رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 13 April
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  اندیشکده‌های بسیج اساتید ضابط مدنی پایش سیاست‌های کلی نظام شدند به گزارش خبرنگار تشکل های دانشگاهی خبرگزاری فارس؛ ظهر امروز طی مراسمی با حضور محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجتبی زارعی رئیس بسیج اساتید کشور ضمن رونمایی از سامانه نظم بسیج اساتید ( نظام ظرفیت های ملی )؛ […]

به گزارش جامعه نیوز:

 اندیشکده‌های بسیج اساتید ضابط مدنی پایش سیاست‌های کلی نظام شدند

به گزارش خبرنگار تشکل های دانشگاهی خبرگزاری فارس؛ ظهر امروز طی مراسمی با حضور محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجتبی زارعی رئیس بسیج اساتید کشور ضمن رونمایی از سامانه نظم بسیج اساتید ( نظام ظرفیت های ملی )؛
یو تفاهم­نامه همکاری مشترک دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و سازمان بسیج اساتید دانشگاه­ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور امضا شد.

13990930000486 Test NewPhotoFree - اندیشکده‌های بسیج اساتید ضابط مدنی پایش سیاست‌های کلی نظام شدند

 

متن این تفاهم‌نامه به شرح زیر است:

بر اساس بند دوم اصل ۱۱۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی ؛ حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) به هیأت عالی نظارت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام تفویض شده است.

با توجه به ضرورت رصد، پایش و ارزیابی سیاست­های کلی نظام و تدارک ساختاری آن از سوی دبیرخانه مذکور و از طرفی نظر به جایگاه سازمان بسیج اساتید دانشگاه­ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی، مهارتی و کاربردی کشور به عنوان تشکلی؛ حاکمیتی – مدنی، علمی، نخبگانی و گستردگی شبکه‌ای آن در قالب اندیشکده‌های عرصه‌ای و موضوعی و گروه‌های علمی مسأله‌محور در قالب نهضت استادی بسیج سراسر کشور، تفاهم‌نامه همکاری مشترک به منظور مشارکت میدانی در حسن انجام فرمان مبارک معظم له، فی مابین دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام ( که در ادامه به اختصار دبیرخانه نوشته می شود ) به نمایندگی جناب آقای دکتر محسن رضایی؛ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور ( که در به اختصار سازمان بسیج اساتید کشور نوشته می شود ) به نمایندگی جناب آقای دکتر مجتبی زارعی؛ رییس سازمان بسیج اساتید دانشگاه­ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور به امضاء می‌­رسد.

این خبر را هم ببینید:  جسارت و حماقت رئیس جمهور فرانسه به پیامبر اسلام گناهی نابخشودنی است

ماده ۱- موضوع همکاری

موضوع تفاهم­نامه ؛ «نظارت ، پایش محیطی و ارزیابی تحقق سیاست­های کلی نظام ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله­ العالی)»می باشد.

ماده ۲- اهداف

۱- اجرای فرامین و رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله­ العالی) در نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام در سطوح محلی ، استانی ، ملی و بین المللی

۲- سامان بخشیدن به مسأله نظارت مؤثر مدنی_ علمی بر حسن اجرای سیاست‌های کلی از سوی دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط و ایجاد سازوکار لازم برای ارزیابی کارآمدی و اثربخشی این سیاست‌ها در ابعاد راهبردی و اجرایی در سطوح مختلف محلی ، استانی، منطقه‌ای، ملی، بین المللی    

۳- گفتمان‌سازی سیاستی، اجتماعی و ملموس شدن سیاست­های کلی نظام در سطوح یاد شده با رویکرد ظرفیت – راه حل     

ماده ۳- تعهدات دبیرخانه

۱-  طراحی الگوی ارزیابی مشاهدات میدانی و مدل فرایند تحلیل محتوای سیاستی پایش و سنجش تحقق سیاست­های کلی از سوی دبیرخانه خواهد بود.  
۲- تبیین ساختار، شاخص‌ها و نتایج موردانتظار گزارش­های سیاستی بررسی پایش و تحقق سیاست‌های کلی نظام از سوی دبیرخانه خواهد شد.  

۳- اولویت بندی رصد و پایش احکام سیاستی سیاست­های کلی و سطوح مداخلات سیاستی دستگاه­های اجرایی متناسب با احکام و بندهای سیاستی بر عهده دبیرخانه خواهد بود. 

ماده ۴- تعهدات سازمان

۱-  سازمان به کمیسیون­های تخصصی هیأت عالی نظارت دبیرخانه مجمع در بررسی مصوبات دولت، مجلس و قوه قضاییه برای تطبیق با سیاست­های کلی نظام کمک خواهد کرد.

۲-  گزارش‌های ارزیابی حاوی بسته سیاستی، موضوعی، بخشی و کلان پایش و گزارش رصد تحقق سیاست‌های کلی نظام از سوی شبکه اندیشگاهی و استادان سیاست­ پژوه سازمان در قالب اندیشکده­ های عرصه­ ای ، موضوعی و گروه‌های علمی مسأله‌محور بسیج استادان سراسر کشور با تمهیدات سازمان در مرکزیت به دبرخانه ارائه خواهد شد.

این خبر را هم ببینید:  فراخوان شورای ائتلاف/ جوانان انقلابی و با انگیزه در انتخابات شوراهای شهر و روستا ثبت‌نام کنند

۳- به منظور تجمیع و نظارت عملیات ارزیابی تحقق سیاست‌های کلی، متناسب با کمیسیون­های تخصصی هیأت عالی نظارت در دبیرخانه، سازمان نیز با توجه به وجود نظامات و شبکه اندیشگاهی در کشور ، کمیسیون­ های مرکزی تخصصی متناظر را در مرکزیت تشکیل خواهد داد.  

ماده ۵- تعهدات مشترک

۱- شبکه نخبگی بسیج استادان به عنوان ضابط رسمی علمی – مدنی در استخراج نظام مسایل کشور ( با رویکرد ظرفیت – راه حل ) و اندازه‌گیری میزان تحقق سرمایه های سیاستی نظام در قالب سیاست‌های کلی ۴۶ گانه نظام در تعامل با قوای سه گانه به نمایندگی از مردم و جامعه دانشگاهی و نخبگانی کشور ایفای وظیفه خواهد کرد.

۲- به منظور تعیین سازوکار نحوه اجرای رصد و پیمایش میدانی، ارزیابی، تلفیق و اعتباربخشی گزارش­های واصله از شبکه اندیشگاهی سازمان در سراسر کشور و همچنین برای سنجش مدنی راهبردهای سیاستی در خصوص میزان تحقق سیاست‌های کلی، هیأتی با عنوان کمیسیون­ تخصصی تلفیق با حضور کمسیون های متناظر طرفین ایجاد می‌شود که دبیر مجمع ریاست هیأت مذکور و رییس سازمان دبیری آن را بر عهده خواهد داشت.  

۳- پایش و ارزیابی تحقق سیاست­های کلی نظام و تدوین بروندادهای آن از سوی شبکه اندیشگاهی بسیج استادان سراسر کشور در قالب قراردادهای پژوهشی فی مابین اندیشگاه سیاست­ پژوهی و راهبردنگاری سازمان و مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی سیاست­های کلی و دیگر حوزه های ذیربط دبیرخانه انجام می‌گیرد.

ماده ۶- روش اجرایی  

۱-  کارگروه مشترک فی مابین دبیرخانه و سازمان برای عملیاتی کردن تفاهم‌نامه تشکیل می‌گردد و از همه ظرفیت­های دبیرخانه و سازمان جهت اهداف تفاهم‌نامه استفاده خواهد کرد.  

۲- اندیشگاه سیاست‌پژوهی و راهبردنگاری سازمان و مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی سیاست‌های کلی دبیرخانه به عنوان نماینده و مرجع هماهنگ کننده طرفین در کارگروه مشترک ایفای نقش خواهند کرد.

این خبر را هم ببینید:  2500 هکتار از حریم شهرها به ساخت مسکن اختصاص می‌یابد

۳- هر یک از طرفین متعهد می‌شوند اطلاعات اخذ شده از طرف مقابل را محرمانه قلمداد نموده و به صورت مستقیم و غیرمستقیم در اختیار شخص دیگری قرار ندهند.    

۴- امضای این تفاهم‌نامه بدوا،‌ تعهد مالی خاصی برای دبیرخانه و سازمان ایجاد نمی‌کند و تمامی تعهدات مالی و پایش های محیطی پس از بررسی در کارگروه مشترک و توافقات قبلی تدوین و اجرا می‌شود.    

۵- مالکیت مادی و معنوی تولیدات علمی و سیاستی حاصل از این تفاهم‌نامه‌به طور مشترک به دبیرخانه و سازمان تعلق دارد.  

ماده ۷- مدت تفاهم‌نامه

۱- این تفاهم‌نامه از تاریخ امضاء به مدت ۵ سال معتبر است و مبنای کلیه توافقات بعدی و اجرایی طرح­های مشترک خواهد بود و در صورت توافق طرفین قابل تمدید خواهد بود.  

۲- در صورت اتمام مدت اعتبار و عدم تمدید تفاهم­نامه، انجام کلیه تعهدات ناتمام هر یک از طرفین الزامی می­باشد.

این تفاهم‌نامه در دو نسخه و ۷ ماده در تاریخ ۳۰/۹/۱۳۹۹ به امضای طرفین رسیده و هر یک به منزله نسخه اصلی است و از تاریخ امضاء معتبر می‌باشد و طرفین با اتکاء به ذات باریتعالی و استعانت از حضرت ولی‌عصر (عج) و تحت زعامت مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) تمام تلاش خویش را در جهت اجرای موضوع تفاهم نامه مبذول خواهند داشت.

دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام 

دکتر مجتبی زارعی رییس سازمان بسیج اساتید دانشگاهها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور

انتهای پیام/
                                                               


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها