پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

سرخط اخبار روز

امضا دومین تفاهم‌نامه مرزی مشترک ایران و افغانستان برای رونق معیشت مرزنشینان

به گزارش جامعه نیوز:

 امضا دومین تفاهم‌نامه مرزی مشترک ایران و افغانستان برای رونق معیشت مرزنشینان

به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، نشست همکاری های مشترک فی ما بین استان سیستان و بلوچستان جمهوری اسلامی ایران و ولایت نیمروز جمهوری اسلامی افغانستان برگزار و دومین تفاهم نامه همکای مشترک دو استان به امضا طرفین رسید.

ماندانا زنگنه سروش در پایان این نشست که به میزبانی شهر زرنج افغانستان و با حضور زمریالی احدی والی ولایت نیمروز، برگزار شد؛ گفت: مرز میلک و زرنج یکی از پتانسیل هایی است که تجار کشور افغانستان را به آب های آزاد چابهار متصل می کند و این سبب شده تا برای تجار کشور همسایه اهمیت بالایی داشته باشد و با توجه به این اهمیت نشست های مشترک با هدف رفع چالش های این مرز و تسریع در تردد حمل و نقل در مرز مشترک برنامه ریزی و برگزار می شوند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: بهبود معیشت مرزنشینان دو طرف مرز یکی از مهمترین اثراتی است که مرز مشترک سیستان و بلوچستان ایران و ولایت نیروز افغانستان می تواند به همراه داشته باشد به همین منظور می توان در محل مرز بازارهای مرزی مشترک برای مرزنشینان و روستاییان منطقه ایجاد کرد و این افراد تنها مجاز به فروش اقلام خرد به صورت سبدی باشند که در صورت تحقق چنین طرحی معیشت آن ها تامین خواهد شد.

زنگنه افزود: حفظ و بهبودی مرز میلک و زرنج نیازمند وجود نیاز به تعامل و همکاری میان دو استان دارد و به همین دلیل سیستان و بلوچستان آمدگی پذیرش حضور و سرمایه گذاری تجار و سرمایه داران کشور افغانستان در منطقه ویژه اقتصادی رامشار را دارد و این تجار می توانند با ایجاد واحدهای تولیدی خود در رامشار با هزینه و زمان کمتری اقدام به صادرات کنند و استان هم در منطقه ویژه زیرساخت های لازم را در اختیار آنان قرار خواهد داد از سوی دیگر از آنجایی که شهر زرنج نگاه ویژه ای به بخش کشاورزی دارد سیستان و بلوچستان آماده است تا از توان مهندسین و فارغ التحصیلان کشاورزی استان برای رونق کشاورزی زرنج همکاری لازم را داشته باشد.

این خبر را هم ببینید:  فارس من| ماجرای بیمارستانی که پس از 15 سال یک بیمار هم ویزیت نکرد! +تصاویر و فیلم

وی ادامه داد: در حوزه حمل و نقل در حال حاضر روزانه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ دستگاه خوردو در مرز میلک  تردد دارند که تنها ۳۰ درصد خوردوهای ایرانی هستند و به همین دلیل  استان خواهان آن است تا خودرو های ترانزیتی ایرانی که وارد زرنج می شوند پس از تخلیه بار بلافاصله به کشور برگردند تا بتوانند در مسیر های درون کشوری خدمات ارائه دهند در مقابل طبق قوانین موجود استان برای ورود آن ها به افغانستان بارنامه صادر نخواهد کرد.

خواهان رونق مرز مشترک هستیم
والی ولایت نیمروز هم در این نشست گفت: مرز زرنج و میلک برای تجار افغانی بسیار حائز اهمیت است و حجم بیاری از مبادلات مرزی نیمروز از طریق این مرز انجام می شود به همین دلیل برگزاری نشست های مشترک و بررسی و رفع مشکلات مرزی از اهمیت بالایی برخودار است.

زمریالی احدی افزود: برگزاری این نشست ها بسیار مهم است و باید طرفیت به گونه ای عمل کنند تا تعهدان انجام شده در کمترین زمان ممکن محقق شوند، در این صورت علاوه بر سهولت و سرعت بخشیدن در تجارت مرزی رضایت مرزنشیان دو طرف مرز هم میسر خواهد شد و این تعاملات دو استان و کشور را بیشتر خواهد کرد.

در پایان این نشست دومین تفاهم نامه مرزی مشترک بین استان سیستان و بلوچستان جمهوری اسلامی ایران و ولایت نیمروز جمهوری اسلامی افغانستان در ۱۳ بند و ۳ تبصره  توسط ماندانا زنگنه سروش معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان و الحاج عبدالنبی براهویی معاون مقام ولایت نیمروز به امضا رسید.

این خبر را هم ببینید:  رفع مشکلات خوزستان نیازمند یک روحیه جهادی و بسیجی است/ نسبت به استفاده از مدیران پروازی باید تجدید نظر شود

انتهای پیام/۳۱۳۹


LEAVE A RESPONSE

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *