رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 20 خبر


  • پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹
  • الخميس ۶ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Thursday 24 September
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز: افزایش ۴۹ هزار و ۸۷۰ واحدی شاخص بورس تهران / شاخص کل از ۲ میلیون واحد هم گذر کرد به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران این روزها به مدد سرمایه‌های سرگردان بازار و استقبال بی‌نظیر مردم از یک طرف و همچنین به خاطر افزایش نرخ دلار و […]

به گزارش جامعه نیوز:

افزایش ۴۹ هزار و ۸۷۰ واحدی شاخص بورس تهران / شاخص کل از ۲ میلیون واحد هم گذر کرد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران این روزها به مدد سرمایه‌های سرگردان بازار و استقبال بی‌نظیر مردم از یک طرف و همچنین به خاطر افزایش نرخ دلار و تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت‌های بورسی رونق گرفته و مرتب رشد می‌کند.

امروز شاخص کل با معیار هموزن ۸ هزار و ۷۵۹ واحد رشد کرده و به رقم ۵۲۶ هزار و ۸۸۶ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۷ میلیون و ۵۲۷ هزار میلیارد تومان رسید.

گرچه کارشناسان نسبت به رشد بی‌رویه و رکوردشکنی پیاپی شاخص بورس ابراز نگرانی می‌کنند، اما در مقابل برخی نیز می‌گویند بازار بورس در سال‌های قبل رشد کافی پیدا نکرده بود و اکنون فرصت رشد یافته است.

به هر حال امروز در پایان معاملات بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل با جهش ۴۹ هزار و ۸۷۰ واحدی به رقم ۲ میلیون و ۱۱ هزار و ۴۹۲ واحد رسید.

معامله گران بورس امروز بیش از ۱۳.۵ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۲.۵ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۲۳ هزار و ۵۵۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همچنین در فرابورس ایران معامله گران ۵۹۶۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند که مجموع ارزش معاملات بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران امروز به بیش از ۲۹ هزار و ۵۱۷ میلیارد تومان رسید که این رقم از معاملات که ظرف ۴ ساعت انجام شده، رقم حیرت‌انگیزی است که البته تنها ۱۰ درصد از این رقم یعنی حدود ۳ هزار میلیارد تومان پول جدیدی است که وارد بورس شده و به احتمال زیاد چند ماهی در بورس می‌ماند.

13990430000831 Test NewPhotoFree - افزایش 49 هزار و 870 واحدی شاخص بورس تهران / شاخص کل از 2 میلیون واحد هم گذر کرد
تغییرات یکساله شاخص بورس تهران

گرچه برخی کارشناسان سرازیر شدن نقدینگی به بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خطرناک می‌دانند، ولی برخی نیز می‌گویند این فرصت مناسبی است تا شرکت‌های بورسی و فرابورسی و شرکت‌های بزرگ با انتشار انواع اوراق بهادار مانند اوراق اجاره سهام و یا صرف نظر از حق‌تقدم‌ها صرف سهام و یا شناورسازی سهام بیشتر به جمع‌آوری این نقدینگی از بازار و تزریق آن به خط تولید شرکت‌های خود اقدام کنند.

به هر حال در روزگاری که کل بودجه عمرانی یک سال کشور به زحمت به ۱۵ هزار میلیارد تومان می‌رسید، امروز به مدد استقبال گسترده مردم روزانه حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان در بورس و فرابورس معامله می‌شود و این فرصت استثنایی برای جذب نقدینگی از طریق بورس و فرابورس به تولید فراهم کرده است.

در عین حال کارشناسان به مردم و تازه‌واردان به بورس توصیه می‌کنند اولا از پس اندازهای خود در بورس سرمایه گذاری کنند و به هیچ وجه با فروش دارایی‌های مورد استفاده مانند خانه و ماشین برای حضور در بورس استفاده نکنند. ثانیا از افراد امین و متخصص مشورت گرفته و سهام شرکت‌های ارزنده خریداری کنند، زیرا در شرایط روی آوردن سرمایه‌های سرگردان به بازار، برخی سهام با وجود این که ارزش ذاتی ندارند و یا شرکت‌های آنها تعطیل شده‌اند، اما متأسفانه به خاطر فضای مجازی سهام آنها در بورس مرتب افزایش می‌یابد.

امروز با نگاهی به شاخص‌های عمده بورس در می‌یابیم اکثر شاخص‌ها سبزپوش و رو به رشد بودند، به گونه‌ای که شاخص کل بورس امروز ۲.۵۴ درصد رشد کرده، شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۲.۵ درصد رشد کرده، همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن و نیز شاخص قیمت با معیار هموزن هر کدام ۱.۶۹ درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور ۲.۲ درصد رشد کرده، شاخص بازار اول بورس ۲ درصد و شاخص بازار دوم بورس ۳.۳ درصد افزایش یافته است.

امروز نمادهای شستا، پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، پالایش نفت اصفهان، هلدینگ نفت و گاز، پتروشیمی تأمین، سرمایه گذاری غدیر و سرمایه گذاری امید به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص کل بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته‌اند.

امروز نمادهای پربیننده در بورس شامل فولاد مبارکه، ملی مس ایران، بانک صادرات، گروه پتروشیمی سرمایه ایرانیان، بانک تجارت، سرمایه گذاری غدیر و بانک صادرات بودند.

به گزارش فارس، در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل ۵۳۵ واحد رشد کرده و به رقم ۲۰ هزار و ۸۱۸ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۳۵۲ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز در فرابورس ایران ۲.۶ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۷۹۴ هزار نوبت معامله و به ارزش ۵۹۶۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای سنگ آهن گهر زمین، هلدینگ معدنی خاورمیانه، پتروشیمی تندگویان، صبا تأمین و پتروشیمی زاگرس، بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند و پتروشیمی مارون و ذوب‌آهن اصفهان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند.

امروز نمادهای پربیننده در فرابورس ایران شامل ذوب‌آهن اصفهان، بانک دی، پتروشیمی تندگویان، توسعه و عمران استان کرمان، ماشین‌های اداری ایران، سرمایه گذاری میراث فرهنگی و کارخانجات تبرک بودند.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ب


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها