پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
افزایش انصراف کشورها از حضور در حج تمتع و کسر ۲۰ درصدی زائران تاکنون - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

افزایش انصراف کشورها از حضور در حج تمتع و کسر ۲۰ درصدی زائران تاکنون

به گزارش جامعه نیوز:

افزایش انصراف کشورها از حضور در حج تمتع و کسر ۲۰ درصدی زائران تاکنون

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، با شیوع کرونا و نامشخص بودن وضعیت حج تمتع از سوی سعودی‌ها، کشورهای اسلامی یکی پس از دیگری در حال انصراف از تشرف به حج تمتع سال جاری هستند؛ به طوری که ابتدا کشور سنگاپور و پس از آن کشورهای اندونزی، تایلند، هند و مالزی از حضور زائران کشورشان به عربستان در ایام حج تمتع انصراف داده و حج امسال را به دلیل شیوع کرونا لغو کردند.

13990230000439 Test NewPhotoFree - افزایش انصراف کشورها از حضور در حج تمتع و کسر ۲۰ درصدی زائران تاکنون

چندی پیش نیز مقامات برونئی موافقت خود را با پیشنهاد شورای مذهبی اسلامی این کشور به منظور لغو مشارکت زائران برونئی در سفر حج سال ۲۰۲۰ میلادی اعلام کردند.

همچنین دولت آفریقای جنوبی به دلیل شیوع کرونا و بسته بودن مرزهای این کشور، از تصمیم جدید مبنی بر تعطیلی حج امسال خبر داد و با این روند هر روز بر تعداد کشورهایی که از حج تمتع سال جاری انصراف می‌دهند، افزوده می‌شود.

کشورهای انصراف دهنده از حج ۱۴۴۱  تعداد زائران
اندونزی ۲۲۱ هزار
هند ۱۷۵ هزار
مالزی ۳۱.۶ هزار
تایلند ۸ هزار
آفریقای جنوبی  ۲.۵ هزار
برونئی ۱ هزار
سنگاپور ۹۰۰
مجموع ۴۴۰ هزار

 با روند انصراف برخی از کشورها به ویژه کشورهایی با سهمیه بالا در حج تمتع، دولت سعودی نیز بیشتر در برپایی حج تمتع تردید داشته و همچنان به صورت رسمی هیچ خبری از برپایی یا عدم برپایی حج تمتع را اعلام نکرده است.

بر اساس گزارش سعودی‌ها، هر سال بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار زائر از کشورهای مختلف به حج تمتع مشرف می‌شوند.

این خبر را هم ببینید:  اندیشکده‌های بسیج اساتید ضابط مدنی پایش سیاست‌های کلی نظام شدند

13981213000158 Test NewPhotoFree - افزایش انصراف کشورها از حضور در حج تمتع و کسر ۲۰ درصدی زائران تاکنون

از این تعداد تاکنون علاوه بر کشورهای اندونزی با سهمیه ۲۲۱ هزار زائر و هند با سهمیه ۱۷۵ هزار زائر که بیشترین حاجی را از بین کشورهای انصراف دهنده داشتند، کشورهایی همچون مالزی با سهمیه ۳۱ هزار و ۶۰۰ زائر، تایلند با سهمیه ۸ هزار زائر، سنگاپور با سهمیه ۹۰۰ زائر، برونئی با سهمیه یک هزار زائر و آفریقای جنوبی با سهمیه ۲ هزار و ۵۰۰ زائر از تشرف به حج تمتع سال جاری انصراف دادند که در مجموع تعداد انصرافی‌های حج امسال تاکنون هفت کشور با سهمیه ۴۴۰ هزار نفر یعنی حدود ۲۰ درصد زائران حج تمتع می‌رسد.

13990313000895 Test NewPhotoFree - افزایش انصراف کشورها از حضور در حج تمتع و کسر ۲۰ درصدی زائران تاکنون

به گزارش فارس، اواسط فروردین ماه سال جاری با توجه به شیوع کرونا در جهان، دولت سعودی از کشورهای اسلامی خواست تا برای سفر به حج امسال برنامه‌ریزی نکنند. از آن زمان تاکنون هیچ اطلاعات و اخبار جدیدی از سوی مقامات سعودی درباره وضعیت حج تمتع منعکس نشده است و بر اساس گزارش‌های منابع خبری قرار است این هفته پادشاه سعودی در جلسه‌ای با حضور دولتی‌ها و مسؤولان حج، لغو حج تمتع امسال را بررسی وضعیت حج امسال را مشخص و اعلام کند که تاکنون هیچ خبری از سوی عربستان منعکس نشده است.

انتهای پیام/