رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۱۲ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Wednesday 30 September
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  برگزاری دوره دانش افزایی اساتید با موضوع سیاست خارجی جمهوری اسلامی به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، نود و چهارمین دوره دانش افزایی استادان با موضوع  سیاست خارجی جمهوری اسلامی با حضور محمدصادق کوشکی کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌المللی و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران […]

به گزارش جامعه نیوز:

 برگزاری دوره دانش افزایی اساتید با موضوع سیاست خارجی جمهوری اسلامی

به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، نود و چهارمین دوره دانش افزایی استادان با موضوع  سیاست خارجی جمهوری اسلامی با حضور محمدصادق کوشکی کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌المللی و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

کوشکی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در این دوره، با تبیین جغرافیای سیاسی منطقه و جهان به بیان اهمیت سیاسی اقتصادی و جغرافیایی منطقه غرب آسیا پرداخت و علل توجه قدرتهای جهانی و نیز عوامل ایجاد و گسترش تنش های دائمی در این منطقه را تبیین کرد.

وی در ادامه به اهمیت تحلیل واقع بینانه و علمی از موضوعات سیاسی اشاره کرده و لزوم پرهیز از برداشتهای احساسی عاطفی در این زمینه ها را یادآور شد.

کوشکی در ادامه توجه و گرایش کشورها به سمت سیاست های منطقه ای و لزوم افزایش قدرت منطقه ای در ابعاد گوناگون علمی و فناوری بعنوان راهبرد فعال و موثر کشورها برای تامین منافع ملی اشاره کرد با ذکر نمونه های فراوان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و این راهبرد در مورد ایران با ویژگیهای از قبیل توانمندیهای داخلی، توجه به بازار بزرگ مصرف اطراف و نیز جمعیت اطراف به جای چشم امید داشتن به گره گشایی دیگران، بعنوان یکی از سیاستهای مطلوب منطقه ای مطرح شد.

از دیگر موضوعات که به تفصیل در مورد آنها صحبت شد اهمیت خلیج فارس به عنوان مهم ترین مرکز تامین کننده منابع هیدرو کربنی و انرژی جهان در حال حاضر و آینده و اطلاق عنوان هارتلند (قلب سرزمین) به آن، اهمیت حمل و نقل دریایی در جهان، روند برخورداری و کسب ابزارهای اقتدار و تسلط ایران بر آبهای سرزمینی در خلیج فارس و حفاظت از منافع ملی، دلایل مهم بودن ایران در جغرافیای سیاسی منطقه و جهان، سیاست های گذشته و حضور استعماری انگلیس در منطقه، علل دشمنی ابرقدرتها با ایران، جزایر سه گانه ایرانی ( بوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک) و اهمیت و مناقشاتی بر سر آنها بوجود آمده، بود.

تاریخچه حضور قدرتهای بزرگ ازجمله آمریکا در منطقه و خلیج فارس، تحرکات، دخالت ها و جنگ افروزی‌های او در منطقه از دیگر موضوعات مورد بحث بود.

در این دوره که در ۴بخش ۲ساعته برگزار شد زمینه بحث گفت‌وگو و پرسش و پاسخ بین شرکت کنندگان و مدرس مدعو فراهم و درباره مسائل گوناگون سیاسی و منطقه ای بحث و تبادل نظر شد.

انتهای پیام/
 


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها