پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
آثار حج ابراهیمی/ وقتی در نامه اعمال گناه نوشته نمی‌شود - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

آثار حج ابراهیمی/ وقتی در نامه اعمال گناه نوشته نمی‌شود

به گزارش جامعه نیوز:

آثار حج ابراهیمی/ وقتی در نامه اعمال گناه نوشته نمی‌شود

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، اول ذی‌القعده همزمان با آغاز هفته حج است که امسال این هفته به دلیل شیوع کرونا با سال‌های گذشته تفاوت‌هایی دارد. تا جایی که همچنان سعودی‌ها هم درباره وضعیت حج تمتع تعیین تکلیف نکرده‌اند و زائران خانه خدا نمی‌دانند که امسال در لیست حجاج قرار می‌گیرند یا نه. اما آنچه این روزها بیشتر مورد توجه قرار دارد، معنای حج ابراهیمی و اهمیت برپایی این واجب شرعی است.

بر همین اساس، آیت‌الله حسن ممدوحی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با خبرنگار اندیشه خبرگزاری فارس با اشاره به مؤلفه‌های حج ابراهیمی، اظهار داشت: حج در حقیقت عملی است اگر آنچنان که باید و شاید از انسان سر بزند، انسان را طوری تعدیل می‌کند که در روایت داریم در چندین ماه در نامه عمل او گناه نوشته نمی‌شود و چنان تغییری در وجود انسان رخ می‌دهد که انسان از حالت طبیعی و معمولی، الهی می‌شود.

وی به چگونگی حج ابراهیمی اشاره کرد و افزود: حج ابراهیمی یعنی فرد با کمال توجه برای خدا به سرزمین وحی می‌رود، اعمال و رفتار را درست انجام می‌دهد، مدتی که در سرزمین وحی حضور دارد، خدا را ناظر اعمال خود حس می‌کند و می‌داند که در معرض دید ذوات و انبیا الهی است. این کار قهرا در وجود انسان آثار مثبتی می‌گذارد که اگر این آثار ادامه پیدا کند، انسان برای همیشه فرد صالح و کامل خواهد بود.

آیت‌الله ممدوحی با بیان اینکه مسلمانان جهان با هر زبان، نژاد، رنگ و ظاهر به خانه خدا مشرف می‌شوند، خاطرنشان کرد: حج، یک تکلیف محلی، فردی و کشوری نیست. این دعوت از کل مردم عالم است و حضرت ابراهیم (ع) خانه خدا را ساخت تا همه مردم بیایند. وقتی همه می‌آیند با این اینکه از نظر ظاهر، لباس، رنگ، زبان و منطقه‌ای با هم وحدت ندارند، اما از نظر بندگی و ارتباط با پروردگار متعال دارای ارتباط واحد هستند و این ارتباط واحد از هر جهت آنها را یکرنگ می‌کند.

این خبر را هم ببینید:  دولت ناچار است مطابق نظر کارشناسان با تعطیلی فراگیر مانع پیشروی ویروس مخرب کرونا شود

وی با اشاره به این‌که اگر واقعا به حرف امام خمینی (ره) عمل شود، حج ابراهیمی پیاده می‌شود، درباره برائت از مشرکین نیز در ایام حج تمتع گفت: حج سمبولیک و چکیده توحید است. توحید قهرا با وضعیت فعلی که الان استکبار دارد، سازگار نیست و حتما مردم باید از مشرکان برائت بجویند.

عضو سابق مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه امسال ممکن است به دلیل کرونا حج برگزار نشود، افزود: درست است که احتمال لغو حج وجود دارد، اما نباید اهمیت و بیان احکام حج را نادیده بگیریم. باوجود اینکه امکان برگزاری حج تمتع نیست، اما باید به گونه‌ای باشد که این فرهنگ معنوی و الهی در میان آحاد مردم و جامعه به فراموشی سپرده نشود، بلکه احکام، ثواب و آثار آن توسط خواص بیان شود که مردم هوشیار باشند.

انتهای پیام/