رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 5 خبر


  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۵ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 17 May

به گزارش جامعه نیوز:  آغاز کاوش باستان‌شناسی در تپه ۴۵۰۰ ساله هیربدان/ وجود آثار تمدن ایلامی در داراب، سرفصل نوینی در باستان‌شناسی است به گزارش خبرگزاری فارس از داراب، طرح بررسی جامع باستان‌شناسی داراب در اسفند ماه ۹۷ در این شهرستان با حضور تیمی از پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور آغاز شد و طی بررسی صورت […]

به گزارش جامعه نیوز:

 آغاز کاوش باستان‌شناسی در تپه ۴۵۰۰ ساله هیربدان/ وجود آثار تمدن ایلامی در داراب، سرفصل نوینی در باستان‌شناسی است

به گزارش خبرگزاری فارس از داراب، طرح بررسی جامع باستان‌شناسی داراب در اسفند ماه ۹۷ در این شهرستان با حضور تیمی از پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور آغاز شد و طی بررسی صورت گرفته در پروسه‌ای یک ماهه، ۳۰۰ محوطه باستانی کشف شده که از این تعداد ۳۰ نقطه شاخص‌تر از سایرین بوده است.

به گفته مرتضی خانی‌پور، سرپرست تیم، حجم آثار باستانی داراب به قدری زیاد بود که در مشاهدات اولیه موجب غافلگیری شد و تعداد اعضای تیم را افزایش دادند با وجود این طی یک ماه، بررسی محوطه‌های باستانی تکمیل نشد و اعلام کردند که زمان بیشتری برای پرداختن به محدوده کامل باستانی داراب مورد نیاز است.

اکنون پس از گذشت دو سال و دو ماه، بار دیگر تیم کاوش‌های باستان شناسی از سوی پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور وارد داراب شده تا با واکاوی این منطقه کهن بتواند به ارزشهای میراثی و باستانی آن بیش از پیش دست یابد.

در این زمینه رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری داراب به خبرنگار فارس گفت: کاوش‌های باستان‌شناسی در داراب از ۲ سال قبل آغاز شده بود و با توجه به وسعت شهرستان و فراوانی محوطه‌های تاریخی، در آن زمان فقط در اطراف شهر داراب و بخش فسارود کاوش‌هایی انجام گرفت.

داوود مرادی ادامه داد: از آنجا که دکتر خانی پور و دکتر جمشیدی علاقمند به کاوش در این منطقه بودند، از سوی فرمانداری و اداره‌کل میراث فرهنگی پیشنهادی جهت جذب اعتبارات دادیم هرچند اعتبارات نفت و گاز به این امر تخصیص نیافت اما تیم باستان‌شناسی خودشان پیگیر و علاقه‌مند بودند و به همین دلیل از طریق مجوزهای کشوری و استانی مرحله دوم کاوش آغاز شد و با فراهم‌سازی امکانات، باستان‌شناسان به سرپرستی دکتر خانی‌پور روز گذشته وارد داراب شده و روند کاوش را آغاز کردند.

این خبر را هم ببینید:  فوت ۲۹۷ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته/ بیش از دو میلیون دُز واکسن کووید۱۹ در کشور تزریق شد

رئیس اداره میراث فرهنگی داراب بیان کرد: از آنجا که محوطه تاریخی منطقه وسعت بسیاری دارد، کاوش در یک فصل امکان‌پذیر نیست و فعلا گمانه‌زنی‌ شده که در کدام منطقه کار را آغاز کنند که این روند را با آثاری که کشف می‌شود، در نظر می گیرند.

وی خاطرنشان کرد: در مرحله قبل، طی کاوش به تمدن تل باکون با قدمت هفت هزار ساله برخورد کردیم و اکنون نیز با توجه به سفالهای کشف شده، آثاری از تمدن ایلامی‌ها در شهرستان داراب مشاهده شده است.

مرادی گفت: موضوع سکونت ایلامی‌ها تاکنون در خوزستان و بین‌النهرین مطرح بوده و وجود آثار تمدن آنها در جنوب فارس می‌تواند سرفصل جدیدی در باستان‌شناسی کشور باشد.

وی یادآور شد: این فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی داراب کهن نیز طی یک ماه است انجام می‌شود و نتایج آن پس از کاوش اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/س


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها