رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 40 خبر


  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 27 January
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  ایستادن دولت مقابل مصوبات مجلس خلاف قانون اساسی است علی بزرگخو دبیرسیاسی اتحادیه دفتر تحکیم وحدت در گفت‌وگو با خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، پیرامون واکنش دولت نسبت به مصوبه مجلس اخیر مجلس درباره لغو تحریم ها گفت: نظام جمهوری سعی می‌کند ساختار ریاستی موجود در قوه‌ اجرایی را با یک نوع […]

به گزارش جامعه نیوز:

 ایستادن دولت مقابل مصوبات مجلس خلاف قانون اساسی است

علی بزرگخو دبیرسیاسی اتحادیه دفتر تحکیم وحدت در گفت‌وگو با خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، پیرامون واکنش دولت نسبت به مصوبه مجلس اخیر مجلس درباره لغو تحریم ها گفت: نظام جمهوری سعی می‌کند ساختار ریاستی موجود در قوه‌ اجرایی را با یک نوع تکثرگرایی و شورا در پارلمان تحت کنترل خود در بیاورد، اما گویا دولت فعلی و شخص روحانی مجلس را با هیئت وزیران اشتباه گرفته است!

وی افزود: آقای روحانی عادت کرده که دستور بدهد و چشم بشنود و گویا اصلا خود را پاسخ‌گو نمی‌بیند. جمهوری اسلامی ارث هیچ کس نیست که کسی بخواهد در مقابل مصوبه‌ نمایندگان مردم سرپیچی کند، سرکشی دولت از مصوبه مجلس نمادی از ضدیت با مردمسالاری است. 

بزرگخو یادآور شد: پاسخگو کردن روحانی نسبت به مردم مهم‌ترین وظیفه‌ این مجلس است، متاسفانه فضای آکواریومی و کانالیزه‌شده‌ رئیس جمهور نسبت به جامعه و حتی سیاسیون باعث شده که توهم اعمال نفوذ در همه‌جا و همه‌چیز حتی مصوبات مجلس برایش به وجود بیاید، مهم‌ترین وظیفه و مسئولیت مجلس فعلی احیای همین رکن جمهوریت یعنی پاسخگوکردن نهاد اجرایی نسبت به نمایندگان مردم است.

وی ادامه داد: یک نمونه از فضای آکواریومی همین سخنرانی امروز روحانی و تریبون یکطرفه برای تعریف و تمجید از خودش است. ایستادن دولت در مقابل مصوبات مجلس بر خلاف قانون اساسی، یعنی رسمیت‌بخشیدن به استبداد موجود در ساختار دولت فعلی. این یعنی روحانی خیلی راحت در مقابل نمایندگان مردم می‌ایستد ‌و دیگر حتی به ظاهر هم ژست مردمی‌بودن نمی‌گیرد و خود را نسبت به هیچ کس پاسخگو نمی‌داند،‌ این باید اصلاح بشود.

این خبر را هم ببینید:  رایزنی‌های موثر و سازنده پارلمانی زمینه ساز حل و فصل مسالمت آمیز مسئله قره باغ است

این فعال دانشجویی اضافه کرد: البته طرح اقدام راهبردی مجلس نمی‌تواند تمام خواسته‌های مردم را پوشش دهد و نیاز به اصلاحاتی دارد، مثلا در آن فرصت دوماهه‌ای در نظرگرفته شده که بی‌دلیل است و دولت همین امروز باید مکلف به کاهش تعهدات شود. لیکن اعمال این اصلاحات زمان‌بر است و باید سریعتر طرح در پاسخ قاطع به جنایات آمریکا و اسرائیل اجرایی شود.

بزرگخو گفت: دو دستگی فعلی در ساختار قدرت دشمن را برای اعمال و انجام دشمنی‌های جدید مصمم‌تر می‌کند، یکی از دلایل اینکه می‌گوییم دولت باید در مقابل خواست ملت و نمایندگان مردم کرنش کند دقیقا همین بحث سیاست خارجی است زیرا خارجی‌ها باید یک تصویر واحد و مقتدر از ایران داشته باشند تا تسلیم اراده مردم شوند.

وی اظهار داشت: البته طبیعی ا‌ست که دولت خودخواسته چنین کرنشی را نخواهد کرد و مجلس باید این انعطاف را در دولت ایجاد کند، مثلا در تعامل مستقیم با شورای نگهبان باشد و پیگیر سریعتر تایید شدن این طرح از سمت شورا باشد. بعد از آن هم باید در تعامل مستمر و مثبت با مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی حل اختلاف بین قوا باشد تا بتواند ضمانت اجرایی طرح را هم بگیرد.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها