پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
آیت الله رئیسی: شفافیت عامل صیانت از خود دستگاه ها است/کمتر از یک درصد قضات تخلف داشته اند - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

آیت الله رئیسی: شفافیت عامل صیانت از خود دستگاه ها است/کمتر از یک درصد قضات تخلف داشته اند

به گزارش جامعه نیوز:

 آیت الله رئیسی: شفافیت عامل صیانت از خود دستگاه ها است/کمتر از یک درصد قضات تخلف داشته اند

به گزارش خبرنگار قضایی فارس آیت الله رییسی در گفت و گوی تلویزیونی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی گفت: این هفته را به همه کارکنان و قضات دستگاه قضایی تبریک می گویم.

وی به موضوع شفافیت در قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: شفافیت عاملی برای صیانت از دستگاه ها بوده و باعث می شود تا دستگاه ها از مظان اتهام خارج شوند.

آیت الله رئیسی گفت: برای مثال یکی از دلایلی که در قانون به موضوع دادگاه های علنی اشاره شده است این است که قضات بدانند که آرای شأن در دید مردم قرار میگیرد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: قاضی مهندس استفاده از قوانین است. آرا قضات گاهی وقتها مورد بحث دانشگاهی قرار میگیرد.

وی ادامه داد: برای مثال اخیرا رأی صادر شده از سوی یک قاضی را برای من آوردند و دیدم یک رأی پانصد صفحه ای صادر شده است این یعنی یک کتاب متقن.

آیت الله رئیسی به موضوع انتشار آرای قضایی اشاره کرد و گفت هر چه آرای بیشتر منتشر شود و در نظر مردم قرار گیرد باعث می شود تا شفافیت بیشتر شود.

رئیس قوه قضاییه به موضوع ۶۳ حساب قوه قضاییه اشاره کرد و گفت عده ای این حساب ها را دستاویزی برای ضربه زدن به نظام قرار دادند و البته برخی هم واقعا می خواستند ببینند این پولها چه شده است.

وی ادامه داد: ما تلاش کردیم با شفافیت تمام این حساب ها را در منظر مردم قرار دهیم تا بدانند از کجا پول وارد شده و صرف چه کاری هم شده است.

این خبر را هم ببینید:  دستور کار جلسه علنی مجلس | اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و شفافیت آرای نمایندگان

آیت الله رئیسی تصریح کرد: چه ایرادی دارد که همه قراردادها به صورت شفاف پشت ویترین قرار گیرد و مردم از همه ابعاد آن با خبر شوند؟ البته من هم می دانم برخی چیزها محرمانه باید باشد.

رئیس دستگاه قضا به افتتاح چند سامانه در هفته پیش رو خبر داد و گفت: این سامانه ها کمک خواهد کرد تا شفافیت در حوزه های مختلف از جمله حق الوکاله وکلا و حق الثبت و سایر موارد محقق شود.

وی در خصوص برداشته شدن علم فساد در دستگاه قضایی که باعث افزایش رضایت مردم شده است و همچنین دو سوال عمده مردم و افزایش مبارزه با فساد درون قوه قضاییه گفت: ما اعتقاد داریم که پاکسازی درون قوه قضاییه از اهمیت بالایی برخوردار است.

آیت الله رییسی گفت: دستگاه های که عهده دار امر مبارزه با فساد هستند باید سلامت درونی خود را اولویت اصلی خودشان قرار دهند تا بعد از آن در مسیر سالم سازی و مبارزه با فساد بیرونی موفق شوند.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: یک درصد قضات براساس بررسی های ما تخلف کرده اند و در همین پرونده اخیر هم که مطرح شده است اینگونه نیست که چنین اقداماتی روال باشد بلکه یک استثنا است.

وی ادامه داد: ما همچنان قضاتی داریم که اجاره نشین هستند و پاکدستی شأن باعث شده است که به هیچ عنوان از خطوط قانونی خودشان تخطی نکنند.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر باید به این نکته توجه کرد که نمی توان توقع پاکدستی قاضی را داشت اما وکیلی که با این قاضی به دلیل پرونده ها رابطه دارد پاکدست نباشد. از این رو ما در گام دوم نسبت به پاکسازی جامعه وکلا هم تلاش خواهیم کرد.

این خبر را هم ببینید:  موسوی: بررسی برنامه وزرای پیشنهادی هفته آینده در کمیسیون‌ها شروع می‌شود

ادامه دارد..