رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 3 خبر


  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
  • الجمعة ۱۸ ربيع ثاني ۱۴۴۲
  • 2020 Friday 4 December
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  آمریکا برنامه هسته‌ای ایران را ابزار تاثیرگذاری برای تغییر موازنه قدرت در خاورمیانه می‌داند به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، محمد جمشیدی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در برنامه «بدون توقف» که از شبکه سه سیما پخش شد با تأکید بر اینکه آمریکا برنامه هسته‌ای […]

به گزارش جامعه نیوز:

 آمریکا برنامه هسته‌ای ایران را ابزار تاثیرگذاری برای تغییر موازنه قدرت در خاورمیانه می‌داند

به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، محمد جمشیدی عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در برنامه «بدون توقف» که از شبکه سه سیما پخش شد با تأکید بر اینکه آمریکا برنامه هسته‌ای ایران ابزاری تأثیرگذار بر تغییر موازنه قدرت در خاورمیانه می داند، یادآور شد: اما با برجام عملا تعلیق برنامه هسته‌ای ما تثبیت و نهادینه شد.  

وی با بیان اینکه برنامه هسته‌ای ما می‌تواند به عنوان یک ابزار منطقه‌ای به کار رود، گفت: در سیاست باید ببینیم طرف مقابل چه فکر می‌کند و روی ذهنیت او اثر بگذاریم، نمی‌توانیم با فکر بسته خودمان کار کنیم.

جمشیدی افزود: آمریکا به برنامه هسته‌ای ما به عنوان چیزی که بر تغییر موازنه قدرت در خاورمیانه تأثیرگذار است یعنی موازنه قدرت منطقه‌ای نگاه می‌کند، می‌گویند اگر این توان و ظرفیت راهبردی را داشته باشید حتی بمب هم نداشته باشید موازنه قدرت به هم می‌ریزد. پدر و استاد رئالیسم در روابط بین‌الملل سال ۲۰۱۳ مقاله‌ای نوشت با این عنوان که قدرت به دنبال بالانس شدن است.  

این تحلیلگر سیاسی همچنین عنوان کرد: آمریکایی‌ها می‌دانند ایران نه سلاح اتمی دارد و نه اراده‌ای برای ساخت آن، اما با این توانمندی می‌تواند در منطقه حرفی برای گفتن داشته و بگوید اگر شما تا این حد تند بروید ما هم می‌توانیم به این سلاح دست یابیم، این حرف‌ها در روابط بین‌الملل تابو نیست، چون این‌ها ابزار قدرت است. 

وی گفت: الان اسرائیل چطور داشتن سلاح هسته‌ای را توجیه می‌کند؟ می‌گوید بقای من در خطر است! ما هم وقتی با تهدیدی مواجهیم که می‌خواهد، جامعه و اقتصاد و مردم و زندگی مردم را متلاشی کند، پس باید در صحنه بین‌الملل جا بیندازیم که من برای دفاع از بقای خودم باید به توانمندی هسته‌ای دست پیدا کنم. ابزارهای ما همین‌هاست ولی ما این توان را تقلیل می‌دهیم در حالیکه همه این برنامه‌ها ارزش راهبردی دارد. 

عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه با برجام عملا برنامه هسته‌ای ما تعطیل شد، اظهار کرد: تحریم‌ها عملا برعلیه ایران تثبیت شده، چون در قالب برجام تحریم‌ها برداشته نشد تعلیق شد و به صورت دوره‌ای سه ماه و شش ماه باید مهر تأیید بر این تعلیق می‌زدند، لذا عملا تعلیق تثبیت و نهادینه شد و دولت خودش هم آن را پذیرفت قبلا می‌گفتیم تحریم ظالمانه اما وقتی اینها را پذیرفتیم نمی‌توانیم بگوئیم، ظالمانه چون خودمان هم قبول کردیم.

وی افزود: سال ۲۰۱۱ آمریکایی‌ها تفکر راهبردی‌شان این بود که ابزارشان برای وادار کردن ایران به امتیازدهی کم است لذا مهمترین ابزاری که به دنبالش رفتند تحریم بود، برای ساختن ابزار تحریم هم نیازمند اجماع‌سازی بودند و قبلا هم حتی آقایان بایدن و اوباما این ادبیات را به کار می‌بردند که باید ایران را تحریم کنیم، حتی اوباما در سال ۲۰۰۷ در جمع آیپک گفت سیاست من در قبال ایران تشدید تحریم‌هاست، لذا مذاکره و دیگر مسائل همه پوشش است. 

جمشیدی در ادامه تصریح کرد: بایدن هم همین را گفت، اوباما در سال ۲۰۰۸ هم دوباره همین را تکرار کرد، یعنی تعاملی به سمت ایران حرکت کردند، همین کاری که الان بایدن می‌خواهد بکند، با این دستور کار که بهترین پیشنهاد برای ایران پیشنهادی است که آن را رد کند تا بتوانیم اجماع بسازیم و او را تحریم کنیم تا تحریم هم باعث آشوب داخلی و تغییر سیاست داخلی شود.

عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران افزود: در سال ۲۰۱۱ به خاطر جریان بیداری اسلامی یک مقدار این مسئله را عقب انداختند، چون دیدند که منطقه به هم ریخته و ایران می‌تواند از ابزار منطقه‌ای بر علیه آنها استفاده کند اما به محض اینکه دیدند می‌توانند از این ابزار استفاده کنند روز آخر سال ۲۰۱۱ قانون تحریم نفتی ایران را اوباما در بودجه دفاعی‌اش امضاء کرد. 

وی با اشاره به اینکه ایران در مقابل این اقدام ایستاد، یادآور شد: اما آمریکایی‌ها  با حیله‌گری ادبیات‌شان را عوض کردند که ایران بازیگر خوبی است و ما به دنبال مذاکره هستیم و چند مذاکره ایجاد کردند مذاکرات استانبول، بغداد و مسکو که خیلی هم خوب جلو آمدند، اما بعد در مذاکره بغداد پیشنهادی دادند تا ایران آن را رد کند، اما ایران گفت پیشنهاد شما را در این قالب می‌پذیرم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: یکی از محورها این بود که توافق براساس حقوق بین‌الملل باشد، مثلا الان توافق برجام مبتنی بر حقوق بین‌الملل نیست، چون حقوق بین‌المل در توافق هسته‌ای یعنی ان پی تی، ما بر اساس ان پی تی توافق نکردیم. وقتی ایران این را پذیرفت آمریکایی‌ها گرفتار شدند اما در کل این فرآیند خرید زمان و جلوگیری از تهدید ایران بود تا زمان تحریم نفتی برسد. 

این کارشناس روابط بین‌‌الملل در ادامه گفت: پس از آن هر چه ایران گفت بیائید مذاکره را ادامه دهیم بهانه می‌آوردند تا هشت ماه این کار را کردند، همین آقای باید می‌گفت منتظر باشید ببینید تابستان و پائیز چه اتفاقی در ایران می‌افتد و رفتند تا اسفند، بعد در مذاکرات بعدی، ایران گفت من با توافق مشکلی ندارم توافق ویژگی دارد، باید امتیازی که می‌دهی و می‌گیری هم وزن باشد، توافق باید همزمان و همجنس باشد.

وی اظهار داشت: بعد هم در مذاکراتی که سال ۹۲ اتفاق افتاد خانم شرمن گفت ما منتظر انتخابات ایران هستیم، بعد از انتخابات نیز گفتمان دیگری در کشور حاکم شد که آنها کل آن توافق را کنار زدند و توافق دیگری بستند، همین خانم شرمن در زمان مذاکره ‌گفت توافق نکردن بهتر از توافق بد است، این جمله آمریکایی‌ها بود حالا نظر تیم ایرانی این بود که هر توافقی بهتر از عدم توافق است.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها