پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
اقبال گسترده مردم از عملکرد سال ۹۸ دستگاه قضا - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

اقبال گسترده مردم از عملکرد سال ۹۸ دستگاه قضا

به گزارش جامعه نیوز:

 اقبال گسترده مردم از عملکرد سال ۹۸ دستگاه قضا

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، غلامحسین اسماعیلی با حضور در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما، در ارتباط با آثار دوره تحول در حوزه رضایتمندی مردم، اظهار کرد: در افکارسنجی‌هایی که انجام شد، عملکرد سال ۹۸ در مقایسه با سنوات قبل شاهد اقبال گسترده مردم هستیم.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: آنجا که خیلی کم، آثار تحولی را ابراز کردند گفتند، حدود ۴۰ درصد از دوره‌های گذشته بهتر بود و تا ۸۰ درصد بازخورد مثبت را داریم.

وی اظهار کرد: سامانه جدیدی را برای افکارسنجی از مردم راه اندازی کردیم.

اسماعیلی با بیان اینکه؛ قریب به ۷۷ درصد کسانی که در این بازه زمانی کوتاه از طریق این سامانه اظهار نظر کردند، گفت: این تعداد از عملکرد و رفتار‌ها ابراز رضایت کردند و این یکی از ابزار‌های مردمی شدن قوه قضاییه است.

سخنگوی دستگاه قضا درخصوص عزم قوه قضاییه برای کمک گرفتن از مردم نیز اظهار کرد: برای اینکه ادعای خود را اثبات کنیم اقدامات متعددی در این حوزه انجام دادیم، بعنوان مثال؛ دستورالعملی تحت عنوان دستورالعمل همکاری نهاد‌های مردمی با قوه قضاییه ابلاغ شد و اعلام کردیم مردم، خبرنگاران و دلسوزان هرکجا از مفسده‌ای مطلع شدند حتما به دادستان‌ها منعکس کنند.

وی افزود: سامانه شفافیت برای اینکه مردم بتوانند گزارش‌های خود را در اختیار مسئولان قضایی ذیربط قرار دهند راه‌اندازی شد و در سازمان بازرسی کل کشور هم از راه‌های مختلف راهکاری تعبیه شد تا گزارش‌های مردم به این سازمان برسد و در دستور بررسی قرار داده شود.

اسماعیلی بیان کرد: دفتر ارتباطات مردمی قوه قضاییه به‌صورت جدی فعال شده است و بخش مشاوره قضایی دفتر ارتباطات مردمی از بخش شکایت و ارایه گزارش در مورد فساد به‌ویژه درون دستگاه قضا جدا شد.

این خبر را هم ببینید:  کمیسیون اروپایی: اقتصاد حوزه یورو بیشتر در رکود فرو می‌رود

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: گزارش‌های مردمی حتما رسیدگی و پیگیری می‌شود و به اطلاع مردم می‌رسد که بدانند موضوع بایگانی نمی‌شود.

اسماعیلی در خصوص کوه خواری و ساخت ویلا در لواسانات نیز اظهار کرد: اقدامات متعددی انجام دادیم که یک بخش آن اقدامات پیشگیرانه است.

وی ادامه داد: در لواسانات و رودبار قصران فشم متوجه شدیم زمینی بالغ بر ۲ هزار هکتار متعلق به دولت به دلیل اینکه اقدامات لازم برای اخذ سند انجام نشده است، افرادی شروع به تصرف قطعه قطعه این زمینه بالغ بر ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار کردند که این زمین را احیا کردیم.

سخنگوی دستگاه قضا اظهار کرد: رسیدگی‌هایی قضایی در حوزه لواسانات انجام دادیم و به موضوع اراضی موسوم به کلاک ورود کردیم.

وی گفت: سند این اراضی به وضعیت خود بازگشت و تمامی اقدامات غیرقانونی این اراضی ابطال شد و ساخت و ساز‌ها تخریب می‌شود.

اسماعیلی در ارتباط با مرزبانی‌ها برای جلوگیری از تعدی به محیط زیست از جمله در مناطق شمالی کشور، بیان کرد: عامل این موضوع غفلت متولیان و قصور و تقصیر آن‌ها است.

وی افزود: جمعی از متولیان در خواب تشریف دارند، ماموریت ما این است ان‌ها را بیدار کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: بایستی زمینه‌های بروز این گونه مفاسد را از بین برد و در جا‌هایی که این تجاوز و تعدی را انجام می‌دهند مجازات‌های عبرت اموز را اعمال کنیم.

وی با اشاره به اینکه، بابک زنجانی داخل زندان است و بخش زیادی از اموال وی به وزارت نفت تحویل داده شده، اظهار کرد: نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان از اموال بابک زنجانی به وزارت نفت تحویل داده شده است.

این خبر را هم ببینید:  کواکبیان: شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان فقط کارکرد انتخاباتی داشت!

اسماعیلی ادامه داد: ارقام قابل توجهی از اموال و دارایی‌های به تاراج رفته از بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان با پیگیری‌های دستگاه قضایی بازگردانده شده است و در همین ایام یکی از متهمین این پرونده بخش قابل توجهی از این پول‌ها را به بانک بازگردانده است.

وی با بیان اینکه بخشی از این پرونده هنوز درحال طی کردن فرایند قضایی است، بیان کرد: خبر آزادی برخی محکومان این پرونده خبر کذبی بود.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: برخی از این افراد [درپی اعطای مرخصی به زندانیان در ایام شیوع کرونا]به مرخصی آمدند، اما همه لیست اعلامی در داخل زندان هستند و هیچ تقلیلی در میزان مجازات این افراد انجام نشده است.

ادامه دارد