رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 13 April
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز: آیت‌الله ممدوحی: سوت‌زنی برای جلوگیری از فساد،‌ فقط در حکومت «مردم بر مردم» اتفاق می‌افتاد آیت‌الله حسن ممدوحی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با خبرنگار اندیشه خبرگزاری فارس با اشاره به اهمیت ارائه گزارش‌های صحیح فساد برای رسیدن به جامعه مطلوب و تشویق افشاکنندگان فساد اظهار داشت: اولین مرحله […]

به گزارش جامعه نیوز:

آیت‌الله ممدوحی: سوت‌زنی برای جلوگیری از فساد،‌ فقط در حکومت «مردم بر مردم» اتفاق می‌افتاد

آیت‌الله حسن ممدوحی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با خبرنگار اندیشه خبرگزاری فارس با اشاره به اهمیت ارائه گزارش‌های صحیح فساد برای رسیدن به جامعه مطلوب و تشویق افشاکنندگان فساد اظهار داشت: اولین مرحله نهی از منکر، اعلام انزجار از آن منکر یا به نوعی فساد است.

افشاکننده فساد باید در کنار آگاهی، صلاح و فساد را به درستی بشناسد

وی با بیان اینکه وقتی مرحله نخست در گزارشگری فساد به خوبی تبیین شود، گزارش‌های صحیح نیز در جامعه مورد توجه قرار می‌گیرند، افزود: سوت‌زنی به معنای افشای فساد و جلوگیری از آن است که در مرحله اول با نهی از منکر می‌توان فرد خاطی را راهنمایی کرده تا این اقدام را متوقف کرده یا جلوی پیشرفت آن را بگیریم.

آیت‌الله ممدوحی با اشاره به سایر مراحل نهی از منکر و افشاگری فساد، خاطرنشان کرد: اگر فرد ببیند که افشا کردن فساد، فایده‌ای ندارد و فرد وقیح‌تر می‌شود، یا حتی مفسده بزرگ‌تری رخ می‌دهد، باید جوانب کار را سنجیده و با اذن امام و حاکم وقت قیام کند و با این روش جلوی فساد بایستد.

عضو سابق مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه فردی که می‌خواهد فسادی را گزارش دهد باید علاوه بر داشتن اطلاعات، بدون غرض‌ورزی این کار را پیگیری کند، گفت: گزارش افرادی که اطلاعاتی در زمینه‌های مورد نظر ندارند، قابل قبول نیست. بلکه باید افشاکنندگان فساد در کنار آگاهی و دانش لازم، فساد و صلاح را به درستی بشناسند.

این خبر را هم ببینید:  نمایندگان کمیسیون اقتصادی در تلفیق مشخص شدند

 دنیای غرب در آرزوی تحقق حکومت مردم بر مردم است

وی با اشاره به لزوم نظارت همگانی در جامعه برای جلوگیری از فساد خاطرنشان کرد: این نوع جامعه، حکومت مردم بر مردم به شمار می‌رود که سال‌هاست در ایران اسلامی با پیروزی انقلاب حاکم شده و دنیای غرب در آرزوی این نوع حکومت است، اما نتوانسته تاکنون آن را پیاده کند، چرا که در جوامع غربی منافع شخصی در اولویت قرار دارد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: حکومتی که از ناحیه خود جامعه می‌جوشد، نهی از منکر و امر به معروف به درستی معنا می‌شود و به نوعی خود مردم بر آن حکومت کرده و خودشان هم یکدیگر را از فساد نهی کرده و به معروف امر می‌کنند.

هم‌اکنون امنیت اقتصادی در جامعه نداریم

آیت‌الله ممدوحی به نقش دولت در زمینه حفظ امنیت روانی و اجتماعی گزارشگران فساد، تصریح کرد: دولت در این زمینه نقش اساسی و کلیدی دارد و در سال‌های گذشته شاهد آسیب‌هایی برای گزارشگران فساد بودیم. البته وضعیت کنونی بهتر از گذشته شده است، اما با وجود داشتن امنیت روانی، در این برهه درباره وضعیت اقتصادی شاهد امنیت نیستیم و این موجب بی‌اعتمادی مردم می‌شود که باید دولت در این زمینه نیز تدابیری اتخاذ کند.

عضو سابق مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه بهترین کار برای جلوگیری از فساد، ایجاد گروهی به منظور ارائه گزارش کار صحیح به مراتب بالا و حتی مردم است، گفت: خوشبختانه همان قدری که در ایران اسلامی به قرآن عمل می‌شود، در زمینه‌های مختلف سربلند است و قابل قیاس با نه تنها کشورهای منطقه، بلکه حتی کشورهای غربی و شرقی نیست که امیدواریم با بندگی خداوند و جلوگیری از فساد به مراحل بالاتری نیز برسیم.

این خبر را هم ببینید:  عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس، نابودی این رژیم را تسریع می‌بخشد

یادآور می‌شود، خبرگزاری فارس پس از مطالعات مختلف، بستری را با عنوان گزارش فساد در سامانه «فارس من» راه‌اندازی کرده که مردم می‌توانند در مواردی که فسادی را مشاهده می‌کنند، گزارش آن را در این سامانه ثبت کنند. 

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها