رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۲۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 10 May

به گزارش جامعه نیوز:  اتهام‌زنی جدید سفیر آمریکا در بغداد علیه ایران به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «متیو تولر» سفیر آمریکا در بغداد، امروز (سه‌شنبه – ۲۷ آوریل) در گفت‌وگو با یک شبکه سعودی ضمن تاکید بر اینکه حضور نیروهای آمریکایی در عراق به خواست دولت این کشور است و قصدی برای افزایش این […]

به گزارش جامعه نیوز:

 اتهام‌زنی جدید سفیر آمریکا در بغداد علیه ایران

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «متیو تولر» سفیر آمریکا در بغداد، امروز (سه‌شنبه – ۲۷ آوریل) در گفت‌وگو با یک شبکه سعودی ضمن تاکید بر اینکه حضور نیروهای آمریکایی در عراق به خواست دولت این کشور است و قصدی برای افزایش این نیروها وجود ندارد، به اتهام‌زنی علیه گروه‌های مقاومت در عراق و ایران پرداخت.

وی ادعا کرد: «یک تعهد قوی برای مشارکت بغداد و واشنگتن وجود دارد. حضور ما در عراق به درخواست دولت عراق است. قصدی برای افزایش نیروهای آمریکایی در عراق وجود ندارد.»

تولر در ادامه بی‌توجه به اینکه، آمریکا خود متهم اصلی  حملات راکتی علیه سفارت و پایگاه‌های نظامی‌اش در عراق است، مدعی شد: «حملات علیه سفارت ما و پایگاه‌های نظامی، اقتدار دولت را هدف قرار می‌دهد. سفارت آمریکا در عراق بسته نخواهد شد. فعالیت شبه‌نظامیان اقتدار دولت عراق را تضعیف می‌کند.»

وی  با استفاده از واژه شبه‌نظامیان به جای گروه‌های مقاومت، در ادامه اتهام‌زنی علیه جمهوری اسلامی ایران ادعا کرد: «طرف‌هایی که منافع ما را در عراق هدف قرار می‌دهند، وابسته به ایرانند. سلاح‌های استفاده شده برای هدف قرار دادن منافع ما در عراق، ساخت ایران است. ….»

سفیر آمریکا در حالی چنین ادعاهایی را طرح می‌کند که گروه‌های مقاومت عراق هرگز مسئولیت چنین حملاتی را نپذیرفته‌اند و با وجود تأکید بر ضرورت اخراج آمریکایی‌ها از عراق و پایگاه نظامی دانستن سفارتخانه آمریکا، می‌گویند که در شرایط کنونی کشور حمله به این سفارت با منافع ملی عراق در تضاد است.

گروه‌های مقاومت عراق تاکنون بارها اعلام کرده‌اند که حملات راکتی به منطقه سبز،کار گروه‌های مرتبط با آمریکاست تا ضمن تنش‌آفرینی و بر هم زدن امنیت عراق، مقاومت را متهم جلوه دهند. زیرا گروه‌های مقاومت ترس و واهمه‌ای از این که موضع صریح خود را در خصوص حملات راکتی به سمت سفارت آمریکا اعلام کنند، ندارند. لذا از آنجا که هیچ کدام از گروه‌های مقاومت مسئولیت حملات راکتی را بر عهده نگرفته‌اند و در هیچ کدام از این حملات، خسارتی به سفارت آمریکا وارد نشده، می‌توان گفت که گروه‌های مرتبط با آمریکا در پشت صحنه این حملات قرار دارند.

این خبر را هم ببینید:  ادامه بحران در رژیم صهیونیستی؛ فریادهای نتانیاهو و گانتز بر سر یکدیگر در کابینه

به اعتقاد بسیاری از ناظران و تحلیلگران سیاسی، هدف از این اقدام، متهم کردن الحشد الشعبی و ایجاد بهانه‌ای برای ادامه حضور آمریکایی‌ها در عراق است. اما آمریکا در این کار شکست خواهد خورد، چرا که افکار عمومی عراق این نوع بازی آمریکا را شناخته است.

سفیر آمریکا در بغداد در بخش پایانی این گفت‌وگو بدون اشاره به موضع واشنگتن در قبال مصوبه پارلمان عراق مبنی بر ضرورت خروج کلیه نیروهای خارجی از عراق گفت: «ما هرگونه دخالت خارجی در امور عراق را رد می‌کنیم. از روابط باز عراق با همسایگان عربی استقبال می‌کنیم و اقدامات شبه‌نظامیان علیه منطقه کردستان را محکوم می‌کنیم.»

«قیس الخزعلی» رهبر جنبش «عصائب اهل الحق» عراق پیشتر درباره حملات راکتی مشکوک علیه سفارت آمریکا گفته بود: هدف قرار دادن منطقه سبز بغداد با وجود تصمیم آشکار و شفاف هیأت هماهنگ‌کننده مقاومت عراق در این خصوص و با این شیوه که هر بار موشک‌هایی در مناطق مسکونی بدون اینکه خسارات جانی واقعی یا آسیب زدن به سفارت آمریکا به همراه داشته باشد، سوالات زیادی را درباره طرفی که از این امر سود می‌برد، ایجاد می‌کند. ما به نوبه خود اطلاعاتی در دست داریم که احتمالا آن را در زمان مناسب فاش می‌کنیم.»

انتهای پیام/
 


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها