رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 97 خبر


  • سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۱۸ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 2 March
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  انقلاب اسلامی در بسیاری حوزه­‌ها به توفیقات فوق تصور رسیده است/۶ ویژگی مهم انقلاب ابراهیم کلانتری رئیس هیأت مدیره انجمن علمی انقلاب اسلامی ایران در گفت وگو با خبرنگار تشکل های دانشگاهی خبرگزاری فارس، ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به مردم بزرگ […]

به گزارش جامعه نیوز:

 انقلاب اسلامی در بسیاری حوزه­‌ها به توفیقات فوق تصور رسیده است/۶ ویژگی مهم انقلاب

ابراهیم کلانتری رئیس هیأت مدیره انجمن علمی انقلاب اسلامی ایران در گفت وگو با خبرنگار تشکل های دانشگاهی خبرگزاری فارس، ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به مردم بزرگ ایران، آزادگان جهان و علاقمندان و ارادتمندان به انقلاب اسلامی در سراسر دنیا، و همچنین ضمن گرامیداشت یاد و نام معمار کبیر انقلاب اسلامی، شهیدان والا مقام، و همه تلاشگران عرصه انقلاب درباره ویژگی های اصلی انقلاب اسلامی گفت: بی گمان انقلاب اسلامی ویژگی­ها و مختصات فراوانی دارد که می ­توان از جهات مختلف به واکاوی آنها پرداخت، یعنی هم از جهت زمانی، هم از جهت مکانی، هم از جهت منطقه ­ای، هم از جهت جنبه­ های جهانی، هم از جهت ابزارهای به کار گرفته شده در انقلاب، هم از جهت اهداف و آرمانها، هم از جهت رهبری و نوع آن، هم از جهت شعارها و… .

13990915000518 Test NewPhotoFree - انقلاب اسلامی در بسیاری حوزه­‌ها به توفیقات فوق تصور رسیده است/۶ ویژگی مهم انقلاب

 

وی افزود: واکاوی ویژگی های انقلاب اسلامی از همه این جهات محتاج ده ­ها پژوهش است که لازم است در جای خود به انجام برسد و البته آثار بسیاری نیز در برخی از این حوزه­ ها منتشر شده است. اما اگر بخواهیم به صورت کلی و جامع سخن بگوییم به نظر می رسد عمده ترین ویژگی های انقلاب اسلامی را بتوان در ۶ ویژگی برشمرد.

* انقلاب برخواسته از اسلام اصیل بود

وی در بیان ویژگی اول اظهار داشت: انقلاب برخواسته از اسلام اصیل؛ بود. بدون تردید خاستگاه انقلاب اسلامی ایران، اسلام ناب محمدی(ص) و آموزه‌های اصیل کتاب و سنت بوده است که از آغاز تا انجام بر همه زوایای پیدا و پنهان آن پرتو افکنده و این‌گونه از ظهور و بروز انحراف در مسیر طولانی انقلاب، چه پیش و چه پس از پیروزی، جلوگیری کرده است. این نخستین ویژگی منحصر به فرد انقلاب اسلامی ایران است.

*  برخورداری از رهبری الهی

کلانتری برخورداری از رهبری الهی را ویژگی دوم انقلاب دانست و گفت: رهبری پیامبرگونه­ امام خمینی (ره) که در اندیشه و عمل تبلور عینی اسلام راستین در این عصر بشمار می­ آید، ویژگی حضور بی کم و کاست اسلام راستین را در همه­ مراحل انقلاب اسلامی تضمین کرد و این خود ویژگی دیگری برای این انقلاب رقم زد که آن را با انقلاب­هایی که در تاریخ جهان پدید آمده­اند، متمایز ساخت.

این خبر را هم ببینید:  کتاب تاریخ شفاهی جنگ سایبری به روایت مرحوم علی‌اصغر زارعی منتشر می‌شود

* مردمی بودن انقلاب

وی مردمی بودن را به عنوان ویژگی سوم برشمرد و افزود: مردمی بودن به معنای واقعی کلمه یکی دیگر از مؤلفه‌های بارز و مثال‌زدنی انقلاب اسلامی ایران است. گرچه احزاب و گروه‌های سیاسی متعددی با مرام‌های فکری و اندیشه‌های متفاوت در جریان مبارزات سیاسی انقلاب حضور داشته‌اند، اما تردیدی نیست که آگاهی، شناخت، جوشش و حرکت توده‌های میلیونی مردم ایران از همه طبقات و لایه‌های اجتماعی، به انقلاب اسلامی از آغاز تا پیروزی و پس از آن، به‌عنوان یک انقلاب صددرصد مردمی، هویت بخشید و مراحل گوناگون آن را با همین ویژگی به سرانجام رسانید.

* وجهه­ فرهنگی بارز

این استاد دانشگاه در توضیح ویژگی چهارم انقلاب تاکید کرد: وجهه­ بارز فرهنگی انقلاب اسلامی ایران یکی از مؤلفه‌های اصلی آن به شمار می‌آید. بی گمان شکاف‌های طبقاتی، سر برآوردن کاخ‌های اشرافی در کنار حلبی‌آبادهای متراکم شهری و تبعیض‌های ناروا در توزیع ثروت ملی، پایه‌های سلطنت پهلوی را با تزلزل جدی روبه‌رو کرده بود؛ اما آنچه توده‌های میلیونی مردم را از طبقات مختلف اجتماعی به صحنه­ی انقلاب اسلامی وارد و در این راه مصمم کرد، مقابله آشکار و ضدیت همه‌جانبه رژیم پهلوی با ارزش‌های اسلامی و فرهنگ و سنن ملی و وابستگی سیاسی و ترویج بی‌هویتی و بی بندوباری مفرط اخلاقی در جامعه آن روز ایران بود.

حجت الاسلام کلانتری ادامه داد: به همین سبب اسلام‌خواهی، توجه به فرهنگ و ارزش‌های ملی، قطع وابستگی به شرق و غرب و استقلال و تکیه بر توان ملی و حاکمیت ارزش‌های الهی بر جامعه از ویژگی‌های اصیلِ فرهنگی انقلاب اسلامی ایران است که آن را از دیگر خیزش‌ها و حتی انقلاب‌های بزرگ جهان متمایز کرده است.

* در هم آمیختن دین و دنیا

وی افزود: مؤلفه­ بارز دیگری که انقلاب اسلامی ایران را بی بدیل و از خیزش‌ها و انقلاب‌های جهان متمایز کرده است، التزام همه‌جانبه و توجه هم‌زمان به سنت اصیل دینی از یک‌سو و روزآمدی و تجدد مبتنی بر علوم و دانش بشری از سوی دیگر است. مقام معظم رهبری در همین خصوص در بیانیه گام دوم فرموده­اند: «آن روز که جهان میان شرق و غرب مادی تقسیم شده بود و کسی گمان یک نهضت بزرگ دینی را نمی­برد، انقلاب اسلامی ایران، با قدرت و شکوه پا به میدان نهاد؛ چهارچوب­ها را شکست؛ کهنگی کلیشه­ها را به رخ دنیا کشید؛ دین و دنیا را در کنار هم مطرح کرد و آغاز عصر جدیدی را اعلام نمود».

این خبر را هم ببینید:  سازمان بورس مکلف به همکاری در توثیق اوراق مالی شد

* هدف قرار دادن آرمان­های بلند بشری

رئیس هیأت مدیره انجمن علمی انقلاب اسلامی ایران اضافه کرد: برخاستن انقلاب از متن اسلام اصیل با برخورداری از رهبری الهی توسط مردمی که خود را در نظر و عمل مؤمن و ملتزم به آموزه­های حیات بخش اسلام ساخته بود، نمی­ توانست و نمی­ تواند در حصار آرمان­های مادی، محیطی، مقطعی و زودگذر محدود شود. به همین دلیل آرمان­هایی که انقلاب اسلامی از آغاز تا کنون در افق نگاه بلند خود قرار داده آرمان­هایی است که نه فقط مردم ستم کشیده­ ایران، که همه­ بشریت در بستر تاریخ در آرزو و جویای آن بوده است.

13990915000520 Test NewPhotoFree - انقلاب اسلامی در بسیاری حوزه­‌ها به توفیقات فوق تصور رسیده است/۶ ویژگی مهم انقلاب

 

وی تاکید کرد: آزادی، استقلال، عدالت، پیشرفت، اخلاق، برادری، خیرخواهی، یاری به مظلومان، ستیز با ظالمان و مستکبران و شعارهایی از این دست، که همواره در متن و مرکز توجه انقلاب اسلامی قرار داشته، همان قله­های رفیعی است که آرمان­های بلند انقلاب را در مرکز نگاه­های جستجوگر جهانیان نشانده و میلیون­ها قلب تپنده را از سراسر دنیا مشعوف خود ساخته است.

