پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
استاد دانشگاه کالیفرنیا: در دوران ترامپ وجهه جدیدی از اسلام هراسی در آمریکا ظهور پیدا کرد - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

استاد دانشگاه کالیفرنیا: در دوران ترامپ وجهه جدیدی از اسلام هراسی در آمریکا ظهور پیدا کرد

به گزارش جامعه نیوز:

 استاد دانشگاه کالیفرنیا: در دوران ترامپ وجهه جدیدی از اسلام هراسی در آمریکا ظهور پیدا کرد

به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، خالد بیدون استاد حقوق دانشگاه کالیفرنیا ( برکلی آمریکا) طی سخنانی در نشست «چرایی اسلام ستیزی در غرب» که به همت مجمع بین المللی اساتید مسلمان برگزار شد، با اشاره به انتشار کتاب های درباره اسلام هراسی در آمریکا گفت: من دو کتاب نوشته ام و الان هم روی کتاب سوم کار می‌کنم. در ابتدا، درباره کتاب اولم صحبت می‌کنم با عنوان «اسلام هراسی در آمریکا». این کتاب زمانی مطرح شد که دونالد ترامپ، به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ظهور کرده بود.

وی افزود: هدفی که در نگارش کتاب اولم مدنظر بود، تاکید بر این گزارش بوده که با روی کار آمدن دونالد ترامپ، وجهه جدیدی از اسلام هراسی در جامعه آمریکا ظهور پیدا کرده است. بن مایه و روند اصلی در کتاب اسلام هراسی در آمریکا این بود که با نگاه تاریخی و سیر تاریخی نشان دهد نگاه‌های تعصب آمیز و ارتجاعی درمورد مسلمانان، چه ریشه‌هایی داشته است؟

 استاد حقوق دانشگاه کالیفرنیا ادامه داد: نکته نخست اینکه از سال ۱۷۹۰ تا ۱۹۵۰ قانونی در ایالات متحده وجود داشت مبنی بر اینکه اگر قرار است فردی به عنوان شهروند آمریکا پذیرفته شود، باید سفیدپوست باشد. بر این اساس، مسلمان‌ها نمی‌توانستند شهروند آمریکا شوند؛ زیرا درباره پیروان دین اسلام، این تلقی وجود داشت که آنها غیرسفید پوست هستند.

بیدون تصریح کرد: نکته دومی که در این کتاب بر آن تاکید کردم عبارتست از اینکه به صورت مستمر و پیوسته، این گزاره را مطرح می کنند که مسلمانان، مهاجران تازه واردی هستند که وارد جامعه آمریکایی شده اند. این در حالی است که واقعیت‌های تاریخی می گوید ۳۰ درصد بردگانی که از کشورهای افریقایی به آمریکا برده شده‌اند، مسلمان بودند. این برده‌های مسلمان چون برده بودند، اجازه نداشتند شعائر اسلامی خودشان را برپاکنند.

این خبر را هم ببینید:  مالکی: خودتحریمی‌های دولت از تحریم‌های آمریکا ما را بیشتر رنج می‌دهد

وی تاکید کرد: کتاب دوم، عبارتست از «اسلام هراسی در قوانین امریکا». این کتاب به نگرش حقوقدان‌ها و یا قوانینی می پردازد که در این زمینه در امریکا وجود دارد. این کتاب را انتشارات دانشگاه کمبریج در انگلیس منتشر کرده و هدف از آن عبارتست از بیان صریح این نکته که اسلام هراسی در وجوه مختلف خود، چگونه در شئون زندگی آمریکایی ظهور پیدا کرده است.

این استاد دانشگاه گفت: یک فصل کتاب به این نکته می‌پردازد که چگونه «اسلام هراسی» در حوزه قراردادهای اشتغال، خودش را نشان می‌دهد. در این بخش، تشریح شده که چه بسترهای قانونی وجود دارد که دایره کار را برای فردی گسترده می کند که می خواهد با مسلمانی قرارداد ببندد و بالتبع، دایره را برای مسلمانان محدود می کند.

بیدون خاطرنشان کرد: فصل دیگر کتاب به این نکته می پردازد که اسلام هراسی با مهاجرت و مهاجران چه ارتباطی دارد و اینکه چگونه سیاست‌های بیگانه ­ستیز موجود در آمریکا و قوانین مربوط به آن، علیه مسلمانانی به کار گرفته شده که مهاجر بوده یا خواسته اند شهروند امریکا شوند.

وی ادامه داد: فصل دیگر کتاب، به بحث «امنیت و اسلام هراسی» می‌پردازد. شاید این معروفترین حوزه مطالعات اسلام هراسی باشد که به آن پرداخته شده است. همانطور که استحضار دارید در ایالات متحده و همچنین به صورت عام‌تر در اروپا، هرگاه از مسلمان‌ها و هویت‌شان صحبت می‌شود، مسلمانان را به تروریست‌ها نسبت می دهند و شاید این مسئله، مضرترین تأثیر اسلام هراسی باشد که متوجه جامعه مسلمانان شده و سبب شده آنها نتوانند در کشورهای غربی شعائر و مناسک خودشان را داشته باشند.

این خبر را هم ببینید:  فعالیت‌های تشکیلاتی آیت الله یزدی در جامعه مدرسین الگوی روشنی برای تشکل‌های سیاسی است

این استاد دانشگاه تاکید کرد: در ادامه می خواهم به صورت مختصر به کتاب سومی بپردازم که الان در حال نگارش آن هستم. بن مایه یا روند اصلی کتاب سوم، عبارتست از «اسلام هراسی، پدیده جهانی» من در این کتاب، به پروژه اسلام هراسی در کشورهای دیگری از قبیل چین و هند و به صورت مشخص‌تر، پدیده دیگری می پردازم که در کشورهای اروپایی و به صورت مشخص تر در فرانسه، شاهد ان هستیم.

وی گفت: هدف از این کتاب، نشان دادن این واقعیت است که اسلام هراسی، یک سازه ذهنی نیست که فقط در آمریکا دنبال شود؛ بلکه نوعی نگاه تعصبی است که در سراسر جهان ترویج می شود و سناریوی آمریکایی مبارزه با تروریسم، همانند جریانی بوده که مقوم این سناریو شده است.

انتهای پیام/