پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

بسترسازی نمایشگاه کتاب فرانکفورت برای تهیه فیلم از کتاب

به گزارش جامعه نیوز:

بسترسازی نمایشگاه کتاب فرانکفورت برای تهیه فیلم از کتاب

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نمایشگاه کتاب فرانکفورت گروهی را در بستر یکی از شبکه‌ها‌ی اجتماعی تأسیس کرده است. هدف از تأسیس این گروه این است که راه ارتباطی با صاحبان آثار به وجود آید و فرآیند معرفی کتاب برای تهیه فیلم اقتباسی و همچنین مبادلات مالکیت معنوی تسهیل شود.

بر اساس این گزارش، اسم این گروه فیسبوکی Pitch Your CIP است و فقط با دعوت‌نامه می‌توان در آن حضور داشت. این گروه تاکنون ۵۲۵ نفر عضو دارد. (CIP مخفف «مالکیت معنوی خلاق» است.)

هولگر وولند معاون رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت و مؤسس این پلت‌فرم می‌گوید: این ایده از برنامه‌ ARTS+ می‌آید که چند سالی است به میزبانی نمایشگاه کتاب فرانکفورت برگزار می‌شود. ضمناً این برنامه در راستای حمایت مالی نمایشگاه فرانکفورت از جشنواره‌ بین‌المللی فیلم برلین و فستیوال فیلم کن است.

به نظر وولند ایجاد رابطه بین نویسنده‌ کتاب‌ها و فیلم‌سازها به یک برنامه آموزشی دوطرفه نیاز دارد. او می‌گوید: سال‌هاست که صدها تهیه‌کننده به این جلسات می‌آیند. هر کدام از دو طرف باید یاد بگیرند که با هم حرف بزنند. ما به عنوان شخص بی‌طرف ‌آن‌ها را به این مسیر راهنمایی می‌کنیم و امیدواریم Pitch Your CIP این روند را آسان‌تر هم بکند.

علاوه بر این نمایشگاه فرانکفورت در نظر دارد امسال این جلساتش را به جشنواره‌ بین‌المللی فیلم تورنتو هم ببرد. ولی با توجه به اینکه بیشتر کشورها قرنطینه‌اند، جلسات به صورت آنلاین برگزار می‌شوند.

وولند می‌گوید: وقتی جلسه‌ ارائه در یک فستیوال برگزار می‌شود، معمولاً به معرفی ۱۰ کتاب در جلسه‌ای ۹۰ دقیقه‌ای بسنده می‌کنیم، ولی با این روش و با در نظر گرفتن دو یا سه ارائه در هفته از طریق این پلت‌فرم، می‌توانیم امسال صد ارائه یا حتی بیشتر هم داشته باشیم.

این خبر را هم ببینید:  در منقبت شهید قاسم سلیمانی

تا الان این پلت‌فرم میزبان ارائه‌ الیزابت روگ، مالک آژانس Elisabeth Ruge Agentur GmbH از برلین، پانیذ طهرانچی از آژانس ادبی دایره مینا از تهران و مالیس واترین مدیر حقوق خارجی Editions Stock از پاریس بوده است. ارائه‌ها یا از طریق ویدئوی کوتاه ضبط‌شده یا به صورت مصاحبه‌ زنده انجام می‌شوند.

13990217000192 Test NewPhotoFree - بسترسازی نمایشگاه کتاب فرانکفورت برای تهیه فیلم از کتاب

به علاوه این پلت‌فرم میزبان اندی پین توسعه‌دهنده‌ بازی‌های ویدئویی از انگلستان هم بوده است؛ اندی در حال حاضر مشغول ساخت بازی ویدئویی با اقتباس از کتاب قلعه‌ی حیوانات جورج اورل است.

وولند می‌گوید: «هدف ما این است که برای متنوع‌ترین گروه‌های ممکن فرصتی را فراهم کنیم که با هم مرتبط شوند و امتیاز آثارشان را خرید و فروش کنند؛ یعنی کارگزاران ادبی (literary agents)، پخش‌کننده‌های تلویزیونی، فیلم‌سازان، توسعه‌دهنده‌های بازی و تمام افراد و گروه‌های خلاق.» او امیدوار است طیف وسیعی از رشته‌ها و صنایع، از متصدیان موزه گرفته تا مدیران برند و اینفلوئنسرها به این گروه بپوندند تا ایده‌های خلاقانه یا حتی غیرمتعارف راحت‌تر مطرح شوند.نمایشگاه فرانکفورت در حال حاضر برنامه‌ای برای کسب درآمد از این پلت‌فرم ندارد.

به گفته وولند «این پلت‌فرم هنوز جای رشد دارد. ما آن را بر اساس بازخوردها با نیاز افراد تطبیق خواهیم داد. در حال حاضر تمرکزمان روی ساختن و ارزشمندتر کردن گروه است. حس می‌کنیم که الان وقت همین کار است. اینکه مردم به خاطر ویروس کرونا مجبورند در خانه بمانند به این معنی نیست که خرید و فروش مالکیت معنوی هم می‌بایستی متوقف شود. درواقع ما به عنوان یک صنعت نمی‌توانیم ضرر متوقف شدنش را تحمل کنیم. اگر سخت تلاش کنیم و خلاق باشیم، این اتفاق نخواهد افتاد.»

این خبر را هم ببینید:  بودجه بدون کسری تدوین و تصویب شود/محل هزینه‌کرد درآمد تراکنش‌ بانکی و عوارض گمرکی مشخص نیست

انتهای پیام/


LEAVE A RESPONSE

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *