چند سال متمادی در افکار عمومی نسبت به عملکرد دولت در سیاست‌خارجی وجود دارد پاسخ دهید.

این خبر را هم ببینید:  کمک قانون مالیات بر ارزش افزوده به مسائل جاری کشور

والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی
بسیج دانشجویی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم قضایی


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها