پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
اعتبارنامه تاجگردون و حواشی آن - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اعتبارنامه تاجگردون
اسلاید مهم پیشخوان تیتر روز سیاست

اعتبارنامه تاجگردون و حواشی آن

اعتبارنامه تاجگردون و حواشی آن

به گزارش جامعه نیوز، هنوز هم مجلس درگیر تصویب اعتبارنامه‌هاست؛ به‌ویژه اعتبار‌نامه غلامرضا تاجگردون! در جریان جلسه علنی بعد از قرائت تایید اعتبارنامه دلخوش و محمد صالحی نوبت به اعتبارنامه تاجگردون رسید و مانند آن دو نماینده دیگر سخنگوی شعبه ۱۲ تایید اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون در شعبه را ابراز کرد؛ اما همین که قالیباف اعلام کرد آیا کسی اعتراضی دارد، علیرضا زاکانی نماینده قم با اخطار قانون اساسی به این موضوع اعتراض کرد و گفت: سمت نمایندگی قائل به شخص است و نمی‌توان آن را به شعبه واگذار کرد. علیرضا زاکانی با اخطار اصول ۹۳، ۸۵، ۷۳ و ۷۲ خواستار رفع ابهام در این باره و ارجاع این موضوع به کمیسیون تحقیق شد. قالیباف اخطار را وارد دانست و آن را به رای گذاشت که با ۱۵۹ رای موافق، ۷۰ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ۲۵۴ نماینده حاضر به کمیسیون تحقیق ارجاع شد.
زاکانی اعتراض کرد

اعتبارنامه تاجگردون

 

زاکانی درباره اصل ۸۵ قانون اساسی گفت: بنابر ‌‌این اصل سمت نمایندگی مگر در موارد خاص قائم به شخص نیست، لذا نمایندگان نمی‌توانند وظایف خود را به شعب واگذار کنند. بنابر اصل ۷۲ مجلس شورای اسلامی نمی‌تواند قوانینی وضع کند که با اصول و احکام مذهب رسمی کشور یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد. در سال ۹۷ پس از اصلاح آیین‌نامه، شورای نگهبان مرجع رسیدگی به این موضوعات شد. نماینده قم با اشاره به نامه آیت‌ا… جنتی دبیر شورای نگهبان ادامه داد: در بند یک این نامه آمده است، ماده ۷ موضوع اصلاح ماده ۳۱ فراز دوم دو بخش دارد که اشکال بخش اول آن درباره تایید اعتبارنامه از این جهت که اعتبارنامه به تصویب مجلس نمی‌رسد، به قوت خود باقی است. وی افزود: پیش از این مطرح شده بود که اعتبارنامه تنها در صحن علنی مجلس قرائت شود که آیت‌ا… جنتی نسبت به آن ایراد گرفته و مطرح کرد که اعتبارنامه باید به تصویب نمایندگان برسد. بخش دوم نامه مذکور، با توجه به فراز اول مبنی بر عدم تصویب اعتبارنامه‌ها در مجلس موثر باشد، مغایر اصل ۹۳ قانون اساسی است. بنابر بند دوم، در صدر ماده ۱۰ موضوع اصلاح ماده ۳۵ علی‌رغم اصلاح به عمل آمده با عنایت به اینکه ظاهر عبارت آن است که رئیس مجلس بدون رای‌گیری اعلام نظر می‌نماید، ایراد سابق این شورا کماکان به قوت خود باقی است. زاکانی گفت: از آنجا که کمیسیون آیین‌نامه قرائت به تصمیم‌گیری تغییر داد، این امر باعث شد شورای نگهبان این اعتبارنامه را بپذیرد، در حالی که مجلس باید درباره اعتبارنامه آقای تاجگردون تصمیم‌گیری کند و موضوع استماع نیست. اگر این رویه اصلاح نشود پایه غلطی گذاشته می‌شود که در مجالس آینده هر فردی می‌تواند با تامین نظر ۱۰ نفر اعتبارنامه خود را تصویب کند که در این شرایط مجلس مصلوب‌ الید می‌شود. این نماینده ادامه داد: در صورت بروز شرایط فوق وصیت‌نامه حضرت امام خمینی مبنی بر اینکه مجلس با متخلفانی که از مجاری قانونی عبور کرده‌اند و در مجلس قرار گرفته‌اند، باید برخورد کند، اجرایی نمی‌شود، نمایندگان نمی‌توانند سمت نمایندگی خود را به شعبه واگذار کنند.

این خبر را هم ببینید:  حضرت مَلَک و روز محشر مجلس

حمایت قالیباف از تذکر زاکانی

پس از اخطار زاکانی درباره اعتبار‌نامه تاجگردون، محمدباقر قالیباف گفت: سمت نمایندگی قابل‌واگذاری نیست، اخطار اصل ۸۵ شما را وارد دانسته و آن را به رای می‌گذارم. وی افزود: بنابر ماده ۱۹۴ آیین‌نامه داخلی مجلس پس از رای‌گیری از نمایندگان، مسیر تصویب اعتبارنامه آقای تاجگردون مشخص می‌شود. بنابر گزارش شعبه دوازدهم اعتبارنامه نماینده منتخب گچساران مورد اعتراض علیرضا زاکانی، علی‌اکبر کریمی، روح‌ا… نجابت، علی خضریان، سیدنظام‌الدین موسوی، مجتبی رضاخواه، اقبال شاکری، احمد نادری و مالک شریعتی قرار گرفته بود که در جلسه مورخ ۲۰ خرداد ۹۹ مورد رسیدگی قرار گرفت و با اکثریت آرا تایید شد. در نهایت با رای موافق نمایندگان به اخطار زاکانی، اعتبار‌نامه تاجگردون برای بررسی به کمیسیون تحقیق ارجاع داده شد.

واکنش تاجگردون چه بود؟

تاجگردون که در این روزها سکوت اختیار کرده بود در اعتراض به این رویه در تذکر اصل ۷۵ خطاب به قالیباف گفت: جناب آقای‌رئیس، من در انصاف و عدالت حضرتعالی و هیأت رئیسه با همه تذکرات شکی ندارم اما خواهش می‌کنم توجه فرمایید انتظار داشتم قبل از رأی‌گیری عنایتی داشته باشید اما اراده حضرتعالی و جمع حاضر بر این بود که این اخطار وارد تشخیص داده شود و به رأی گذاشته شود، برخلاف آنچه هیأت رئیسه اعلام کرد در خصوص رویه اعمال رأی شعبه در صحن علنی تا به امروز چیزی نگفته و توکل بر خدا کردم. وی افزود: دوستان عزیز فرآیندی را طی و مجموعه‌ای از اطلاعات را به شورای نگهبان دادند و پاسخ‌هایی دریافت کردند. آقای رئیس برخلاف تمام قوانین، آیین‌نامه‌ها، شعبه و نایب رئیس حضرتعالی پس از گذشت زمان اعتراضات به شورای محترم نگهبان نامه نوشتند، من وظیفه دارم از شورای نگهبان تشکر کنم چرا که بالاخره دوره اولم نیست که منتخب می‌شوم. در شعبه به رغم اینکه قانون و آیین‌نامه اجازه نمی‌داد موضوعات بررسی و اعمال شد. همچنین خدمت شما رسیدم و سخنگوی‌تان مصوبه‌تان را اعلام کردند. تاجگردون خطاب به قالیباف گفت: من نمی‌دانم امروز بر اساس چه چیزی بر حضرتعالی اینطور محرز شده که این کار را انجام دهید. آیا اگر اشخاص دیگری بود در شعبه به آنها تذکر داده می‌شد یا به عبارت دیگری به آنها اعتراض می‌شد و امروز یک نفر دیگر می‌گفت من بر اعتراضم باقی هستم، اگر آن یکی غلامرضا تاجگردون نبود که مظلومانه می‌خواهید در این مجلس با او برخورد کنید، آقای دکتر این رویه خوبی نیست. در نهایت غلامرضا تاجگردون تذکر خود را اینطور به پایان رساند: من نه داعیه ماندن دارم و نه تمایل به ماندن. یک کیف است که دستم می‌گیرم و از مجلس بیرون می‌روم، این شما هستید که باید در درگاه خداوند متعال روز قیامت و شب آخرت پاسخگوی اعمال‌تان باشید. دنیا گوشه کوچکی از نشان آخرت است، من در هر مقام و منصبی که باشم باید پاسخگوی هر احدالناسی از جامعه باشم، حتما هم در شعبه تحقیق حضور پیدا خواهم کرد اما خواهش می‌کنم به این بسنده نکنید، شما وظیفه دارید که شرع و قانون را رعایت کنید.

این خبر را هم ببینید:  گسترش پدافند هوایی تا ۵ هزار نقطه در حال انجام است

پاسخ قالیباف به تاجگردون

محمدباقر قالیباف که ریاست مجلس را به عهده داشت در پاسخ به تاجگردون گفت: من و هیأت رئیسه قسم یاد کرده‌ایم، ضمن اینکه از شما هم می‌خواهم آیین‌نامه و قانون اساسی را رعایت کنید. او گفت: وقتی اخطار قانون اساسی وجود دارد ما این اخطار را به رأی نمایندگان گذاشتیم که این موضوع دقیقا مُرّ آیین‌نامه است. شورای نگهبان شما را تأیید کرده است، ضمن اینکه در شعبه هم بحث اعتبارنامه شما مطرح شده است. در آیین‌نامه هم عنوان شده که باید در مجلس اتفاق نظر باشد که این موضوع را هم به رأی مجلس گذاشته‌ایم، لذا شما باید به رأی مجلس احترام بگذارید. تاجگردون گفت: بعد از اینکه اخطار قانون اساسی رأی آورد پرونده شما به کمیسیون تحقیق می‌رود و ۱۵ روز وقت است و شما می‌توانید نظرات خود را به آنها بگویید؛ کمیسیون تحقیق یا اعتبارنامه شما را تایید می‌کند یا رد اما اگر این اعتبارنامه رد شد. موضوع مجددا به صحن می‌آید و شما در صحن وقت دارید، اظهارنظر کنید سخنگوی شعبه هم می‌تواند اظهار نظر کند.

/ پایان خبر