* توفیقات انقلاب اسلامی

کلانتری در ادامه درباره توفقیات انقلاب گفت: بدون تردید و به اعتراف بسیاری از ناظران سیاسی جهان، انقلاب اسلامی توانسته است در بسیاری از حوزه­ های مورد نظر خود به توفیقات فوق تصوری دست یابد.

وی ادامه داد: برچیدن رژیم دو هزار و پانصد ساله پادشاهی، قطع کردن دست ابرقدرتهای سلطه ­گر همچون آمریکا و انگلیس از کشور، احیاء اسلام ناب محمدی (ص) در جهان، عزت بخشیدن به دین و معنویت در جهان بریده از خدا و معنویت، رساندن ایران اسلامی به استقلال بی نظیر در جهان، حرکت دادن کشور در مسیر رشد علمی و خود اتکایی و خودباوری کم نظیر و رساندن ایران به رتبه های برتر علمی جهان، حاکم ساختن بسیاری از ارزشهای الهی بر جامعه ایرانی، آزادی، حق تعیین سرنوشت، ارتقاء اعجازآمیز توان دفاعی کشور، و ده ها موفقیت دیگر که جهانیان را به اعجاب واداشته است، همه از توفیقات بزرگ انقلاب اسلامی حکایت دارند.

کلانتری یادآور شد: البته آرمانها و اهداف انقلاب اسلامی بسیار بیشتر از آن چیزی است که تا کنون حاصل شده است، اما در ارزیابی عملکردها نباید هجمه­ های بی امان نظامی، امنیتی، اقتصادی، فکری و فرهنگی استکبار جهانی علیه انقلاب، جنگ تحمیلی، محاصره اقتصادی و تهاجم فرهنگی و جنگ نرم و همچنین ضعف و سوء مدیریت های برخی از مسئولان را نادیده گرفت.

این خبر را هم ببینید:  تمدید دورکاری ادارات در استان تهران

این استاد دانشگاه تاکید کرد: یکی از موفقیتهای بزرگ این انقلاب آن است که توانسته در طوفان هجمه های دشمنان قسم خورده خود و ضعف مدیریت برخی از مدیران خود زنده بماند و با سربلندی و افتخار به حیات پویای خود ادامه دهد.

* آینده انقلاب اسلامی

رئیس هیأت مدیره انجمن علمی انقلاب اسلامی ایران درباره آینده انقلاب هم اظهار داشت: امروز علی رغم میل و خواست استکبار و دشمنان قسم خورده و کینه­ توز، انقلاب اسلامی توانسته است بر بسیاری از مشکلات و هجمه ها غلبه پیدا کند، مرزها را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد و استکبار را هم به لحاظ نظری و هم بلحاظ عملی به چالش جدی بکشاند. نشانه های افول ابرقدرتی آمریکا و صهیونیزم را در مرعی و منظر جهانیان بگذارد، همه هجمه ها و نقشه های استکبار را به فرصت­هایی برای رشد و ارتقاء خود تبدیل بکند.

وی تصریح کرد: بی تردید انقلاب اسلامی همانگونه که اثبات کرده است، از تحریم­های ظالمانه نیز برای رسیدن به یک اقتصاد مقاوم و متکی به منابع داخلی و توان مثال زدنی فرزندان خود استفاده خواهد کرد.

کلانتری افزود: سیل عظیمی که اکنون در فضای رسانه­ ای و شبکه­ های اجتماعی علیه ارزشهای اسلام ناب و انقلاب اسلامی با پول و ثروت ارتجاع عرب و سردمداری استکبار و مزدوری منافقین آلبانی نشین در جریان است نیز در حال مغلوب شدن است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: این انقلاب به دلیل برخورداری از نصرت خداوند، اتکاء بر توده مردم آگاه، اسلام ناب، رهبری الهی، و زمان شناسی و ایثار فرزندان ملت راه خود را به خوبی یافته و در مسیر رسیدن به دولت اسلامی و جامعه اسلامی و تمدن اسلامی با شتاب در حال پیش روی است. البته ابتلاء و آزمون مستمر در چنین انقلابی بسیار طبیعی است که بحمدالله غالب مردم نشان داده اند که از امتحانات سخت سربلند بیرون می­ آیند و رو سیاهی را به استکبار و ایادی آن هدیه خواهند داد. همانگونه که تا کنون چنین بوده است.  

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها