پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
احتمال اجرای محدودیت‌های استانی/ کاهش چشمگیر رعایت نکات بهداشتی در تهران - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

احتمال اجرای محدودیت‌های استانی/ کاهش چشمگیر رعایت نکات بهداشتی در تهران

به گزارش جامعه نیوز:

 احتمال اجرای محدودیت‌های استانی/ کاهش چشمگیر رعایت نکات بهداشتی در تهران

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، محسن فرهادی، معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران در خصوص برنامه ریزی و اجرایی کردن پروتکل های بهداشتی برای جلوگیری از کرونا در شهر تهران گفت: با گذشت زمان و شدت بیماری در شهرها خصوصا تهران، اجرای این پروتکل‌ها کاهش پیدا کرده است و از حدود ۷۷ درصد به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است.

وی افزود: یک علت را مى‌توان بازگشایی اکثر مراکز دانست و مردم فکر می کنند چون مراکز باز شده است باید کمتر رعایت کرد و دلیل دیگر کاهش یافتن محدودیت‌ها است.

فرهادی خاطرنشان کرد: بازگشایی مراکز صنفى و صنعتی یکی از ضروریات اقتصادی کشور و البته همه جای دنیا است و طبیعتاً چون پیش بینی می‌شود این ویروس مدت زیادی را مهمان کره زمین باشد نباید از رعایت کردن پروتکل‌ها خسته شد و برای بیمار نشدن و حفظ سلامتی خود و دیگران باید پروتکل ها را در زندگی روزمره خود رعایت کنیم و این پروتکل‌ها چیزی جز پیشگیری ، رعایت بهداشت فردی و محیط در سطح کسب و کارها نیست.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ، درباره اینکه آیا باز شدن برخی مراکز مانند کتابخانه‌ها ، سینماها، مهدکودک ها و… ضرورتى دارد یا نه گفت: برخی از بازگشایى‌ها به‌طور زنجیره‌ای بهم پیوسته اند، چون ادارات و صنف‌های مختلف باز شده‌اند پس باید در کنارش مهدهای کودک هم باز شود، اما نکته اى که وجود دارد این است که پروتکل ها با سازمان های مرتبط و درگیر تهیه شده است و هیچ کدام از این پروتکل‌ها بلند پروازانه و غیر قابل اجرا نیست، چون بدیهیات و مسائل ساده‌ای مانند ضدعفونی سطوح، روش شستن صحیح دستان، فاصله گذاری فیزیکی و… را در بر می‌گیرد.

این خبر را هم ببینید:  فراخوان دریافت ایده برای عید غدیر و دهه ولایت/ برگزاری طرح شامخ 2 به صورت مجازی

وی در ادامه به ضعیف بودن زیرساخت حمل و نقل عمومی در کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به این مسئله، نباید طرح ترافیک برداشته می شد، از آن زمان حدود ۸ تا ۱۰ درصد افزایش آمار مسافران مترو و اتوبوس و تاکسى را داشته‌ایم که این موضوع پروتکل‌ها را با اختلال روبرو می کند. البته اجرایى شدن طرح ترافیک به صورت آزمایشى بوده تا ستاد مبارزه با کرونا مجددا تصمیم گیرى هایى را در این خصوص انجام دهند.

فرهادی با درباره بازگشت دوباره برخی محدودیت ها با توجه به افزایش آمار مبتلایان و رشد صعودى شیب کرونا گفت: ما در این مدت داده‌هاى خودمان را جمع آورى بررسى کرده ایم. ستاد ملی کرونا در جلسه ای در هفته آینده که احتمالا شنبه خواهد بود، این موضوع را بررسی خواهد کرد که آیا نیاز به بازگشت این محدودیت ها خواهد بود یا نه و اگر در آن جلسه تصمیم به بازگشت محدودیت ها باشد، قطعا محدودیت ها به صورت کشورى مانند اوایل شیوع ویروس کرونا نخواهد بود بلکه با پارامترهایى جدید از جمله تحلیل های منطقه ای، جغرافیایی، جمعیتى وضعیت بیماری و وضعیت بستری ها و…خواهد بود و محدودیت ها به شکل استانی و حتى منطقه ای خواهیم داشت و همینطور درباره برخى بازگشایى ها در مناطق کم خطر هم بررسی خواهیم داشت.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: در ستاد ملى مبارزه با کرونا معمولا بررسی های کارشناسانه اى انجام می شود و تا به حال ما مصوباتی را که از ستاد کرونا می خواستیم را دریافت کرده ایم. حتى ما در هفته گذشته براى پروتکل‌ها با برخی دستگاه‌های برون بخشى مانند وزارت ورزش، وزارت راه و شهرسازی، اتاق اصناف تهران و ایران و… جلسه ای داشتیم و به توافقاتی رسیدیم ضمن اینکه به شدت تابع تصمیمات وزارت بهداشت بودند و ما هم با این دستگاه ها مشکلی نداشتیم. 

این خبر را هم ببینید:  ضدعفونی مسجدالنبی (ص) قبل از برگزاری نماز جمعه +فیلم

وی در مورد برداشتن بحث دورکاری ادارات گفت: سازمان امور استخدامى کشور دورکاری را حذف نکرده است و با برخی شرایط انجام می شود و این دورکارى براى برخى افراد خاص در ادارت استفاده مى شود، چون اگر زیرساخت الکترونیک نداشته باشید دورکاری فایده ای ندارد و با رعایت چند پیش شرط دورکاری در ادارات انجام مى شود ، کمااینکه ما هم در وزارت بهداشت در بعضى بخش ها مطابق بخشنامه سازمان امور ادارى دورکارى را داریم .

فرهادی در پایان به هموطنان توصیه کرد: ما چاره ای جز اجرا کردن پروتکل های بهداشتی و رعایت کردن بهداشت فردی نداریم و هموطنان باید به شدت این موضوع را جدی بگیرند ، چه کسانی که ارائه خدمت می کنند و چه کسانی که از واحدهای صنفی و ادارات دولتی خدمت می گیرند.

انتهای پیام/