رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 242 خبر


  • چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۰ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 12 May

به گزارش جامعه نیوز:  اجرای برنامه راهبردی ۱۴۰۵ اصفهان آغاز شد/ واکنش معاون شهردار به موضوع استخدام‌های رانتی به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، علیرضا صادقیان صبح امروز در نشست اینترنتی با خبرنگاران با موضوع برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ اظهار داشت: برنامه راهبردی ۱۴۰۵ ششمین برنامه است که در شهرداری اصفهان تدوین و تنظیم شده […]

به گزارش جامعه نیوز:

 اجرای برنامه راهبردی ۱۴۰۵ اصفهان آغاز شد/ واکنش معاون شهردار به موضوع استخدام‌های رانتی

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، علیرضا صادقیان صبح امروز در نشست اینترنتی با خبرنگاران با موضوع برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ اظهار داشت: برنامه راهبردی ۱۴۰۵ ششمین برنامه است که در شهرداری اصفهان تدوین و تنظیم شده است و سال ۱۴۰۰ اولین سال از اجرای این برنامه است و بودجه ۱۴۰۰ بر مبنای این برنامه تنظیم شده‌است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان ادامه داد: این برنامه که تدوین آن حداقل ۲ سال به طول انجامید با توجه به مشکلات برنامه قبل صورت گرفت و تلاش‌مان برای سیر علمی و عملیاتی بود تا بتوان برنامه‌های آن را اجرا کرد.

وی خاطرنشان کرد: در تیر ماه ۱۳۹۸ در سیر تدوین برنامه ۱۴۰۵ آسیب‌شناسی برنامه‌های قبلی شهرداری را در دستور کار قرار دادیم و مرحله شناخت را آغاز کردیم؛ بعد از آن تا آبان ۱۳۹۸ جلسات متعددی را با ذی‌نفعان و کسانی که دغدغه شهر را دارند آغاز کردیم و مرحله تحلیل را از آبان ۱۳۹۸ تا مرداد ۱۳۹۹ تحلیل جلسات انجام شد و به مرحله تجویز رسیدیم.

صادقیان گفت: در مرداد با تدوین برنامه راهبردی تجویز برنامه نهایی شد و در  شهریور ۱۳۹۹ برنامه در شورای شهر تصویب شد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم از طیف گسترده‌ای از دغدغه‌مندان استفاده کنیم از حدود ۴ هزار و ۶۶۳ نفر ساعت استفاده کردیم و حدود ۳۰۵ جلسه برگزار شد و در این جلسات توانستیم از مرحله شناخت و تحلیل عبور کنیم.

وی درباره مهم‌ترین ویژگی‌های این برنامه توضیح داد: اولین ویژگی نتیجه‌محوری است؛ از مشکلات برنامه‌های قبلی این بود که امکان به نتیجه رسیدن پروژه‌ها وجود نداشت و طبق آن به این ویژگی رسیدیم، سنجش‌پذیری که اگر مفهوم نتیجه درک شود این مورد هم حل می‌شود و مورد آخر مشارکت حداکثری ذی‌نفعان است.

صادقیان بیان داشت: هر برنامه راهبردی در قالب چارچوب‌هایی تدوین می‌شود و این ارزش‌ها شامل عدالت‌محوری، شجاعت، قانون‌مداری رعایت حقوق شهروندی و اعتمادسازی است؛ این ارزش‌ها این برنامه را مشروع می‌کند به خصوص مدیریت شهری که باید در چارچوب این ارزش‌ها برنامه را اجرایی کند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان ادامه‌ داد: هر برنامه‌ای بیانیه چشم‌اندازی را به همراه دارد و آن از پنجره ماموریت شهرداری اصفهان مد نظر گرفته شده است؛ اصفهان به عنوان شهر خلاق، توسعه یافته و… معرفی شده و بر اساس این بیانیه قرار است که اصفهان شهری اسلامی، مردم محور، خلاق، زیبا، پیشرفته، توسعه یافته و سرآمد باشد

وی توضیح داد: شعار این برنامه راهبردی «اصفهان شهر زیست‌پذیر و رقابت‌پذیر» است که به عنوان شعار برای شهرهای پیشرو دنیا مطرح شده است.

استفاده از چارچوب علمی در تدوین برنامه

صادقیان اظهار کرد:در طول تدوین برنامه تلاش‌مان این بود که از ابزارهای علمی استفاده کنیم و با تلاش همکاران برنامه در چارچوب موارد علمی صورت بگیرد که تا حد زیادی نیز محقق شد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان گفت: ۳ هدف کلان با حضور ذی‌نفعان در نظر گرفته شد که شامل کاهش آلودگی محیطی با تمرکز با کاهش تولید آلاینده‌های هوا، ارتقای جایگاه ملی و بین‌المللی شهر اصفهان با تمرکز بر توسعه فرهنگ و گردشگری است و افزایش بهره‌وری‌های سازمانی است.

این خبر را هم ببینید:  کمک مؤمنانه| توزیع ۷۰۰ هزار بسته معیشتی توسط سپاه استان تهران

وی عنوان کرد: هدف کلان اول با چهار هدف عملیاتی کاهش آثار نامطلوب پسماند، افزایش مطلوبیت حمل‌نقل غیرموتوری، کاهش آلودگی ناشی از تردد بار و حفظ سرانه فضا سبز با تاکید بر عدم فشار بر منابع آب‌های زیرزمینی تعریف شده‌ است.

صادقیان درباره عملیات‌های پیش‌بینی شده درخصوص کاهش آلودگی‌های محیطی بیان داشت: توسعه مسیر دوچرخه به طول ۷۷۷ کیلومتر، توسعه خطوط اتوبوس‌ها و تراموا، کاهش سرفاصله زمانی قطارها از ۱۱ دقیقه به ۵ دقیقه که با تکمیل احداث خط ۲ و خرید ۱۵ دستگاه مترو محقق خواهد شد و هوشمندسازی ۱۰۰ درصدی اتوبوس‌ها از برنامه‌های پیش‌بینی شده در این زمینه است.

حل مشکل آلودگی هوا تا پایان ۱۴۰۴

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان ادامه‌ داد: از دیگر پروژه‌های مؤثر بر کاهش آلودگی‌های محیطی، کاهش میانگین سن اتوبوس‌ها از ۱۰ سال به ۷ سال، تجهیز اتوبوس‌ها به فیلتر و تعامل بیش‌تر با سایر نهادها برای کاهش تردد موتور سیکلت‌ها در شهر است؛ این پروژه‌ها تا پایان سال ۱۴۰۴ بخش عمده‌ای از آلودگی‌ها را کاهش خواهد داد.

صادقیان در حوزه برنامه‌های اجرایی در زمینه خدمات شهری تصریح کرد: حفظ سرانه فضای سبز، کاهش میزان آب مصرفی از منابع زیرزمینی، استفاده از پساب برای آبیاری فضای سبز، احداث تصفیه‌خانه شیرابه که مقدمات آن فراهم شده است از برنامه‌های پیش‌بینی شده در این زمینه است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان ادامه داد: در هدف کلان دوم یعنی ارتقا جایگاه ملی بین‌المللی تقویت بازاریابی صنایع دستی و محصولات هنری، ارتقای کمی و کیفی فضاهای شهری برنامه‌ریزی و استقرار ساختار دائمی گردشگری به همراه زیرساخت‌های مرتبط با آن و افزایش تصدی‌گری بخش خصوصی در مدیریت گردشگری انبوه نظر گرفته شده‌است.

وی خاطرنشان کرد: پروژه‌هایی از جمله احداث شهرک صنایع دستی، ایجاد بازارچه صنایع دستی، ایده‌یابی و ساخت هدایای ویژه برای معرفی اصفهان، برگزاری جشنواره‌های مختلف از جمله برنامه‌هایی است که ذیل هدف دوم صورت گرفته است.

صادقیان درباره هدف کلان سوم مطرح کرد: افزایش بهره‌وری‌های سرمایه‌های انسانی، افزایش بهره‌وری در حوزه انرژی در چرخه دارایی‌ها، افزایش بهره‌وری هزینه‌ها در زمینه انرژی، اصلاح ساختار سازمانی شهرداری، اصلاح سیستم جبران خدمت کارکنان و یکپارچه‌سازی قراردادها از جمله برنامه‌هایی است که برای تحقق هدف کلان سوم پیش‌بینی شده است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان تاکید کرد: چارچوب برنامه ۱۴۰۵ این است که برنامه‌های قبلی را تحت نظر داشته است و طبق این برنامه جدید مطرح شده است و برای اجرای بخشی از برنامه‌ها نیاز به رایزنی با دیگر دستگاه‌ها را داریم.

وی تصریح کرد: حسن برنامه این است که بسیاری از صحبت‌ها را در مرحله تدوین صورت گرفت و برنامه‌ها تصویب شده است و در برنامه راهبردی تمرکز بر ا‌ولویت‌های کلیدی شرط است و تمام برنامه‌ها اجرا نخواهد شد بلکه ۳ مورد از مهم‌ترین اهداف و برنامه‌ها انتخاب شده و عملیاتی خواهد شد.

حضور بخش خصوصی در تدوین برنامه اصفهان ۱۴۰۵

صادقیان تاکید کرد: برای تصویب این برنامه نمایندگان مجلس، اساتید دانشگاه‌ها، ادارات و شرکت‌ها، اعضای شورای شهر و… در جلسات حضور داشتند و برای اولین بار بخش خصوصی از جمله نماینده‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در جلسات حضور داشتند؛ در بحث گردشگری تمرکز بر تقویت بخش خصوصی بود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان گفت: نقطه تمرکز و هدف کلان دوم ما گردشگری است؛ اگر بخواهیم اصفهان را رقابت‌پذیر کنیم از موارد و ملازمه‌های آن گردشگری است و برای آن برگزاری جشنواره‌های مختلف، تقویت بازارهای صنایع دستی، طراحی و ساخت‌ موزه‌های مختلف و… پیش‌بینی شده است؛ در رقابت‌پذیری اصفهان گردشگری می‌تواند حرف اول را بزند.

این خبر را هم ببینید:  پیرلو و پسرش تهدید به مرگ شدند+عکس

وی بیان کرد: نقطه تمرکز سوم افزایش بهره‌وری است و به معنای ارتقا کارایی و اثربخشی است؛ هر چه سعی کنیم در بودجه‌های جاری صرفه جویی کنیم بهره‌وری را افزایش داده‌ایم و در این راستا هر چه بتوانیم در شهر میزان هزینه‌های جاری را با حفظ کیفیت کم‌تر کنیم میزان بهره‌وری را افزایش خواهیم داد؛ در سال جاری میزان بودجه عمرانی به جاری به نسبت ۲۹ به ۷۱ رسیده‌ است؛ هوشمندسازی از شروط کاهش هزینه‌های جاری است.

لازم‌الاجرا بودن برنامه اصفهان ۱۴۰۵

صادقیان در خصوص لازم‌الاجرایی برنامه راهبردی عنوان کرد: بر اساس قوانین و مقررات آنچه که توسط شورا تصویب می‌شود لازم‌الاجرا است؛ طبق مقررات، برنامه‌ها که تصویب می‌شود و بودجه به آن تعلق می‌گیرد حتما باید اجرا شود و این برنامه نیز به همین صورت بوده‌است؛ فرمانداری، کمیسیون‌ها و گزارش حسابرس شورای شهر ضمانت اجرای این برنامه‌ها هستند و اگر قانون اجرا شود این برنامه به خوبی قابلیت اجرا را دارد مگر اینکه در شورای آینده قوانین تغییر کند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان ادامه داد: این برنامه را از سطح لایحه هدف‌های کلان تا عملیات با شاخص‌های کمی مشخص کردیم و سنجش در سطوح مختلف در تحقق این برنامه به ما کمک می‌کند.

وی یادآور شد: مجموعه سبد طرح‌ها و پروژه را در سامانه به عنوان ورودی تعریف کردیم و هر مقدار که افراد در تدوین برنامه درگیر باشد در اجرای آن هم‌ درگیر است؛ این موضوع بالاترین ضمانت اجرای برنامه است.

صادقیان درباره گزارش بودجه ۱۴۰۰ مطرح کرد: در حیطه هدف کلان اول ۲۳۶ پروژه با ۴ هزار ۱۳۳ میلیارد تومان در اعتبار نظر گرفته شده است؛ در هدف دوم ۲۹۴ پروژه با بودجه  هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده و در هدف سوم ۷۷ پروژه با بودجه ۳۵۰ میلیارد تومان پیش‌بینی و تدوین شده‌است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: از مشکلات جدی اصفهان در آینده بحث آب است و از دلایل فرونشست زمین هم کاهش آب‌های زیرزمینی است؛ شهرداری به‌دنبال این است که فضای سبز موجود را با پساب آبیاری کند و از برنامه‌ها در این جهت احداث تصفیه خانه‌ها است؛ در چارچوب قانون، کاری که‌ می‌توانیم‌ انجام دهیم کاهش استفاده از آب‌های خام و تغییر در کاشت گونه‌های گیاهی در شهر است؛ شهرداری به تنهایی از پس این کار بر نمی‌آید و نیاز به کمک دیگر نهادها نیز دارد.

وی در خصوص درصد اجرایی شدن برنامه ۱۴۰۵ گفت: از ویژگی‌های این برنامه سنجش‌پذیری است و برنامه سال ۱۳۹۹ بیش از ۸۰ درصد اجرا شده و اگر با همین رویکرد به برنامه ۱۴۰۵ نگاه کنیم حداقل ۷۰ درصد برنا‌مه‌ها و پرو‌ژها اجرا خواهد شد.

صادقیان درباره جشنواره فن‌پژوهی توضیح داد: بخشی از عملیات در شهرداری مربوط به شناسایی کسانی است که در اجرای برنامه کمک می‌کنند و تا سال ۹۹ از ۲۱ پایان‌نامه و ۲۰ برنامه حمایت کردیم؛ هدف از این جشنواره این است که افرادی که دغدغه‌مند برای شهر هستند به شهرداری معرفی شوند‌ و از برنامه‌های آن‌ها استفاده کنیم.

تلاش برای هوشمندسازی شهر

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان در توضیح هوشمندسازی شهر مطرح کرد: هوشمندسازی ۳ خروجی دارد که شامل افزایش سرعت خدمت رسانی، افزایش ‌کیفیت خدمت و شفافیت است که در این زمینه میز خدمت‌های الکترونیک پیش‌بینی شده است و در سال گذشته تا حدودی عملیاتی شده است.

این خبر را هم ببینید:  تیم ملی بوکس راهی ازبکستان می‌شود

وی خاطرنشان کرد: در حیطه هوشمندسازی می‌توان از توسعه‌دوربین‌های‌هوشمند در چهارراه‌های شهر، هوشمندسازی آبیاری فضای سبز، هوشمندسازی در نورپردازی و نور معابر و حمل بار به‌صورت هوشمند از طریق برنامه پیش‌بینی شده نام برد؛ در حوزه هوشمندسازی شهر اصفهان در میان کلان‌شهرها حرفی برای گفتن دارد.

صادقیان یادآور شد: از موارد دیگر برنامه توسعه زیرساخت اینترنت اشیا، توسعه شبکه ارتباطات، نقش‌های‌سه بعدی از ساختمان‌ها است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان بیان کرد: اگر بخواهیم رقابت‌پذیر شویم باید نقش بخش خصوصی را در مدیریت شهری در نظر بگیریم؛ بخش‌هایی از جمله توسعه گردشگری با کمک بخش خصوصی صورت می‌گیرد.

وی اظهار کرد: در بحث برآوردهای هزینه‌ای بیش از ۲ هزار ۶۰۰ میلیارد درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری مشارکت در ۵ سال آینده برای شهرداری پیش‌بینی کرده‌ایم و در سال ۱۴۰۰ که بودجه آن تصویب شد ۵۶۵ میلیارد تومان درآمد شهرداری از پروژه‌های سرمایه‌گذاری مشارکت‌ها بود و برای سال‌های آتی هم‌ مقادیر آن مشخص شده‌است. 

صادقیان درباره جلب مشارکت حداکثری در این برنامه گفت: سایت http://1405.isfahan.ir از ابتدای برنامه در دسترس بوده و شهروندان نیز این‌طریق کمک زیادی کردند و در نهایت هم برنامه تصویب شده در سایت قرار گرفته شد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان درباره اهمیت درآمدهای پایدار خاطرنشان کرد: از بندهای مهم برنامه جهت‌گیری اصفهان به سمت درآمدهای پایدار و ممانعت از شهرفروشی بوده است؛ از جمله درآمد سرمایه‌گذاری و بخش خصوصی، گردشگری و جذب توریست و دریافت عوارض استفاده از منابع درآمدی جدید است؛ از نقاط تمرکز در این برنامه افزایش بهره‌وری بوده و در این جهت از درآمدهای پایدار استفاده خواهد شد؛ پیش‌بینی بر این است که سهم درآمدهای پایدار به بیش از ۵۰ درصد برسد.

شهرداری آزمون استخدامی برگزار نمی‌کند

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره برگزاری آزمون استخدامی و بحث استخدام‌های رانتی بیان داشت: شهرداری آزمون استخدامی برگزار نمی‌کند؛ وزارت کشور مجوزی را از طریق سازمان امور استخدامی بر اساس قانون برنامه ششم توسعه گرفته است که طبق آن ۱۰ درصد از پست‌های هر سازمان می‌تواند با قرارداد کار معین به کارکنان تعلق بگیرد، این مجوز امسال صادر شده است و شهرداری‌ها از طریق شرکت‌های خدماتی افرادی را به نحوی به کار گرفته‌اند.

صادقیان ادامه داد: وزارت کشور بخشنامه‌ای را بعد از اخذ مجوز از سازمان امور اداری و استخدامی ارسال کرد و در آن اجازه داده شده است که تعدادی از افراد تا سقف ۱۰ درصد از پست‌های سازمانی از کسانی که در شرکت‌های خدماتی طرف قرارداد با شهرداری مشغول به کار هستند به قرارداد کار معین تبدیل شوند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان ادامه داد: در این بخش ۳ دسته امتیاز از جمله سابقه، مدرک تحصیلی و مصاحبه کتبی بوده است؛ مصاحبه کتبی دارای ۲۰ امتیاز بوده است که شهرداری اصفهان آن‌ را به‌صورت آزمون برگزار کرد و مفهوم قبولی یا ردی ندارد و نمره آزمون بخشی از امتیاز مورد نظر است و بیش‌ترین امتیاز را سابقه دارد که دارای ۶۰ امتیاز است.

انتهای پیام/۶۳۱۲۵/ص۲۰/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها