رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 480 خبر


  • یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الأحد ۴ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 16 May

به گزارش جامعه نیوز:  ابتلای ۷۸ هزار و ۶۴۹ زنجانی به کووید ۱۹/ تست سریع در مراکز درمانی متناسب با شرایط بیمار انجام می‌گیرد به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان، از اسفندماه سال‌گذشته تاکنون ابتلای قطعی ۸ هزار و ۴۱۸ نفر از بیماران بستری در استان زنجان […]

به گزارش جامعه نیوز:

 ابتلای ۷۸ هزار و ۶۴۹ زنجانی به کووید ۱۹/ تست سریع در مراکز درمانی متناسب با شرایط بیمار انجام می‌گیرد

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان، از اسفندماه سال‌گذشته تاکنون ابتلای قطعی ۸ هزار و ۴۱۸ نفر از بیماران بستری در استان زنجان به کووید ۱۹ بر اساس تست‌های آزمایشگاهی تایید شده که ۶ هزار و ۶۷۶ نفر از آن‌ها بعد از بهبودی، از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

بر اساس همین گزارش آمار بیماران سرپایی مبتلا به کووید ۱۹ از آغاز شیوع ویروس کرونا در این استان، بر اساس تست‌های آزمایشگاهی ۷۰ هزار و ۲۳۱ مورد بوده است که یک هزار و دو مورد از آن‌ها طی ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است که با این حساب مجموع مبتلایان به این بیماری در استان به ۷۸ هزار و ۶۴۹ نفر رسیده است.

در حال حاضر ۷۱۷ نفر در بیمارستان‌های استان زنجان به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ و یا مشکوک بودن بستری هستند که ۵۹ مورد از این آمار جزو مبتلایان روز هستند.

براساس همین گزارش آمار تجمیعی بیماران بستری شده در بیمارستان‌های استان زنجان شامل بیماران مبتلای قطعی به کووید ۱۹ و همچنین مشکوک ۲۴ هزار و ۱۷۷ نفر اعلام شده است.

همچنین طی مدت زمان شیوع ویروس کرونا یک هزار و ۳۳۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند که ۶ نفر از این مجموع جزو آمار روزانه بوده است.

تست سریع در مراکز درمانی متناسب با شرایط بیمار انجام می‌گیرد

 پرویز قزلباش با بیان اینکه سیاست وزارت بهداشت و دانشگاه در انجام تست‌های سریع تغییر نکرده گفت: تست سریع در مراکز متناسب با شرایط بیمار انجام می‌گیرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان اظهار کرد: براساس سهمیه واکسن که به استان اختصاص یافته، فعلآ سنین بالای ۸۰ سال را در اولویت تزریق داریم که نزدیک ۱۸ هزار نفر مشمول این دوره هستند و این دوره از دیروز آغاز شده و با استقبال مردم، با سرعت خوبی پیش می‌رود.

این خبر را هم ببینید:  دو گانه‌سازی در میدان و دیپلماسی درست نبود/ بوی فتنه از صوت پخش شده ظریف به مشام می‌رسد

قزلباش با بیان اینکه طبیعتاً واکسیناسیون تا وقتی که، تمام جامعه هدف تمایل به تزریق داشته باشند ادامه خواهد داشت، افزود: در ادامه واکسیناسیون سنین بین ۷۵ تا ۸۰ سال، ۷۰ تا ۷۵ سال، و ۶۵ سال به بالا و …. به ترتیب انجام خواهد شد.

وی با تاکید براینکه سعی ما این است که واکسیناسیون را به سرعت انجام دهیم تا رده‌های سنی بعدی هم انجام گیرد، ادامه داد: فعلا واکسیناسیون ۱۸ تا ۸۰ سال مدنظر است و گروه‌های زیر ۱۸ سال، در پروتکل کشوری برای تزریق واکسیناسیون پیش‌بینی نشده است.

مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: خوشبختانه فعلا میزان ابتلا، مرگ و میر و علامت‌دار شدن زیر ۱۸ سال کمتر است و البته در موج‌های اخیر درصدی افزایش داشتیم، ولی در زنجان این درصد هم خیلی معنی‌دار نبود و امیدواریم با امکاناتی که فراهم شده، کار واکسیناسیون با سرعت بیشتری پیش برود.

رئیس کلان منطقه ۶ آمایش کشوری ادامه داد: مردم بدون هماهنگی از مراجعه حضوری به مراکز بهداشتی، برای واکسیناسیون، خودداری کنند و در این راستا، براساس سامانه سیب، و اولویت‌های تعیین شده، طی تماس با افراد، مراکز مورد نظر برای حضور، اعلام می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان درخصوص وضعیت بیماری کرونا در استان ابراز داشت: همچنان مراجعات مکرر و قابل توجه به مراکز ۱۶ ساعته، مراکز درمانی و مطب‌ها را شاهد هستیم و لذا با تداوم رعایت پروتکل‌ها در همه ابعاد شامل فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، دوری از تجمعات و رعایت مشاغل، امیدوار هستیم روند کاهشی را شاهد باشیم.

به دکتر قزلباش بعضی از شهرستان‌ها، در روزهای گذشته از وضعیت قرمز خارج شدند از جمله ایجرود رنگ زرد، و طارم و ماهنشان به رنگ نارنجی هستند و در این خصوص امیدوار هستیم، با رعایت پروتکل‌ها و اقدامات و نظارت‌های جدی، تا هفته بعد روند کاهشی، هم در موارد بستری و هم سرپایی داشته باشیم.

این خبر را هم ببینید:  مسیر بیراهه صنعت و اقتصاد در فقدان آمایش/ برنامه‌ای که رنگ اجرا به خود نمی‌‎بیند!

وی ادامه داد: با وجود اینکه در هفته‌های گذشته، بیش از ۳۵، icu آماده، و یا درحال بهره‎‌برداری است، ولی همچنان icu تخصیص داده شده به بیماران کرونا، پر است و تعدادی بیمار در انتظار داریم.

مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان یادآور شد: زمانی که می‌گویند فردی نیاز به icu دارد، به خاطر مراقبت خاص‌تر است و معنی این گفته، این نیست که بیرون از  icuمراقبت انجام نمی‌گیرد چراکه در بخش هم مراقبت‌های لازم وجود دارد، ولی در icu  افراد ورزیده با تعداد بیشتری حضور دارند، هرچند تمام سعی ما این است که افراد مورد انتظار در icu کمتر شود.

رئیس کلان منطقه ۶ آمایش کشوری اظهار امیدواری کرد: با رعایت پروتکل‌ها، اقدام جدی در اعمال محدودیت‌ها و نظارت جدی و شدید، در هفته‌های آینده شاهد تغییر در وضعیت بیماری در استان باشیم، هرچند رعایت‌ها و نظارت‌ها در استان وجود دارد، ولی در سطح قابل قبولی نیست، چراکه رعایت پروتکل‌ها باید بالای ۹۰ درصد باشد تا به سرعت و به طور موثر کارایی خود را داشته باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه سیاست وزارت بهداشت و دانشگاه در انجام تست‌های سریع تغییر نکرده، افزود: تست سریع در مراکز متناسب با شرایط بیمار انجام می‌گیرد و عمدتا کار درمانگاهی نیست و برای پیگیری سریع بیماری است .

دکتر قزلباش با بیان اینکه نسبت بیمار به جمعیت استان مختصری تغییر کرده ولی هنوز به حدی نرسیده که رنگ شهرستان‌ها تغییر کند، تصریح کرد: به جز مشاغل سطح یک، همه مشاغل فعلا تعطیل خواهند بود و امیدوار هستیم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شب‌های قدر، افزایش معنی‌دار در روند بیماری نداشته باشیم.
انتهای پیام/۷۳۰۰۴/ق


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها