رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 94 خبر


  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۵ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Wednesday 23 September
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز: استقبال گسترده «قصه کربلا» را به چاپ پنجم برد به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، «قصه کربلا» برش‌هایی از زندگانی امام حسین (ع) از آغاز تا پرواز که به تازگی از سوی انتشارات شهید کاظمی منتشر شده بود با استقبال خوب به چاپ پنجم رسید.   بر اساس این […]

به گزارش جامعه نیوز:

استقبال گسترده «قصه کربلا» را به چاپ پنجم برد

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، «قصه کربلا» برش‌هایی از زندگانی امام حسین (ع) از آغاز تا پرواز که به تازگی از سوی انتشارات شهید کاظمی منتشر شده بود با استقبال خوب به چاپ پنجم رسید.

13990601000595 Test NewPhotoFree - استقبال گسترده «قصه کربلا» را به چاپ پنجم برد

 

بر اساس این گزارش، «قصه کربلا» کاری متفاوت در حوزه داستان‌نویسی معاصر درباره واقعه عاشوراست که با گزینش وقایع تاثیرگذار از رویداد بزرگ تاریخ شیعه به روایت گوشه‌هایی از آن واقعه پرداخته است.

قبلاً این کتاب از سوی انتشارات عماد منتشر شده بود، اما مهدی قزلی حدود یک‌سال روی کتاب کار کرد و مجددا آن را با ویرایشی جدید و صفحه آرایی تازه با ادبیات غنی‌تری در اختیار انتشارات شهید کاظمی قرار داد.

نویسنده در مقدمه کوتاهی که در ابتدای این اثر آمده است، یادآوری می‌کند: گاهی می‌شود اتفاقی آرام آرام در زندگی آدمی رخ می‌دهد. اتفاقی که اگر آرام آرام رخ نمی‌داد، هیچ کس باورش نمی‌کرد. اتفاقی که همه نگاهش می‌کنند، دوست ندارند واقعیت داشته باشد، ولی دارد. چه بسا خود آدم هم دستی در آن داشته باشد. آن چه در عاشورای سال ۶۱ در کربلا اتفاق افتاد هم از این دست است؛ ماجرایی که ریشه‌اش در جاهلیت اعراب حجاز بود و بعثت پیامبر آخرین از بین آن‌ها و عدم توان مردم در انکار پیامبر و سالام و خلافت و کشورگشایی‌ها و اخلاص علی و شجاعت علی و عدل علی و خلافت علی و نامردمی نامردان و مردی مردان و خواست خدا و تمکین حسین، ولی خدا.

این اتفاق باعث شد آخرین پسر دختر یک پیامبر از شرق دا غرب عالم جسمش بر پهنه خاک بیفتد و بشود آنچه نباید.

انگار همه دنیا خواب‌نما شده بودند. خون نواده رسول خدا که زمین ریخت کم کم خواب از سر آدم و عالم پرید. هرکه از خواب بیدار می‌شد یا دیوانه می‌شد یا فدایی یا فراری.

ماجرای کربلا بیشتر به یک قصه شبیه است. قصه‌ای که واقعی‌ست، اما باورکردنی نیست و‌ای کاش این فقط این یک قصه بود.

برشی از کتاب:

حسین همیشه پیش روی بقیه بود نه پشت سرشان، همیشه پناهگاه دیگران بود نه درپناهشان؛ همانطور که شایسته امام است.

در کربلا هر کدام از یارانش که می‌افتادند و هنوز صدایشان درمی‌آمد، حسین را صدا می‌زدند و دوست داشتند سرشان را بگذارند روی پای کسی که همیشه در همه چیز ازشان جلو بوده.

خودش، اما چه کسی را باید صدا می‌زد وقتی روی زمین افتاده بود: خدایا راضی‌ام به رضایت و تسلیمم به قضایت، معبودی جز تو نیست… و شاید حضرت حق در جواب زمزمه‌های حسین جواب‌
می‌داده: ((وَاصْطنَعَتکُ لنِفَسِی)) یا می‌گفته بیا…
((ارْجِعِی إِلَی رَبِّکِ راَضِیهَ مرَضْیهًّ))

13990601000578 Test NewPhotoFree - استقبال گسترده «قصه کربلا» را به چاپ پنجم برد

 

مهدی قزلی نویسنده این کتاب هفته گذشته با حضور در خبرگزاری فارس (اینجا بخوانید) گفته بود: 

ریشه این کتاب مجموعه ۱۰ جلدی‌ قدیم است. البته اثری که از سوی انتشارات شهید کاظمی به تازگی منتشر شده با آن مجموعه ۱۰ جلدی قبل خیلی متفاوت است. ۱۰ جلدی‌های قدیم را انتشارات «عماد» چاپ کرده بود. قرار من با مجموعه نشر عماد این بود که اگر فعالیتی نداشتند، کتاب را خودم دوباره منتشر کنم. همینطور هم شد. وقتی این ناشر عملا فعالیتی نداشت همکاران انتشارات شهید کاظمی بشدت در پی انتشار این اثر بودند، اما من راضی نمی‌شدم و ابتدا به دلایلی گفتم کتاب را به شما نمی‌دهم. اما آنها بسیار پیگیر بودند و پافشاری می‌کردند. نزدیک دو سال بلکه بیشتر درخواست انتشار داشتند. من پیشنهاد دادم که این کار را عوض کنم و بازنویسی و بازآرایی انجام شود. بعدتر دلیل اصرارشان برای کتاب را گفتند. ‌گفتند: «قصه کربلا» کتاب بالینی شهید حججی در ایام محرم بوده است.

فکر کردم اگر این نوشته‌ها روی کسی مانند شهید حججی که خدا برای او این اتفاق را رقم زد‌ می‌تواند اثر اینگونه داشته باشد. پس بهتر است من هم وسواس به خرج ندهم. در نهایت موافقت کردم. حالا هم از چاپ کتاب در نشر شهید کاظمی کاملاً راضی‌ام. امیدوارم تلاش ما و بچه‌های انتشارات شهید کاظمی در این قصه ثمر داشته باشد.

کتاب «قصه کربلا»؛ برش‌هایی از زندگانی امام حسین (ع) از آغاز تا پرواز به قلم مهدی قزلی (نویسنده کتاب تقریظ شده پنجره‌های تشنه) در قطع رقعی و ۱۹۲ صفحه توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها