رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۷ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 19 May

به گزارش جامعه نیوز:  آسیای مرکزی بارانداز جدید آمریکا پس از ترک افغانستان به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، آمریکا پس از خروج نیروهای خود از افغانستان به شدت به یک پایگاه نظامی جدید در منطقه احتیاج خواهد داشت و  پنتاگون ممکن است تصمیم بگیرد این پایگاه‌ها را در یک کشور دیگر مستقر کند. […]

به گزارش جامعه نیوز:

 آسیای مرکزی بارانداز جدید آمریکا پس از ترک افغانستان

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، آمریکا پس از خروج نیروهای خود از افغانستان به شدت به یک پایگاه نظامی جدید در منطقه احتیاج خواهد داشت و  پنتاگون ممکن است تصمیم بگیرد این پایگاه‌ها را در یک کشور دیگر مستقر کند.

احتمال دارد این پایگاه جدید در قزاقستان، تاجیکستان یا ازبکستان باشد.

به نوشته نیویورک تایمز، آمریکا و متحدانش اکنون در حال بحث در مورد موضوع انتقال نیروها به تاجیکستان یا ازبکستان هستند.

این نشریه خاطرنشان می‌کند از آنجا که اتحاد آتلانتیک تقریباً دو دهه است که روابط خود را با کشورهای آسیای مرکزی توسعه می‌دهد از نظر فرضی این اقدام امکان پذیر است.

از سال ۱۹۹۷ ، جمهوری‌های آسیای مرکزی عضو شورای همکاری یورو – آتلانتیک هستند. با این وجود، قزاقستان و تاجیکستان که عضو سازمان پیمان امنیت جمعی هستند، قابل اعتمادتر از ازبکستان خواهد بود که تجربه منفی از برخی تحولات در این کشور وجود دارد. 

در تاریخ ۲۲ آوریل سال جاری ، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا با «عبدالعزیز کامل اف» وزیر خارجه ازبکستان و «مختار تیلوبردی» وزیر خارجه قزاقستان گفت‌ و گو کرد. طبق اطلاعات بدست آمده وزیر خارجه آمریکا حمایت مجدد واشنگتن را از «حاکمیت ، تمامیت ارضی و استقلال» این جمهوری‌های شوروی سابق را تأیید کرده است.

تاجیکستان در سایه باقی مانده است. شاید به دلیل استقرار پایگاه نظامی  ۲۰۱ روسیه در خاک این کشور است که سالانه حداکثر ۱۰۰ مانور نظامی انجام می‌دهد، کمترین احتمال را برای استقرار نیرو دارد.

این خبر را هم ببینید:  حاشیه بازی پرسپولیس و الریان| دلیل غیبت نوراللهی در فهرست سرخ ها مشخص شد

جغرافیای ازبکستان یا قزاقستان، حداقل زمان پرواز به مناطق احتمالی استفاده از نیروی هوایی آمریکا در خاک افغانستان را تضمین می‌کند.

 در سال‌های ۲۰۰۱-۲۰۰۵ ، نیروی هوایی آمریکا از پایگاه هوایی «خان آباد» ازبکستان استفاده کرده که تنها ۲۰۰ کیلومتر با مرز افغانستان فاصله دارد. حدود ۱۵۰۰ نیرو و همچنین جنگنده و وسایل نقلیه F-15 و F-16 در آنجا مستقر بودند.

انتهای پیام/ح


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها