رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۲۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 10 May

به گزارش جامعه نیوز:  آرامش پای صندوق رأی/ نگاهی به اهمیت مؤلفه امنیت در انتخابات   به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، مهدی سعیدی، کارشناس مسائل سیاسی نوشت: یکی از دغد‌غه‌های مهم نظام اسلامی در همه انتخابات‌ها، حفظ آرامش انتخابات است. آرامش انتخابات به معنای نبود جنب و جوش و هیجانات رقابت‌های انتخاباتی نیست، […]

به گزارش جامعه نیوز:

 آرامش پای صندوق رأی/ نگاهی به اهمیت مؤلفه امنیت در انتخابات

 

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، مهدی سعیدی، کارشناس مسائل سیاسی نوشت: یکی از دغد‌غه‌های مهم نظام اسلامی در همه انتخابات‌ها، حفظ آرامش انتخابات است. آرامش انتخابات به معنای نبود جنب و جوش و هیجانات رقابت‌های انتخاباتی نیست، بلکه به معنای آن است که این شور و هیجان تا آنجایی باید ادامه یافته و اوج گیرد که امنیت انتخابات را تهدید نکند! امنیت، مقدمه ضروری و اولیه هر اقدام اجتماعی است و بدون آن هیچ رفتار مدنی شکل نخواهد گرفت.

از سویی دیگر انتخابات همواره باید مظهر وحدت و انسجام ملی باشد و لازمه و نشانه آن وجود آرامش در انتخابات است. ایجاد تشنج، درگیری و ناامن‌سازی فضای انتخاباتی، اقداماتی است که از تبدیل فرصت انتخاباتی به تهدید برای انسجام و امنیت ملی کشور حکایت دارد؛ اقداماتی که به طور معمول با تحرکات و سناریوهای طرح‌ریزی شده در بیرون از مرزها و حمایت ایادی داخلی دشمن و غفلت و سوء‌تدبیر جناح‌های سیاسی داخلی و گاه هواداران نامزدها به وجود می‌آید.در طول ۴۲ سال گذشته، ناامن‌سازی انتخابات یکی از مهم‌ترین سناریوهای دشمنان این ملت بوده است. اگر در انتخاباتی شاهد آن هستیم که انتخابات بدون مناقشات امنیتی محقق شده، نه به آن دلیل بوده است که دشمنان قصد ناامن‌سازی نداشته‌اند! بلکه به دلیل آن است که بسترها برای تحقق سناریوی دشمن فراهم نشده و آنان ناکام مانده‌اند!

در طول سالیان اخیر یکی از مهم‌ترین هشدارهای رهبر معظم انقلاب اسلامی توجه به مسئله آرامش در انتخابات بوده است. برای نمونه، معظم‌له در آستانه انتخابات مجلس ششم از وجود دست‌هایی برای ایجاد اختلاف و تشنج در انتخابات یاد می‌کنند و می‌فرمایند: «احتمالاً دست‌هایی در کار است که در آستانه‌ انتخابات، محیط کشور را محیط متشنّج کند؛ اگر نتواند تشنّج عملی هم به‌وجود آورد، محیط تشنّج فکری و ذهنی و بحران‌سازی مصنوعی کند. این دست‌ها، دست‌های خدومی نیستند؛ دست‌های خودی‌ها نیستند؛ دست‌های بیگانه و دست‌های خائنند. ملت ایران باید هوشیار باشد و بحمدالله هست.»

این خبر را هم ببینید:  نشست تخصصی منبری‌ها کشور با موضوع انتخابات ۱۴۰۰ برگزار می‌شود

یکی از ابزارهایی که موجب دوقطبی‌سازی‌های جنجالی و پوچی است که رقابت را از یک انتخاب عقلایی به تعصبات جناحی و سیاسی بدل می‌کند و سطح رقابت‌های سیاسی را به منازعه و صف‌آرایی تمام عیار و بازی برد‌ـ باختی تبدیل می‌کند که هر طرف بازنده انتخابات شد، گویا همه چیز خود را باخته است، لذا حاضر به پذیرش نتیجه انتخابات و پیروزی رقیب نخواهد بود. در چنین شرایطی بستر برای ناامن‌سازی فراهم آمده است و می‌تواند در فردای انتخابات به تنش و درگیری و اردوکشی‌های خیابانی ختم شود. این بازی با تحریک عواطف و احساسات جامعه همراه است و تلاش دارد بیشتر افکار عمومی را تحریک کند تا آنکه عاملی برای هدایت و راهنمایی آنان شود. در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم، رهبر معظم انقلاب اسلامی در اظهاراتی صریح‌تر در دیدار با دانش‌آموزان‌ و دانشجویان به‌مناسبت روز سیزدهم آبان اعلام می‌دارند: «از امروز تا روز انتخابات، هر کسی احساسات مردم را در جهت ایجاد اختلاف به کار بگیرد، قطعاً به کشور خیانت کرده.»

برجسته‌سازی مشکلات معیشتی و اقتصادی که حاصل ناکارآمدی دولت‌هاست نیز بستری برای بهره‌برداری فرصت‌طلبان به منظور ناامن‌سازی انتخابات است. در این میان گاه برخی تصمیمات نادرست یا خائنانه نیز بهانه را به دست فتنه‌گران داده و می‌تواند به مثابه جرقه‌ای عمل کرده و در آستانه انتخابات اوضاع کشور را درگیر تنش و آشوب کند. در این زمان مسئولان امر باید تدبیر بیشتری به خرج داده و در آستانه انتخابات با تحفظ بیشتری عمل کرده تا فرصت‌طلبان ناکام بمانند.

آنچه در سال ۱۳۸۸ و در ماجرای انتخابات ریاست‌جمهوری دهم اتفاق افتاد، حرکتی خصمانه برای ایجاد ناامنی و برهم زدن آرامش و امنیت انتخابات بود که متأسفانه این سناریو به دلیل همراهی برخی جریان‌های سیاسی داخلی به ثمر رسید و چهره انتخابات باشکوه ملت با فتنه‌گری مخدوش شد!

این خبر را هم ببینید:  پیگیری شکایت مصرف‌کنندگان در سامانه جامع گارانتی/ فریب مشتریان نصب و تعمیر لوازم خانگی به پایان می‌رسد؟

در این مقطع از انتخابات نیز هرچند امید دشمن برای ایجاد ناآرامی به یأس تبدیل شده است، اما نباید فراموش کرد که دشمن بیکار ننشسته و از هر فرصتی برای تحقق اهدافش سوءاستفاده خواهد کرد، بنابراین باید از گذشته درس گرفت و دشمن را در نطفه خفه کرد.

منبع: هفته نامه صبح صادق

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها