پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
برگزاری اولین جشنواره روایت جهاد/ نقش‌آفرینی مردم علیه کرونا تصویر می‌شود - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

برگزاری اولین جشنواره روایت جهاد/ نقش‌آفرینی مردم علیه کرونا تصویر می‌شود

به گزارش جامعه نیوز:

برگزاری اولین جشنواره روایت جهاد/ نقش‌آفرینی مردم علیه کرونا تصویر می‌شود

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس، نشست خبری اولین جشنواره روایت جهاد صبح امروز چهارشنبه ۴ تیرماه با حضور محسن دوباشی قائم مقام مجموعه نهضت اجتماعی جوانان و رئیس جشنواره و سالار شفق دبیر این جشنواره برگزار شد.

تعیین نقش مردم در امور کشور حلال مشکلات است

بر اساس این گزارش، محسن دوباشی در این مراسم با طرح این سوال که چرا روایت از جهادهای مردمی در زمینه مبارزه با کرونا موضوعیت دارد، اظهار داشت: یکی از آفت‌های مهم حرکت انقلاب اسلامی درک اجمالی مردم از آرمان‌های انقلاب است که موجب شده است گاهی مسائل حاشیه‌ای مدنظر قرار گیرد و تنها در برخی مواقع موضوعاتی مانند دفاع مقدس، موشکی و … مورد توجه واقع شود در حالی که این‌ها همگی دارای یک هندسه بزرگ هستند که اگر دیده نشود، اثرگذاری ندارد.

وی افزود: انقلاب ما شامل افق‌هایی بود که نیازمند بازخوانی کنش‌های انقلابی و توجه ویژه به نقش بی‌بدیل مردم در این زمینه است که در ادبیات امامین انقلاب امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری به نقش مردم حتی فراتر از کنش‌گری توجه شده است.

کرونا نقش مردم در حل مشکلات را نمایان کرد

دوباشی با اشاره به اینکه کارنامه حیرت‌آور جهاد سازندگی، بسیج مستضعفین، بنیاد مسکن و … فصل تازه‌ای از انقلاب بود که رویکرد جدیدی از حاکمیت را به جهانیان نشان داد،  تصریح کرد: در مواجهه با کرونا، اگر مسئولین نقش مردم را درست درک نمی‌کردند از این بحران خارج نمی‌شدیم و یا به تعبیر مسؤولین ستاد مبارزه با کرونا در مواجهه با این بحران به ثبات نمی‌رسیدیم که تنها دلیل این موفقیت به میدان آمدن مردم و درک نقش آنان بود. 

این خبر را هم ببینید:  شناسایی 2621 مبتلای جدید به کرونا/ فوت 226 بیمار در 24 ساعت

رئیس اولین جشنواره روایت جهاد گفت: مسؤولین نظام باید نقش مردم را فراتر از نگاه فانتزی و تقلبی ببینند، گفت:‌ مردم در مبارزه با کرونا در زمینه ضدعفونی معابر و سطوح، تولید ماسک و دیگر اقلام بهداشتی نشان دادند که می‌توانند گام‌های بسیار بلندی بردارند. البته این نقش به معنای نقض وظایف و تلاش‌های دولت نیست. 

وی گفت: اگر در مسائل دیگر کشور مانند اقتصاد مقاومتی، فرهنگ، تبلیغ، کتاب، صنعت، خودروسازی، آموزش و پرورش، آموزش عالی و … دست مردم را درست درک کنیم و برای اثرگذاری و کنش‌گری آنان نقش تعریف کنیم بسیاری از مشکلات مرتفع خواهد شد البته این نقش‌ تعریف کردن به معنای شنیدن حرف‌ها و نظرات مردم نیست بلکه باید برای آنها نقش عملیاتی مانند دوران کرونا تعریف شود. 

دوباشی تصریح کرد: نگاه ما در دبیرخانه این جشنواره بر این است که وظایف مردم در این ایام را در قالب‌های مختلف روایت کنیم تا نشان دهیم همانطور که در دوران دفاع مقدس بسیاری از اتفاقات با نگاه‌های متفاوت عملیاتی شد، در دیگر حوزه‌ها نیز همین مسائل می‌تواند اتفاق بیفتد. کرونا در گام دوم انقلاب اسلامی تصویری جدید از نقش‌آفرینی مردم را نشان داد و زمینه را برای فعالیت حاکمیت به عنوان تسهیل‌گر برای نقش‌آفرینی مردم فراهم ساخته است.

مردادماه؛ پایان فرصت ارسال آثار به جشنواره روایت جهاد

سالار شفق، دبیر جشنواره روایت جهاد نیز در این نشست اظهار داشت:‌ این جشنواره قبل از عید نوروز بنا بود با موضوع دیگری برگزار شود اما با شیوع ویروس کرونا و بیانات مقام معظم رهبری که فرمودند: ای کاش کسانی پیدا شوند که این اتفاقات و تلاش‌های مردمی را روایت کنند، جشنواره ما گسترش پیدا کرد و در گام اول در استان‌های مختلف در قالب فضای مجازی فراخوان آن را اعلام کردیم. 

این خبر را هم ببینید:  روزهای پایانی کار دولت‌ها و ۵ توصیه رهبر انقلاب

وی افزود: فراخوان اولین جشنواره روایت جهاد از ۲۲ خرداد ماه اعلام شد و علاقه‌مندان تا پایان مرداد ماه فرصت دارند آثار خود را در موضوعات و قالب‌های مطرح شده به دبیرخانه ارسال کنند تا در پایان شهریورماه ارزیابی آثار انجام و اختتامیه برگزار شود. 

وی با بیان اینکه این جشنواره در دو بخش طراحی شده است، تصریح کرد: بخش اول به جمع‌آوری اختصاص دارد و در گام دوم بنا داریم سوژه‌ها و موضوعات جمع‌آوری شده را به نویسندگان،‌مستندسازان، فعالان رسانه‌ای و هنری برای تهیه روایات و آثار از فعالیت‌های مردم ارائه کنیم.

موضوعات و قالب‌های جشنواره 

شفق با اشاره به محورهای جشنواره گفت:‌ علاقه‌مندان در دو بخش انفرادی شامل دانش‌آموزان، دانشجویان، روحانیون، زنان و دیگر مشاغل و در بخش گروهی شامل خیریه‌ها، گروه‌های جهادی، گروه‌های سرود، گروه‌های تئاتر، گروه‌های مسجدی، هسته‌های علمی و فرهنگی، پایگاه‌های بسیج و هیأت‌های مذهبی می‌توانند آثار خود را در قالب فیلم، مستند تصویری یا مکتوب، سرود، انیمیشن، داستان کوتاه، دل‌نوشته، خاطرات، پژوهش‌های علمی، عکس و صفحات مجازی به دبیرخانه و یا سایت روایت جهاد و شبکه‌های اجتماعی اختصاص پیدا کرده ارسال کنند. 

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ تا کنون در فاز شناسایی با ۱۲۰۰ مجموعه و صفحه مجازی تعامل برقرار کرده‌ایم و ۶۰۰ اثر نیز به دبیرخانه ارسال شده است که بنا داریم در بخش انفرادی به ترتیب به نفرات اول تا سوم ۳ میلیون، ۲ میلیون و یک میلیون تومان و در بخش گروهی به ترتیب ۱۰ میلیون، ۷ میلیون و ۴ میلیون تومان اهدا کنیم و همچنین از آثار رسیده در قالب کتاب یا نمایشگاه نیز خروجی تهیه و در معرض دید عمومی قرار دهیم.

این خبر را هم ببینید:  تحقیق و تفحص از بازار سرمایه در مجلس کلید خورد/سوداگران بورس زیر ذره بین مجلس

انتهای پیام/