پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
آمریکا توان استمرار تنظیم فشار تحریم‌های ایران را ندارد/ عمده‌ترین ضعف دولت در ماه‌های اخیر بدون وزیر ماندن وزارت صمت است - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

آمریکا توان استمرار تنظیم فشار تحریم‌های ایران را ندارد/ عمده‌ترین ضعف دولت در ماه‌های اخیر بدون وزیر ماندن وزارت صمت است

به گزارش جامعه نیوز:

 آمریکا توان استمرار تنظیم فشار تحریم‌های ایران را ندارد/ عمده‌ترین ضعف دولت در ماه‌های اخیر بدون وزیر ماندن وزارت صمت است

حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس – گرانی در بازار اجناس و کالا و چند قیمتی و فقدان نظارت کافی از سوی دستگاه‌های متولی بخشی از دغدغه‌های این روزهای مردم است. 

عده‌ای از کارشناسان می‌گویند اگر معضلات و مشکلات بازار رفع نشود می‌تواند بر میزان مشارکت مردم در انتخابات آتی تاثیرگذار باشد شاید این تحلیل ناشی از افت مشارکت در انتخابات اسفند سال گذشته که عده‌ای آنرا ناشی از ضعف عملکرد مجلس و دولت دانستند باشد. 

در همین راستا با محمود عباس‌زاده مشکینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت‌وگو کردیم. 

**دولت در قدرشناسی از مردم تمام تلاش خود را به کار ببندد

وی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره تاثیر گرانی‌ها بر مشارکت مردم در انتخابات آتی، اظهار داشت: ‌ملت ایران ملتی فهیم هستند و همواره پای منافع و مصالح ملی و آرمان‌های این انقلاب ایستاده و برای آن هزینه داده‌اند. ضمن اینکه این ملت استحقاق بهترین خدمات و بیشترین رفاه را دارد. هر چند از دولت هم انتظار می‌رود در قدرشناسی از مردم تمام تلاش خود را به کار ببندد.

وی افزود: انتخابات مهمترین سمبل مردمی و پشتوانه نظام جمهوری اسلامی است و به همین دلیل انتخابات برای مردم در کنار آرمان‌ها، ارزش‌ها و اصول انقلاب از اهمیت بالایی برخوردار است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: دولت با وجود آنکه کمتر از یک سال از ماموریتش باقی مانده اما باید با تمام ظرفیت به میدان آمده و تلاش و تدبیر برای رفع مشکلات انجام دهد.

**هدف اصلی دشمن از فشار و تحریم رو در رو قرار دادن مردم و حاکمیت است

عباس‌زاده‌مشکینی گفت:‌ ما با جبهه استکبار روبرو هستیم و ‌آنها هر کاری از دستشان برآید علیه جمهوری اسلامی انجام می‌دهند ضمن اینکه استکبار با آرمانخواهی و عدالت طلبی مردم ایران مشکل دارد و با تمام ظرفیت مقابل جمهوری اسلامی ایستاده است و به همین دلیل شاهد افزایش روز افزون فشارها هستیم.

وی افزود:‌معتقدم با تدبیر و مدیریت و خلاقیت می‌توان بخش قابل توجهی از فشارها علیه جمهوری اسلامی را خنثی و تهدید را به فرصت تبدیل کرد که در برخی عرصه‌ها این موضوع را به اثبات رسانده‌ایم.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطرنشان کرد:‌ فشار دشمن در چند سال اخیر به سفره مردم بوده و تلاش کردند با فشار حداکثری و به اصطلاح خودشان هوشمندانه مردم ایران را از نظام سیاسی ناراضی کرده و تلاش کنند مطالبات مردم علیه نظام افزایش پیدا کند؛ این موضوع هدف اصلی دشمن از فشار، تحریم و تهدید برای رو در رو قرار دادن مردم و حاکمیت است ولی مردم ما این نیت شوم استکبار را درک کرده و می‌دانند که در ورای نظام سیاسی، تمامیت ارضی ممکن است به خطر بیفتد.

**ملت ایران از تبعیض و فساد بیزار است

عباس‌زاده‌مشکینی گفت: استکبار جهانی استقلال و تمامیت ارضی و عزت کشور و مردم ما را هدف گرفته‌اند.

وی اضافه کرد: ‌متاسفانه در دولت سستی مشاهده می‌کنیم در حالی که می‌توانیم خیلی از مشکلات را در داخل حل کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس  گفت:‌ملت ایران عدالت را دوست داشته و از تبعیض و فساد بیزار است. ضمن اینکه مقابله با فساد که ربطی به تحریم ندارد و مردم انتظار اقدام قاطع در این باره دارند؛ مطالبه مقابله با رانت خواری و خصوصی سازی‌های فاقد منطق کارشناسی داشته و به همین دلیل از قوا می‌خواهند در این باره شفافیت حداکثری داشته باشند تا در کشور مان عدالت رعایت و محقق شود.

** تحریم جمهوری اسلامی برای ترامپ مصرف داخلی دارد

عباس‌زاده ‌مشکینی افزود: اگر مردم بدانند که عدالت رعایت می‌شود فشارها و نداری‌ها را هم تحمل می‌کنند و وقتی ببینند در سایه این فشارها به استقلال و عزت بیشتری می‌رسند قطعا ملت هم هزینه خواهد داد.

وی  گفت:‌بخشی از فشارها علیه کشورمان به دلیل انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست چرا که عده‌ای به دنبال اجرای این شوی تبلیغاتی هستند که بگویند ما ایران را مدیریت و کنترل کرده و حاکمیت جمهوری اسلامی را تضعیف کردیم.

نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس تاکید کرد: این فشارها و تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی بیشتر مصرف داخلی برای ترامپ دارد هر چند که آثاری هم در کوچه و بازار و ارزاق و سفره مردم ایران هم دارد.

** آمریکا توان تحمل و استمرار فشارهای تنظیمی علیه ایران را ندارد 

عباس‌زاده‌مشکینی خاطرنشان کرد: مجلس انقلابی در دوره یازدهم عزم خود را جزم کرده تا با کمک به دولت مشکلات حل شود این در حالی است که مجلس جایگاه نظارتی و تقنینی داشته و اجرایی نیست اما تلاش می‌کند تا دولت تمام ظرفیت خود را برای حل مشکلات مردم به میدان بیاورد و سهل‌انگاری نکرده و کوتاه نیاید ولی به شرطی که دولت با فساد و تبعیض و رانت خواری و رانت جویی مبارزه کند.

وی گفت:‌قطعا این برهه و شرایط حساس تاریخی می‌گذرد و ملت ایران  از این بحران‌ها عبور خواهد کرد ولی بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مشکلات‌مان کمتر خواهد شد زیرا تنظیم و وارد کردن این فشار علیه جمهوری اسلامی برای ایالات متحده هزینه دارد و آنها نمی‌توانند در بلند مدت این هزینه را بپردازند و مجبور به کوتاه آمدن هستند.

**دولت اقتصاد را رها کرده است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: بخشی از مشکلات کشور و اقتصادمان به دلیل اجرای برخی سیاست‌های غلط در دو تا سه سال گذشته از سوی دولت بازمی‌گردد که در آن دوران ۲۲ میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور با نرخ ۴۲۰۰ تومانی به تعداد معدودی از وارد کنندگان داده شد و موضوع شفاف نشد که چه کسانی از این دلارها استفاده کرده و چه چیزی وارد کشور کرده و با چه قیمتی در بازار فروخته شد؟

عباس‌زاده‌مشکینی گفت: وقتی آثار ضعف تدبیر در حوزه اقتصاد در جامعه نمایان می‌شود ترجمه عمومی آن است که دولت اقتصاد را رها کرده است؛ مردم از این که ظرف یک هفته پراید ۱۵ میلیون تومان گران شده و ارز به قیمت ۲۷ هزار تومان برسد چنین برداشتی را خواهند کرد.

وی افزود: دولت، سازمان‌ها و نهادهای نظارتی باید در مقابل بازار و معیشت مردم قوی‌تر عمل کنند.

**جدیت و عزم راسخی مجلس برای حل مشکلات

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد:‌در مجلس جدیت و عزم راسخی می‌بینیم که مشکلات حل شود و آثار کارهای مجلس در آینده نه چندان دور قطعا مشخص خواهد شد.

عباس‌زاده‌مشکینی گفت:‌مجلس با افزایش نظارت مانع خیلی از ریخت و پاش‌ها، فسادها و رانت خواری‌ها و خصوصی سازی‌های بی‌منطق شده است.

وی گفت:‌ما برای عبور از وضعیت فعلی و مشکلات کشور نیازمند انسجام ملی و انسجام قوا و به ویژه دولت و مجلس هستیم. 

**عمده‌ترین ضعف دولت در ماه‌های اخیر بدون وزیر ماندن وزارت صمت است

نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس گفت: یکی از نقطه ضعف‌های دولت و موضوع سؤال برانگیز وقابل تامل در باره عملکرد قوه مجریه بدون وزیر گذاشتن یک وزارتخانه استراتژیک آن هم در شرایط خاص فعلی است که در ماه‌های اخیر این موضوع عمده‌ترین ضعف دولت محسوب می‌شود و مجلس هم در این باره گلایه دارد.

عباس‌زاده‌مشکینی تصریح کرد: متاسفانه جریان‌های درون دولت به دنبال معرفی گزینه وزارت صمت با نگاه انتخاباتی هستند و مصالح سیاسی را به مصالح عمومی کشور ترجیح دادند.

وی  در پایان گفت: دولت باید صرف نظر از گرایشات و نظرات سیاسی، جناحی،‌گروهی و باندی قوی‌ترین عنصر مدیریتی کشور را برای حضور در وزارت صمت معرفی کند و قطعا مجلس هم به فردی که کارآمدی لازم را داشته باشد رای خواهد داد.

انتهای پیام/


این خبر را هم ببینید:  فقط نوشتن پروتکل برای پیشگیری از کرونا کافی نیست/ می‌توان برگزاری کنکور را چند ماه به تأخیر انداخت