پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
اقبال گسترده مردم از عملکرد دستگاه قضا/ بخش قابل توجهی از دارایی صندوق ذخیره فرهنگیان بازگردانده شد - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

اقبال گسترده مردم از عملکرد دستگاه قضا/ بخش قابل توجهی از دارایی صندوق ذخیره فرهنگیان بازگردانده شد

به گزارش جامعه نیوز:

 اقبال گسترده مردم از عملکرد دستگاه قضا/ بخش قابل توجهی از دارایی صندوق ذخیره فرهنگیان بازگردانده شد

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه با حضور در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما، در ارتباط با آثار دوره تحول در حوزه رضایتمندی مردم، اظهار کرد: در افکارسنجی‌هایی که انجام شد، در عملکرد سال ۹۸ در مقایسه با سنوات قبل شاهد اقبال گسترده مردم هستیم؛ آنجا که خیلی کم، آثار تحولی را ابراز کردند، گفتند حدود ۴۰ درصد از دوره‌های گذشته بهتر بود و تا ۸۰ درصد بازخورد مثبت را داریم.

وی با بیان اینکه سامانه جدیدی را برای افکارسنجی از مردم راه‌اندازی کردیم، گفت: قریب به ۷۷ درصد کسانی که در این بازه زمانی کوتاه از طریق این سامانه اظهار نظر کردند؛ این تعداد از عملکرد و رفتار‌ها ابراز رضایت کردند و این یکی از ابزار‌های مردمی شدن قوه قضائیه است.

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص عزم قوه قضائیه برای کمک گرفتن از مردم نیز اظهار کرد: برای اینکه ادعای خود را اثبات کنیم اقدامات متعددی در این حوزه انجام دادیم، به عنوان مثال دستورالعملی تحت عنوان دستورالعمل همکاری نهاد‌های مردمی با قوه قضائیه ابلاغ شد و اعلام کردیم مردم، خبرنگاران و دلسوزان هرکجا از مفسده‌ای مطلع شدند حتما به دادستان‌ها منعکس کنند.

وی افزود: سامانه شفافیت برای اینکه مردم بتوانند گزارش‌های خود را در اختیار مسؤولان قضایی ذیربط قرار دهند، راه‌اندازی شد و در سازمان بازرسی کل کشور هم از راه‌های مختلف راهکاری تعبیه شد تا گزارش‌های مردم به این سازمان برسد و در دستور بررسی قرار داده شود.

این خبر را هم ببینید:  الهیان: وزارت بهداشت درباره علت عدم پیش خرید واکسن فخرا توضیح دهد

اسماعیلی بیان کرد: دفتر ارتباطات مردمی قوه قضائیه به‌صورت جدی فعال شده است و بخش مشاوره قضایی دفتر ارتباطات مردمی از بخش شکایت و ارائه گزارش در مورد فساد به‌ویژه درون دستگاه قضا جدا شد.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: گزارش‌های مردمی حتما رسیدگی و پیگیری می‌شود و به اطلاع مردم می‌رسد که بدانند موضوع بایگانی نمی‌شود.

* سند اراضی کلاک به وضعیت خود بازگشت

اسماعیلی در خصوص کوه خواری و ساخت ویلا در لواسانات نیز اظهار کرد: اقدامات متعددی انجام دادیم که یک بخش آن اقدامات پیشگیرانه است.

وی ادامه داد: در لواسانات و رودبار قصران فشم متوجه شدیم زمینی بالغ بر ۲ هزار هکتار متعلق به دولت به دلیل اینکه اقدامات لازم برای اخذ سند انجام نشده است، افرادی شروع به تصرف قطعه قطعه این زمینه بالغ بر ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار کردند که این زمین را احیا کردیم.

سخنگوی دستگاه قضا اظهار کرد: رسیدگی‌هایی قضایی در حوزه لواسانات انجام دادیم و به موضوع اراضی موسوم به کلاک ورود کرد؛ سند این اراضی به وضعیت خود بازگشت و تمامی اقدامات غیرقانونی این اراضی ابطال شد و ساخت و ساز‌ها تخریب می‌شود.

اسماعیلی در ارتباط با مرزبانی‌ها برای جلوگیری از تعدی به محیط زیست از جمله در مناطق شمالی کشور، بیان کرد: عامل این موضوع غفلت متولیان و قصور و تقصیر آنهاست؛ جمعی از متولیان در خواب تشریف دارند، مأموریت ما این است آنها را بیدار کنیم؛ باید زمینه‌های بروز این گونه مفاسد را از بین برد و در جا‌هایی که این تجاوز و تعدی را انجام می‌دهند، مجازات‌های عبرت آموز را اعمال کنیم.

این خبر را هم ببینید:  محبی: تنها راه برون رفت از مشکلات توجه ویژه به مولفه های قدرت داخلی است

* بابک زنجانی در زندان است/ بخش زیادی از اموال وی به وزارت نفت تحویل شد

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به اینکه، بابک زنجانی داخل زندان است و بخش زیادی از اموال وی به وزارت نفت تحویل داده شده، اظهار کرد: نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان از اموال بابک زنجانی به وزارت نفت تحویل داده شده است.

اسماعیلی ادامه داد: ارقام قابل توجهی از اموال و دارایی‌های به تاراج رفته از بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان با پیگیری‌های دستگاه قضایی بازگردانده شده است و در همین ایام یکی از متهمین این پرونده بخش قابل توجهی از این پول‌ها را به بانک بازگردانده است.

وی با بیان اینکه بخشی از این پرونده هنوز درحال طی کردن فرایند قضایی است، بیان کرد: خبر آزادی برخی محکومان این پرونده خبر کذبی بود.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: برخی از این افراد [درپی اعطای مرخصی به زندانیان در ایام شیوع کرونا]به مرخصی آمدند، اما همه لیست اعلامی در داخل زندان هستند و هیچ تقلیلی در میزان مجازات این افراد انجام نشده است.

ادامه دارد